Najbogatsi ludzie świata - Jeff Bezos na pierwszym miejscu
Lista światowych miliarderów publikowana jest przez magazyn "Forbes" co roku. Opracowywana jest na podstawie danych finansowych reprezentowanych przez nich firm na dzień 5 marca 2021 roku. W 2021 r. ma miejsce 35. edycja rankingu. Obejmuje 2754 miliarderów, z czego 724 nazwiska pochodzą z USA. Na szczycie listy Forbes, z tytułem najbogatszego człowieka świata znalazł się Jeff Bezos, założyciel Amazona.
TOP 10 najbogatszych ludzi świata
- Jeff Bezos, 177 mld dol.
- Elon Musk, 151 mld dol.
- Bernard Arnault, 150 mld dol.
- Bill Gates, 124 mld dol.
- Mark Zuckerberg, 97 mld dol
- Warren Buffett, 96 mld dol.
- Larry Ellison, 93 mld dol.
- Larry Page, 91,5 mld dol.
- Sergey Brin, 89 mld dol.
- Mukesh Ambani, 84,5 mld dol.
Najbogatsi Polacy według Forbes. Czym się zajmują?
Na liście najbogatszych ludzi świata znalazło się 7 najbogatszych Polaków. Są to:
- Miejsce 727. – Michał Sołowow, 4 mld dol.
- Miejsce 832. – Jerzy Starak, 3,6 mld dol.
- Miejsce 856. – Tomasz Biernacki, 3,2 mld dol.
- Miejsce 956. – Zygmunt Solorz-Żak, 3,2 mld dol.
- Dominika Kulczyk, 2,1 mld dol.
- Miejsce 2263. – Rafał Brzoska, 1,3 mld dol.
- Miejsce 2263. – Zbigniew Juroszek, 1,3 mld dol.
Miejsce 727. – Michał Sołowow, 4 mld dol.
Najbogatszy Polak, Michał Sołowow ma 58 lat i pochodzi z Kielc. Studiował na Politechnice Świętokrzyskiej, jest inżynierem mechaniki. Zanim zajął się biznesem, pracował za granicą. Po powrocie do Polski pod koniec lat 80. zgromadzone oszczędności zainwestował w firmę budowlaną. Biznes odniósł ogólnopolski sukces, a firma Michała Sołowowa zadebiutowała na giełdzie. Zachęcony sukcesem rozpoczął kolejne projekty, a wśród nich m.in.: rozkręcił i sprzedał sieć sklepów budowalnych, inwestował w różne spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych, stworzył koncern chemiczny Synthos, założył spółkę deweloperską "Echo Investment", która jest dominującym inwestorem na rynku biurowym, mieszkaniowym i centrów handlowych w Polsce. Jest również właścicielem kilkudziesięciu spółek, m.in.: Cersanit, Barlinek, Homla, North Food czy Homla, etc. Poza sukcesami w biznesie, odnosi je również w rajdach samochodowych.
Miejsce 832. – Jerzy Starak, 3,6 mld dol.
Ma 73 lata, pochodzi z Cieszyna, jest absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W czasach PRL założył firmę Comindex, jedno z największych wtedy przedsiębiorstw polonijnych, czyli tych o kapitale zagranicznym, ale polonijnego pochodzenia. W latach 90. wprowadził na polski rynek duże koncerny: Nuricię, Colgate-Palmolive oraz markę Bols. Do biznesowego imperium Jerzego Staraka należą również takie firmy jak farmaceutyczny gigant Polpharma i producent ziołowych preparatów ziołowych Herbapol. Jest również udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica
Jego żona, Anna Woźniak-Starak, jest właścicielką restauracji Belvedere znajdującą się w warszwskich Łazienkach Królewskich. Rodzina Starak od 2008 r. prowadzą fundację, której celem jest wspieranie młodych i zdolnych ludzi poprzez poprzez granty i stypendia.
