Łukasz Szumowski złożył rezygnację
We wtorek, 18 sierpnia, o godz. 15 w budynku Ministerstwa Zdrowia rozpoczęła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Podczas spotkania minister zdrowia poinformował, że rezygnuje z zajmowanego stanowiska.
Dzisiaj składam rezygnację z funkcji ministra zdrowia (...). Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaję przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu (...), chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, chciałbym leczyć pacjentów
- poinformował minister.
Jestem przekonany, że mój następca, na pewno niezwykle kompetentny ekspert, będzie mógł poprowadzić dalej ten system, który zbudowaliśmy reagując na rzecz niespotykaną, jaką była epidemia koronawirusa
- powiedział we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski już od dłuższego czasu zamierzał złożyć dymisję. Tłumaczył to względami osobistymi i tym, że pełnienie tej funkcji kosztowało go dużo zdrowia - dowiedziała się PAP w źródłach rządowych.
Czytaj na zdrowie.tvn.pl:
Kontakt z wirusami zwykłego przeziębienia może zwiększać odporność na koronawirusa SARS-CoV-2
Ministerstwo Zdrowia bez Łukasza Szumowskiego
Podczas wtorkowej konferencji minister Szumowski poinformował, że powołany przez niego zespół przygotował rekomendacje w związku ze spodziewaną sytuacją epidemiczną jesienią.
Zespół pracujący nad jesienną strategią leczenia pacjentów z COVID-19 przekazał swoje zalecenia. Przewidują one m.in. zwiększenie roli lekarzy rodzinnych - poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Jak wskazał, rekomendacje dotyczą zwiększonej roli lekarzy rodzinnych, "żeby mieli szansę i prawo do zlecania testów po zebraniu odpowiedniego wywiadu, po sprawdzeniu na ile objawy są zbieżne z COVID-19, a na ile pasują do grypy".
Chcielibyśmy, żeby osoby zdrowe i chore były oddzielane nie tylko czasowo w POZ-ach, ale również chcielibyśmy stworzyć - w ramach sieci szczególnie szpitali powiatowych, ale też innych szpitali - ambulatoria dla osób z objawami choroby. Rozbudowujemy sieć laboratoriów
- powiedział.
Dodał, że modyfikacji ulegnie także sieć szpitali jednoimiennych.
Zmiany w Ministerstwie Zdrowia
Rezygnacja ministra Szumowskiego to nie jest jedyna zmiana w resorcie. W poniedziałek, o rezygnacji z zajmowanego stanowiska poinformował wiceminister Janusz Cieszyński.
Dziś ostatni z moich 944 dni pracy w Ministerstwie Zdrowia. Decyzja kilkukrotnie już odkładana, ale dzięki temu też dobrze przemyślana. Kiedy przychodziłem na Miodową, miałem wiele obaw, czy podołam zadaniom, które mi powierzono. Całościową ocenę pozostawiam innym, ale z kilku rzeczy jestem zadowolony
- napisał na Faceboku.
Zobacz też:
W Polsce jest tylko jeden powiat bez zakażenia koronawirusem
Ruszyła produkcja polskiego leku na COVID-19. "Jesteśmy pierwsi na świecie"
1 września już za chwilę. Wirusolog o powrocie dzieci do szkół: "To nie jest dobry moment"
Rzecznik ministerstwa zdrowia: "Czy przekroczymy liczbę 1000 zakażeń jest zależne od tego, czy będziemy ostrożni". Zobacz wideo:
Autor: Jola Marat
Źródło: PAP |rmf24