Newsy

"Najbardziej śmiercionośne zwierzę na świecie" pojawiło się w Niemczech

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
PAP
frank600/Getty Imageskomar tygrysi

Niemiecki dziennik "Frankfurter Rundschau" podaje, że w regionie Hesji, na zachodzie kraju, pojawiło się "najbardziej śmiercionośne zwierzę świata", czyli azjatycki komar tygrysi. Mimo że owad może przenosić groźne dla zdrowia i życia choroby, to zdaniem ekspertów nie ma powodów do niepokoju.

Azjatycki komar tygrysi pojawił się w Niemczech

Niebezpieczne okazy zostały odkryte w miejscowości Floersheim oraz w Hirschhorn. "Czujni obywatele rozpoznali je i odesłali małe owady do odpowiednich władz", poinformowało Ministerstwo Środowiska Hesji w Wiesbaden. - W wyniku globalizacji międzynarodowego handlu towarami komar rozprzestrzenił się z Azji na dużą część świata. Azjatycki komar tygrysi zadomowił się również w niektórych krajach europejskich na południe od Alp. Aby jednak komar mógł przenieść chorobę, musiałby najpierw ukąsić człowieka będącego nosicielem odpowiedniego wirusa - wyjaśnia FR.

Jakie choroby może przenosić komar tygrysi?

Według Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta (BNITM), azjatycki komar tygrysi jest nosicielem dengi oraz wirusa Zika. W tym ostatnim przypadku - jak pokazuje badanie przeprowadzone przez BNITM - owad będzie mógł go przenosić na ludzi tylko wtedy, gdy przez okres co najmniej 14 dni termometry będą wskazywały minimum 27 stopni Celsjusza. Upały nigdy nie utrzymywały się w Niemczech tak długo, dlatego - jak podaje dziennik - "na razie nie ma powodu do paniki". Od 2018 roku te "dziesięciomilimetrowe, czarno-białe, wzorzyste komary były już znajdowane w Hesji. Jednak ryzyko przeniesienia choroby przez komara tygrysiego jest niskie, twierdzi Ministerstwo Środowiska. System monitorowania będzie uważnie obserwował rozprzestrzenianie się komara, aby w porę można było podjąć środki zapobiegawcze. Jednak osoby, które są szczególnie często kąsane przez komary powinny zachować szczególną ostrożność" - pisze FR.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak zwalczyć komary?

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: frank600/Getty Images

Pozostałe wiadomości