Newsy

Jak długo szczepionki chronią przed zakażeniem? Badacze znają odpowiedź

Newsy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polsatnews.pl
Morsa Images/Getty ImagesJaką ochronę dają szczepionki przeciwko COVID-19?

Na jakim poziomie utrzymuje się ochrona przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 po przyjęciu szczepionki? Na to pytanie odpowiedzieli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Wyniki swoich badań opublikowali w magazynie "New England Journal of Medicine".

Skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19

Badacze z University of North Carolina w Chapel Hill w USA porównali skuteczność trzech szczepionek przeciwko COVID-19: dwudawkowych preparatów firm Pfizer/BioNTech (BNT162b2) i Moderna (mRNA-1273) oraz jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S).

Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczących szczepień wykonanych na grupie około 10,6 miliona mieszkańców Karoliny Północnej. Następnie zestawili je z informacjami zgromadzonymi w systemie nadzoru COVID-19 w Północnej Karolinie i systemie zarządzania szczepionkami na COVID-19. Wykorzystując model tzw. regresji Coxa sprawdzano skuteczność szczepionek w zmniejszaniu ryzyka zakażenia COVID-19, hospitalizacji i zgonu.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Czy nowe warianty osłabiają działanie szczepionek?

Analiza wykazała, że w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny skuteczność - po dwóch miesiącach od podania - wyniosła odpowiednio 94,5 proc. oraz 95,9 proc. Po upływie siedmiu miesięcy zmniejszyła się do 66,6 proc. dla Pfizera i 80,3 proc. dla Moderny. W ocenie badaczy nowe warianty koronawirusa mogą tłumaczyć mniejszą ochronę przed zakażeniem.

W przypadku szczepionki opracowanej przez firmę Johnson&Johnson po miesiącu od zaszczepienia dawała ona ochronę na poziomie 74,8 proc. Następnie zmniejszyła się do 59,4 proc. po pięciu miesiącach. Warto dodać, że wszystkie szczepionki chroniły przed ciężkim przebieg COVID-19 i hospitalizacją.

Autorzy badania podkreślają, że metody opracowane na potrzeby badania można zastosować także w innych stanach, a łącząc je - można uzyskać pełniejsze zrozumienie skuteczności szczepionek. Posiadając dodatkowe informacje dałoby się ocenić nie tylko skuteczność oryginalnej serii szczepionek po dziewięciu miesiącach, ale także skuteczność programów przypominających i potrzebę dodatkowych dawek przypominających.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości