Newsy

Najbogatsi Polacy 2021. Zmiana na podium i imponujący powrót

Newsy

welcomia/Getty Images

Lista 100 najbogatszych Polaków została przygotowana przez miesięcznik "Forbes". Znalazło się na niej aż 69 miliarderów. Żeby trafić do zestawienia trzeba było zgromadzić majątek wart co najmniej 649 mln zł. Pozycję lidera utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków 2021

Aż 69 miliarderów znalazło się na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków, przygotowanej przez miesięcznik "Forbes". Pozycję lidera utrzymał Michał Sołowow, a na podium wskoczył Tomasz Biernacki. Imponujący powrót do rankingu zanotował natomiast Rafał Brzoska.

Wartość majątków stu największych polskich przedsiębiorców zwiększyła się o 34 mld zł, czyli 16,2 proc. i przebiła poziom 210 mld zł. To więcej niż w 2019 roku, gdy wzrost wyniósł 15,7 proc.

Żeby w tym roku trafić na listę najbogatszych Polaków, trzeba było zgromadzić majątek wart co najmniej 649 mln zł. Było to o 15,4 proc. więcej niż w 2020 roku.

Forbes 2021 - najbogatsi Polacy

1. Michał Sołowow - 15,5 mld zł

Michał Sołowow w 2019 roku po 12 latach wrócił na szczyt listy najbogatszych Polaków. Jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek, a także producenta płytek i ceramiki sanitarnej Cersanit.

- Będąc z kauczukami na rynku globalnym, mogliśmy częściowo, falami, prowadzić sprzedaż, bo tak się też zamykały fabryki opon. Ale, co ciekawe, Brazylia - mimo ciężkiej pandemii - nie zamknęła fabryk w ogóle. Jak dotąd, w tej dramatycznej sytuacji, pojawia się ciągle jakaś możliwość podtrzymania biznesu. A teraz niespodziewanie "z pomocą" przyszedł klimat. Dawno w Europie i Stanach nie było takiego zapotrzebowania na opony zimowe - mówi Sołowow w rozmowie z "Forbesem".

Michała Sołowowa pochłania także energetyka i zielone technologie. "Forbes" wskazywał wcześniej, że miliarder chce inwestować w farmy wiatrowe na Bałtyku oraz zbudować w Polsce pierwszą elektrownię atomową nowej generacji. Biznesmen jest trzykrotnym wicemistrzem Europy w rajdach samochodowych. Sportową karierę zakończył kilka lat temu.

Miejsce w poprzednim rankingu: 1 (z majątkiem 15,6 mld zł)

2. Tomasz Biernacki - 13,1 mld zł

Na pozycję wicelidera awansował Tomasz Biernacki. Jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Ponad dekadę temu marka ta nie była powszechnie znana, miała 81 placówek w mniejszych ośrodkach miejskich w środkowej Polsce. Obecnie do Dino należy jednak ponad 1500 sklepów.

Miejsce w poprzednim rankingu: 4 (8,1 mld zł)

3. Zygmunt Solorz - 13,1 mld zł

Zygmunt Solorz od lat znajduje się na podium rankingu najbogatszych Polaków. Działa w branży medialnej, ale jego interesy sięgają znacznie dalej. Majątek pomnaża między innymi poprzez inwestycje w finanse, sektor energetyczny i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Solorz kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Miejsce w poprzednim rankingu: 2 (12 mld zł)

4. Jerzy Starak - ok. 12,9 mld zł

Poza podium wypadł Jerzy Starak. To większościowy udziałowiec Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych medykamentów.

Biznesmen jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita).

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (9,6 mld zł)

5. Dominika Kulczyk - ok. 7,6 mld zł

Córka Jana Kulczyka, przez wiele lat najbogatszego Polaka, jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia, której sztandarowym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Dominika Kulczyk jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.

Miejsce w poprzednim rankingu: 5 (6,9 mld zł)

6. Sebastian Kulczyk - ok. 6,4 mld zł

W wyniku podziału majątku z Dominiką Sebastianowi Kulczykowi przypadła większa część inwestycji kapitałowych. Największa to pakiet kontrolny Ciechu. Znaczną pozycję w portfelu stanowią także udziały w Autostradzie Wielkopolskiej. Ojciec zostawił mu cały portfel akcji spółek wydobywczych, szukających paliw i surowców na całym świecie.

Miejsce w poprzednim rankingu: 6 (6,6 mld zł)

7. Rafał Brzoska - ok. 5,7 mld zł

Rafał Brzoska po sześciu latach wrócił na listę "Forbesa". Założyciel i prezes InPostu został sklasyfikowany na siódmej pozycji, a jego majątek jest wyceniany na 5,6 mld zł. Brzoska posiada ok. 13 proc. akcji InPostu.

Autorzy rankingu zwrócili uwagę na wyniki spółki. - Trzeba przyznać, że lockdown okazał się najlepszą rzeczą, jaka mogła spotkać jego sieć paczkomatów - dodali. Jak wskazano, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku EBITDA zwiększyła się o 276 proc. i przekroczyła 635 mln zł.

Pod koniec stycznia tego roku akcje InPostu zadebiutowały na giełdzie w Amsterdamie.

- Niewiele w życiu zawodowym jest zdarzeń, które możemy zapamiętać do końca życia. Dla mnie dziś jest taki dzień! Dziś InPost debiutuje na Euronext Amsterdam jako pierwsza polska spółka! - wskazywał wówczas Rafał Brzoska na LinkedIn.

Miejsce w poprzednim rankingu: -

8. Zbigniew Juroszek z rodziną - 4,8 mld zł

Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami.

Zbigniew Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.

Miejsce w poprzednim rankingu: 7 (3,7 mld zł)

9. Maciej i Małgorzata Adamkiewiczowie - 4,7 mld zł

Małżeństwo podbiło polski rynek farmaceutyczny. Maciej i Małgorzata Adamkiewiczowie są właścicielami polskiej firmy farmaceutycznej Adamed. Spółka produkuje 580 produktów nowej generacji, oferowanych pacjentom na 70 rynkach. Firma posiada przedstawicielstwa w kilku krajach.

Miejsce w poprzednim rankingu: 8 (3,5 mld zł)

10. Paweł Marchewka - 4,1 mld zł

Marchewka jest prezesem Techlandu - spółki, która zajmuje się produkcją gier komputerowych. Techland wyprodukował między innymi gry "Dead Island" i "Dying Light".

Miejsce w poprzednim rankingu: 10 (3 mld zł)

Kylie Jenner na szczycie listy „Forbesa”. W 2020 roku zarobiła prawie 600 mln dolarów. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Małgorzata Rozenek-Majdan otworzyła własną markę modową. Co znajdziemy w jej ofercie?

Dorota Gardias na nagraniu sprzed 21 lat: "Zobaczcie, jak zaczynałam"

Ewa Kasprzyk i jej narzeczony dementują plotki: "Nigdy nie pracowałem w Turcji". Wiemy, gdzie para chce się pobrać

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości