Jerzy Trela nie żyje. Wybitny aktor miał 80 lat

Jerzy Trela nie żyje
Jerzy Trela nie żyje
Źródło: Andras Szilagy/MWMEDIA
Nie żyje Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Artysta stworzył wiele nieprzeciętnych kreacji, przez ponad cztery dekady związany był z krakowskim Starym Teatrem. Miał 80 lat.

Jerzy Trela nie żyje

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, uznany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz współtwórca krakowskiego Teatru Scena STU. Smutną informację przekazał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" syn artysty, Piotr.

Jerzy Trela na stałe zapisał się w historii polskiego kina i teatru. W jego bogatym dorobku artystycznym nie brakowało nieprzeciętnych ról. Aktor został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami.

- Pan Jerzy Trela zanim został aktorem, chciał zostać kolejarzem, to był jego wymarzony zawód. Na szczęście wybrał aktorstwo - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN reporterka, Sandra Hajduk.

Jerzy Trela - kariera

Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Artysta na stałe związany był ze stolicą Małopolski. Występował w tamtejszym Teatrze Rozmaitości, przez ponad cztery dekady prezentował też kunszt swoich umiejętności na deskach Starego Teatru. Był także jednym ze współtwórców słynnego Teatru Scena STU.

Aktor stworzył wiele wybitnych kreacji. Na dużym ekranie zagrał między innymi Szymona Skibę w oscarowym dramacie "Ida" Pawła Pawlikowskiego czy Leona Wilczura w "Ziarnie prawdy" w reżyserii Borysa Lankosza.

- W jednym z wywiadów mówił "sztuka powinna uwrażliwiać ludzi, a nie schodzić do pozycji hamburgera". Myślę sobie, że to są takie słowa, które młodemu pokoleniu aktorów powinny "wryć się" w serce - podsumowuje Sandra Hajduk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło: wyborcza.pl/rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andras Szilagy/MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości