Skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19
Badacze z University of North Carolina w Chapel Hill w USA porównali skuteczność trzech szczepionek przeciwko COVID-19: dwudawkowych preparatów firm Pfizer/BioNTech (BNT162b2) i Moderna (mRNA-1273) oraz jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson (Ad26.COV2.S).
Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczących szczepień wykonanych na grupie około 10,6 miliona mieszkańców Karoliny Północnej. Następnie zestawili je z informacjami zgromadzonymi w systemie nadzoru COVID-19 w Północnej Karolinie i systemie zarządzania szczepionkami na COVID-19. Wykorzystując model tzw. regresji Coxa sprawdzano skuteczność szczepionek w zmniejszaniu ryzyka zakażenia COVID-19, hospitalizacji i zgonu.
Koronawirus - najważniejsze informacje
Czy nowe warianty osłabiają działanie szczepionek?
Analiza wykazała, że w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny skuteczność - po dwóch miesiącach od podania - wyniosła odpowiednio 94,5 proc. oraz 95,9 proc. Po upływie siedmiu miesięcy zmniejszyła się do 66,6 proc. dla Pfizera i 80,3 proc. dla Moderny. W ocenie badaczy nowe warianty koronawirusa mogą tłumaczyć mniejszą ochronę przed zakażeniem.
W przypadku szczepionki opracowanej przez firmę Johnson&Johnson po miesiącu od zaszczepienia dawała ona ochronę na poziomie 74,8 proc. Następnie zmniejszyła się do 59,4 proc. po pięciu miesiącach. Warto dodać, że wszystkie szczepionki chroniły przed ciężkim przebieg COVID-19 i hospitalizacją.
Autorzy badania podkreślają, że metody opracowane na potrzeby badania można zastosować także w innych stanach, a łącząc je - można uzyskać pełniejsze zrozumienie skuteczności szczepionek. Posiadając dodatkowe informacje dałoby się ocenić nie tylko skuteczność oryginalnej serii szczepionek po dziewięciu miesiącach, ale także skuteczność programów przypominających i potrzebę dodatkowych dawek przypominających.
Zobacz także:
- IHU - nowy wariant koronawirusa atakuje. "Ma on ponad 46 mutacji"
- Co robić, gdy jeden z rodziców nie chce szczepić dziecka? "Wolałbym, żeby sąd podjął decyzję"
- Gdzie siadasz w autobusie? Wybór miejsca ma wpływ na zarażenie się COVID-19
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: polsatnews.pl
Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images