Newsy

Tysiące maturzystów w całej Polsce wnioskuje o wgląd w swoje prace. "Jest więcej niż rok temu"

Newsy

Klaus Vedfelt/Getty Images

O przyjęciu na studia decyduje m.in. liczba punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym. W praktyce oznacza to, że każdy z nich jest na wagę złota. Dlatego tysiące absolwentów szkół średnich w całej Polsce wnioskuje o wgląd w swoje prace maturalne. - Wielu udaje się poprawić wynik – podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyniki egzaminu maturalnego 2021

W tym roku egzamin dojrzałości zdało 74,5 proc. maturzystów. Natomiast 17,7 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Osoby, które nie zdały więcej niż jednego przedmiotu, mogą przystąpić do egzaminu dopiero w przyszłym roku.

Maturzyści szturmują OKE, by sprawdzić punktację z matur

Jak co roku niektórzy zdający mają wątpliwości, czy ich prace maturalne na pewno zostały poprawnie sprawdzone. Dlatego wnioskują o wgląd. Wszystko wskazuje jednak na to, że w 2021 r. może paść rekord.

Jak czytamy, z sondy DGP wynika, że "w niektórych okręgowych komisjach egzaminacyjnych (OKE) wniosków o wgląd już obecnie jest więcej niż w całym ubiegłym roku (...) Do OKE w Jaworznie wpłynęło już ponad 2 tys. podań, a w przypadku ubiegłorocznych matur było ich 1,7 tys. od sierpnia 2020 r. do lutego 2021 r.".

Co ciekawe, niektórym udaje się poprawić wynik, a w przypadku rekrutacji na studia – nawet 0,5 punktu może mieć znaczenie. Marek Szymański, dyrektor OKE w Łodzi na łamach DGP podkreślił że "zazwyczaj wynik jest wyższy o 1–3 pkt, czasem o kilkanaście. Bardzo rzadko zdarza się, aby zmiana wynosiła kilkadziesiąt punktów procentowych. Dotyczy to zazwyczaj arkuszy z języka polskiego i wypracowań".

Gazeta podkreśla, że "dyrektorzy OKE zastrzegają jednak, że to wstępne dane, bo podania o wgląd cały czas spływają". Maturzystom przysługuje pół roku na zobaczenie swoich prac.

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Nie było zbyt ciężko, ale nie było też zbyt łatwo". Maturzyści zmierzyli się z matematyką na poziomie podstawowym

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: gazetaprawna.pl/PAP

Pozostałe wiadomości