Newsy

Jesienne alergie. Co pyli w październiku?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
kobieta kicha, jesień, alergia

Październik to już jesień w pełni. Na zewnątrz jest zdecydowanie chłodniej, a przyroda stopniowo obniża swoją aktywność, by przygotować się na zmianę pory roku. Jednak nie wszystkie rośliny są już gotowe na sen zimowy i w powietrzu nadal mogą utrzymywać się pyłki niektórych z nich.

Co pyli w październiku?

Październik w kalendarzu pylenia to okres, w którym nadal jeszcze alergicy mogą zmagać się z katarem, łzawiącymi oczami i innymi objawami swojej przypadłości. W pierwszej połowie miesiąca w powietrzu obecne są w niskim i bardzo niskim stężeniu pyłki ambrozji, głównie w zachodniej części Polski. W drugiej połowie miesiąca ich stężenie spada niemal do zera.

Jesień

Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej
Dary jesieni z ogrodu Małgosi Pieczyńskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W październiku w powietrzu obecne są również pyłki nawłoci, która intensywnie kwitnie od końca września. Ponadto w bardzo niskim stężeniu unoszą się jeszcze pyłki takich roślin, jak: pokrzywa, babka zwyczajna, komosa i szczaw.

W październiku pylą również grzyby

W październiku w dalszym ciągu uczulają również zarodniki niektórych grzybów. Dwa główne rodzaje to Cladosporium oraz Alternaria. Stężenie ich zarodników na obszarze całej Polski stopniowo spada od końca września. Grzyby powodują przede wszystkim alergie wziewne, które są największym zagrożeniem głównie dla dzieci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: IHAR ULASHCHYK/Getty Images

Pozostałe wiadomości