Newsy

Zmarła Janina Traczykówna. Aktorka z „Nocy i dni” miała 91 lat

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
rp.pl
Janina Traczykówna
ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/East NewsJanina Traczykówna

Zmarła Janina Traczykówna. Widzowie pamiętają ją przede wszystkim jako Michasię z „Nocy i dni” oraz ról w „Brunecie wieczorową porą” i "Misiu” Stanisława Barei. Aktorka odeszła w wieku 91 lat. - Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania - napisał reżyser Jerzy Antczak.

Zmarła Janina Traczykówna

Janina Traczykówna nie żyje. Wzruszającymi słowami pożegnał ją Jerzy Antczak.

- Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia... – napisał na Facebooku Jerzy Antczak, reżyser "Nocy i dni".

Odeszli w 2021

Odeszli w tym roku…
Odeszli w tym roku…Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Janina Traczykówna - kariera

Urodziła się 15 maja 1930 roku we Włodawie, w 1953 roku skończyła studia na wydziale aktorskim warszawskiej PWST. Przez niemal 40 lat związana była z warszawskim Dramatycznym

W latach 60. była bardzo popularna. Zagrała w znakomitym filmie Kazimierza Kutza „Ludzie z pociągu”. Była też tytułową Barbarą z pierwszego polskiego serialu telewizyjnego „Barbara i Jan”, gdzie partnerowała Janowi Kobuszewskiemu. Wcieli się tam oni w dziennikarkę i fotoreportera warszawskiej gazety „Echo”.

- Kiedy zaproponowano mi udział w tej produkcji, nikt jeszcze nie wiedział co to jest serial - opowiadała w jednym ze swoich ostatnich wywiadów telewizyjnych. Jedną z najważniejszych ról stworzyła w „Nocach i dniach” Jerzego Antczaka. Grała w filmach Barei - „Brunecie wieczorową porą”, "Misiu”, a także Marka Koterskiego – „Dzień świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

W pamięci wielu widzów pozostanie zapewne jako Michalina Ostrzeńska z „Nocy i dni” Jerzego Antczaka.

Janina Traczykówna - gdzie grała

Janina Traczykówna wystąpiła też w wielu teatrach telewizji. Miała charakterystyczny, dźwięczny głos. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w „Ostatniej akcji” Michała Rogalskiego w 2009 roku.

Od czasu studiów w szkole teatralnej związana była z aktorem Witoldem Skaruchem. Przeżyli razem blisko 60 lat. Po śmierci męża w 2010 roku 80-letnia aktorka wyniosła się na stałe z Warszawy do ich domu nad Pilicą i niemal całkowicie wycofała z życia zawodowego i publicznego.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZYGMUNT JANUSZEWSKI/TVP/East News

Pozostałe wiadomości