Newsy

Co trzecia kobieta na świecie doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej: "Fakty są szokujące"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
asty/adso
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Pobicie

W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet Komisja Europejska pochyliła się nad zatrważającym problemem. Z danych wynika, że co trzecia kobieta doświadczyła przemocy, a co piąta dziewczynka wykorzystywania seksualnego. - Jesteśmy zobowiązani do położenia kresu tej przemocy - zadeklarował rzecznik Christian Wigand.

Skala przemocy wobec kobiet

Jak podaje tvn24.pl, w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand zwrócił uwagę, że przemoc wobec kobiet ma miejsce w każdym kraju na świecie, a dane są szokujące. - Jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Jedna na pięć dziewcząt jest ofiarą wykorzystywania seksualnego dzieci, rośnie przemoc w Internecie - wyliczał przedstawiciel.

Jak reagować na przemoc?

Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzieniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jak dodał, w tym roku KE pochyla się przede wszystkim nad kobietami przebywającymi na obszarach objętych konfliktami. Mowa m.in. o Ukrainie, Iranie czy Afganistanie. - Unia Europejska potępia wszelkie formy przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Jesteśmy zobowiązani do położenia kresu tej przemocy - zadeklarował Christian Wigand.

Zwalczanie przemocy wobec kobiet. Nowe przepisy

W marcu br. KE zaproponowała nowe unijne przepisy dotyczące zwalczania przemocy wobec kobiet. Jak poinformował Christian Wigand, od kwietnia przyszłego roku ma zacząć działać unijny numer infolinii dla ofiar przemocy wobec kobiet: 116 016.

Jakie jeszcze działania zostały podjęte? - Na froncie zewnętrznym globalna inicjatywa Spotlight, z finansowaniem UE w wysokości 500 mln euro, pomaga wyeliminować wszelkie formy przemocy wobec kobiet i dziewcząt - przekazał rzecznik. Oprócz tego wyznaczono cel "zgodnie z którym 85 proc. wszystkich nowych działań zewnętrznych UE przyczyni się do równouprawnienia płci i wzmocnienia pozycji kobiet do 2025 roku".

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie TVN24.

Mówimy głośno o cichej przemocy
Mówimy głośno o cichej przemocy Jak skutecznie walczyć z przemocą wobec kobiet? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: asty/adso

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tetra Images - Jamie Grill/Getty Images

Pozostałe wiadomości