Newsy

Kolejny wzrost cen po wakacjach. Które produkty i usługi podrożeją najbardziej?

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Business Insider/Next.gazeta.pl
Pusty portfel

Czy po wakacjach czekają nas kolejne podwyżki? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Niestety eksperci nie mają dla nas dobrych wiadomości i już zapowiadają wzrosty cen niektórych usług i produktów. Za co będziemy płacić jeszcze więcej?

Wzrost cen po wakacjach

Wielu Polaków już teraz musi decydować, z jakich usług i produktów rezygnować, by utrzymać stabilność domowego budżetu. Okazuje się jednak, że to nie koniec wzrostu cen w naszym kraju. Jesienią musimy liczyć się z kolejnymi podwyżkami. Jak czytamy na portalu Business Insider, większe kwoty zobaczymy m.in. na rachunku za ogrzewanie.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Skala wzrostu cen uzależniona jest od kosztów pozyskania węgla, a te wzrosły około trzykrotnie. Prawdopodobnie pierwsze podwyżki zobaczymy w październiku - wyjaśnia kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym Jakub Rybacki.

Drożyzna w Polsce - wzrost cen

Polacy muszą przygotować się także na droższą żywność. Obecnie wiele osób poszukuje tańszych zamienników swoich ulubionych produktów lub po prostu z nich rezygnuje. Jak sytuacja rozwinie się po wakacjach? Według Jakuba Rybackiego ten trend utrzyma się jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy, a mają na to wpływ m.in. duże podwyżki w skupach.

Główny ekonomista Grupy BLIX Krzysztof Łuczak podkreśla, że wyższe ceny dotyczyć będą produktów tłuszczowych. - Głównie olejów, margaryn i masła, ale też nabiału, jak również pieczywa - tłumaczy w rozmowie z portalem Business Insider.

Podwyżki możliwe są także w restauracjach i hotelach. Spowodowane jest to zwiększeniem opłat za prąd, żywność i gaz.

Po wakacjach Polacy muszą liczyć się ze wzrostem cen za benzynę. Wiąże się to z m.in. zakończeniem wakacyjnych promocji, jakie oferowane są aktualnie na niektórych stacjach benzynowych. Na Orlenie wygasa ona już 31 sierpnia.

Czy po wakacjach nastąpi podniesienie stóp procentowych NBP?

Do tej pory kredytobiorcy musieli liczyć się z dziesięcioma podwyżkami z rzędu. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na wrzesień. To właśnie wtedy dowiemy się, czy zapadnie decyzja o kolejnym podniesieniu punktów bazowych.

Więcej newsów o drożyźnie w TVN24.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Business Insider/Next.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: DjelicS/Getty Images

Pozostałe wiadomości