W sieci nie brakuje ogłoszeń adresowanych do osób poszukujących zatrudnienia. Niestety nie wszystkie oferty pracy stanowią przepustkę do świetlanej kariery. Za niektórymi propozycjami zarobkowania stoją cyberprzestępcy. - Zachowajcie czujność - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.
Szukasz pracy? Uważaj na fałszywe ogłoszenia
Atrakcyjne oferty pracy publikowane w sieci coraz częściej okazują się narzędziem ułatwiającym cyberprzestępcom wyłudzanie pieniędzy. Komunikat przestrzegający przed działalnością oszustów finansowych został opublikowany na Twitterze przez ekspertów zasilających szeregi Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego.
Alerty i cyberbezpieczeństwo
Alerty i cyberbezpieczeństwo
- Uważajcie na fałszywe ogłoszenia oferujące możliwość szybkiego zarobku. Na niebezpiecznych stronach cyberprzestępcy kradną poświadczenia logowania do portalu Facebook, co wiąże się z ryzykiem przejęcia konta i wyłudzeń metodą na BLIKa od naszych znajomych. Zachowajcie czujność - czytamy w komunikacie.
Jak rozpoznać fałszywą ofertę pracy?
Osoby odpowiadające na publikowane w sieci oferty pracy powinny zachować szczególną ostrożność. Warto pamiętać o tym, że fałszywe ogłoszenia najczęściej przyciągają uwagę wyjątkowo korzystnymi warunkami zatrudnienia. Możliwość pracy zdalnej, wysokie wynagrodzenie czy niewielki zakres obowiązków to zaledwie część obietnic, które powinny wzbudzić naszą czujność.
We wpisie opublikowanym na Twitterze przez Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego znalazło się kilka przykładów nieuczciwych ofert:
- "Praca dla każdego, żadnych specjalnych wymagań. Zarobki od 2,5 tys. złotych do 5 tys. miesięcznie. Wystarczy jedna, dwie godziny dziennie";
- "Praca chałupnicza (dodatkowa) dla każdego. Łatwa i przyjemna";
- "Płacimy na początek 2,5 tys. od ręki. Dla osób ambitnych przewidziane są podwyżki".
Uważajcie na fałszywe ogłoszenia oferujące możliwość szybkiego zarobku. Na niebezpiecznych stronach cyberprzestępcy kradną poświadczenia logowania do portalu Facebook, co wiąże się z ryzykiem przejęcia konta i wyłudzeń metodą na BLIKa od naszych znajomych.
— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) June 29, 2022
Zachowajcie czujność! pic.twitter.com/rhfPRzSA5X
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 8-latek śmiertelnie postrzelił roczną dziewczynkę. Jej dwuletnia siostra jest ranna
- Bat na nieuczciwych sprzedawców - koniec ze sprzedażą "cudownych" garnków
- Od 1 lipca Urząd Skarbowy sprawdzi Twoje konto w banku. Zmiana przepisów budzi kontrowersje
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: d3sign/Getty Images