Rząd podał nowe terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. Te pierwsze odbędą się w dniach 8-29 czerwca, a drugie 16-18 czerwca 2020 roku. Ze względów bezpieczeństwa nie odbędą się matury ustne. Minister edukacji, Dariusz Piontkowski wskazał też datę, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkoły.
W związku z pandemią koronawirusa od 12 marca do 26 kwietnia 2020 roku zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone, a od 25 marca szkoły mają obowiązek prowadzenia lekcji online. Z powodu obecnej sytuacji zostały również przełożone terminy egzaminów ósmoklasisty i maturalne. Zamknięte są także przedszkola i żłobki.
Nowe terminy Minister Edukacji podał podczas piątkowej konferencji.
Kiedy uczniowie wrócą do szkół?
Niestety rząd nie ma dobrej informacji dla rodziców, którzy liczyli, że od 27 kwietnia skończy się zdalne nauczanie i będą mogli posłać dziecko do szkoły. Na konferencji prasowej Minister Edukacji powiedział, że zdecydował się na dalsze zawieszenie działania placówek oświatowych - tym razem do 24 maja 2020 r.
Warunki epidemiologiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, żłobków i przedszkoli.
- poinformował Dariusz Piontkowski.
Nowe terminy egzaminów ósmoklasisty - 16-18 czerwca
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca (pierwotnie miały rozpocząć się 21 kwietnia). Termin dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do nich w czerwcu przeprowadzony będzie w dniach 7-9 lipca.
Chcielibyśmy, aby one w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną, nie miały (matury - przyp. red.) tej części ustnej - będą to więc tylko i wyłącznie matury pisemne
- zapowiedział minister.
Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca . Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.
Nowe terminy egzaminów maturalnych - od 8 do 29 czerwca
Matury rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.
Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.
Piontkowski zapowiedział, że matury rozpoczną się od egzaminu z języka polskiego.
Od 22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych
- poinformował Minister Edukacji.
Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Szef MEN pokreślił, że ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla.
Planujemy, że wraz z terminem dodatkowym egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa, zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich
- dodał Piontkowski.
Egzamin ósmoklasisty - obowiązkowy. Egzamin maturalny - podstawą do przyjęcia na studia
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe, jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej szkoły ponadpodstawowej. Egzamin jest pisemny, trzydniowy: pierwszego dnia uczniowie rozwiązują arkusz z zadaniami z języka polskiego, drugiego - z matematyki, a trzeciego - z języka obcego.
Zdanie egzaminu maturalnego jest zaś podstawą do przyjęcia na studia. Abiturienci, którzy do niego przystępują formalnie nie są już uczniami, gdyż przed egzaminem otrzymują świadectwo ukończenia szkoły.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze dwa dodatkowe obowiązkowe egzaminy - pisemny i ustny z języka ojczystego.
Uczelnie podczas rekrutacji posługują się tylko wynikami z egzaminów pisemnych. Dodatkowo, np. uczelnie artystyczne mogą przeprowadzić egzaminy z predyspozycji.
>>> Zobacz także:
- Polska: koronawirus wywołał hejt. Rodzina zakażonego chce walczyć o godność w sądzie
- Naukowcy: koronawirus w supermarkecie może utrzymywać się w powietrzu nawet 6 minut
- Zrób własnoręcznie maseczkę ochronną wielorazowego użytku. To bardzo proste
Autor: Iza Dorf
Źródło: PAP