Miejsce 856. – Tomasz Biernacki, 3,2 mld dol.
Ma 47 lat, Mieszka w Krotoszynie. W 1999 roku otworzył w Gostyniu swój pierwszy sklep sieci supermarketów Dino. Nabył większościowy pakiet udziałów w firmie Agro-Rydzyna. W latach 2013 – 2015 sieć Dino otwierała około 100 nowych sklepów rocznie, w 2017 weszła na warszawską giełdę. Na koniec 2020 sieć liczyła łącznie 1496 sklepów. Sam Tomasz Biernacki niechętnie udziela wywiadów, więc niewiele więcej wiadomo o tym przedsiębiorcy.
Miejsce 956. – Zygmunt Solorz-Żak, 3,2 mld dol.
Ma 64 lata, urodził się w Radomiu. Zygmunt Solorz znany jest przede wszystkim jako założyciel Telewizji Polsat. Obecnie jednak znacznie większe zyski generują 2 inne jego biznesy: sieć komórkowa Plus i platforma satelitarna Cyfrowy Polsat.
Przejęcie przez Solorza Polkomtelu w 2011r. było jednym z najbardziej ryzykownych i największych przedsięwzięć w historii gospodarczej Polski. Przejęcie i rozbudowa infrastruktury doprowadziła do wprowadzenia i rozwoju w Polsce sieci LTE.
Miejsce 1517. – Dominika Kulczyk, 2,1 mld dol.
Ma 43 lata, urodziła się w Poznaniu. Studiowała tam sinologię i politologię. Jest przedsiębiorca, inwestorką, reporterką i filantropką. Założyła Kulczyk Foundation, przewodzi Radzie Nadzorczej Kulczyk Holding i Radzie Nadzorczej Polenergia S.A. Jest współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values. Jest również autorką wielokrotnie nagradzanego cyklu reportaży pt. „Efekt Domina” i filmów dokumentalnych powstałych pry współpracy z CNN International.
Miejsce 2263. – Rafał Brzoska, 1,3 mld dol.
Ma 43 lata, urodził się w Raciborzu, jest absolwentem Krakowskiej Akademii Ekonomicznej. Jest założycielem, współwłaścicielem i prezesem zarządu Grupy Integer.pl. W 2006 roku założył firmę kurierską InPost i stworzył ogólnopolską sieć samoobsługowych paczkomatów. Wspiera obiecujące pomysły innych, będąc mecenasem start-upów. Prywatnie jest mężem prezenterki i dziennikarki TVN, Omeny Mensah.
Miejsce 2263. – Zbigniew Juroszek (z rodziną), 1,3 mld dol.
Ma 58 i średnie wykształcenie. Jest absolwentem Średniego Studium Zawodowego w Mysłowicach. Obecnie jest właścicielem i głównym akcjonariuszem stworzonej w 1990 r. grupy Atal - firma była dostawcą materiałów dla polskich producentów odzieży. W 2015 r. spółka Atal zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Zbigniew Juroszek jest także współwłaścicielem spółki Star-Typ Sport, która działa w branży zakładów bukmacherskich. Z powodzeniem inwestuje również w sektorze nieruchomości.
Pomimo trwającej pandemii i wywołanego nią kryzysu ubiegły rok był dla najbogatszych ludzi świata, w tym najbogatszych Polaków - wyjątkowo udany. Ich majątek, łącznie, zwiększył się o 5 bilionów dolarów.
Zobacz też:
Helena Rubinstein, Pola Negri, Max Factor, Warner Brothers - światowe marki z polskimi korzeniami
Fundacja "Zwierzęca Polana" ogłosiła bankructwo. Z pomocą przyszli internauci
Potężny wyciek danych z Facebooka. Jak sprawdzić, czy dotyczy także ciebie?
Zobacz video: Kim Kardashian oficjalnie została miliarderką. Zadebiutowała na liście "Forbesa"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF