Od 1 lipca Urząd Skarbowy sprawdzi Twoje konto w banku. Zmiana przepisów budzi kontrowersje

Polskie pieniądze
Od 1 lipca Urząd Skarbowy sprawdzi Twoje konto w banku. Co się zmienia?
Źródło: Andrzej Rostek/Getty Images

Od 1 lipca Urząd Skarbowy będzie miał możliwość sprawdzenia kont bankowych osób fizycznych. Do tej pory mogło to się wydarzyć tylko w stosunku do osób podejrzanych. Co oznacza zmiana przepisów? Czyje konta będą mogły zostać sprawdzone?

Zmiany w przepisach od 1 lipca

Od 1 lipca Urząd Skarbowy zyska rozszerzone uprawnienia w zakresie kontroli osób fizycznych. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, możliwość ta być wykorzystywana jedynie w uzasadnionych przypadkach. Od kolejnego miesiąca wszystkie banki będą miały obowiązek udostępnić organom podatkowym informacje na temat liczby kont bankowych, kwoty i daty poszczególnych wpłat, a także informacje o obrocie pieniędzy swoich klientów. Dotyczyć będzie to nie tylko posiadaczy kont, ale również ich pełnomocników.

Finanse i praca

Finanse i praca

Maciej Samcik
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?

Co więcej, oprócz szefa KAS i naczelnika urzędu celno-skarbowego, takie uprawnienia zostaną nadane również naczelnikowi urzędu skarbowego. Przepisy te budzą wiele kontrowersji i obaw nie tylko zwykłych obywateli, ale również specjalistów, w tym Rzecznika Praw Obywatelskich. Poprosił on w marcu o wyjaśnienia w sprawie nowych przepisów.

Doradca podatkowy i partner KPMG w Polsce, Dariusz Malinowski, komentuje sprawę dla portalu rp.pl. Zwrócił uwagę, że obecne uprawnienia organów są bardzo duże i umożliwiają skuteczną walkę z nadużyciami. Zaznacza również, że zmiana przepisów powoduje wzrost ryzyka uznaniowego występowania o dane, które dotyczą rachunków bankowych, a także nieuzasadnionego ich wykorzystywania.

Kiedy Urząd Skarbowy będzie miał możliwość sprawdzić stan konta

Do 1 lipca Urząd Skarbowy ma możliwość sprawdzenia stanu konta jedynie osób podejrzanych - w przypadku wszczęcia kontroli podatkowej lub w toku postępowania podatkowego. Według szefa KAS, Bartosza Zbaraszczuka, nowe przepisy mają umożliwić Urzędowi Skarbowemu dostęp do informacji z baku na etapie postępowania przygotowawczego. Nie będzie jednak możliwości dzielenia się uzyskanymi informacjami z policją czy innymi służbami specjalnymi.

- Zmieniony przepis nie może być stosowany bez powiązania z popełnionymi czynami, które są przedmiotem prowadzonego już postępowania przygotowawczego w sprawie osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa. W jednej z odpowiedzi na interpelację poselską zadeklarowałem, że będziemy przyglądali się wykorzystaniu tych przepisów przez urzędników i funkcjonariuszy. Zadbamy o to, aby te przepisy nie były nadużywane. One mają nam pomóc w pracy, w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny - mówi Bartosz Zbaraszczuk dla portalu Business Insider.

Od 1 lipca nowe przepisy umożliwią skarbówce sprawdzanie osób fizycznych. Może to mieć miejsce na przykład wtedy, gdy podatnik nie ujawnia swoich dochodów, aby uniknąć płacenia podatku czy prowadzenia niezarejestrowanej działalności gospodarczej, mimo, że powinien.

Co więcej, nie będzie możliwości stosowania nowego przepisu bez uzasadnionej przyczyny, a także bez powiązania z popełnionymi czynami. Te drugie stanowią podmiot postępowania przygotowawczego, który prowadzi się w sprawach osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa.

- Podatnicy nie muszą się obawiać o nadużywanie wprowadzonej zmiany, bowiem w okresie już obowiązujących regulacji nie stwierdzono ich nadużywania. Dane przekazywane przez banki chronione są tajemnicą skarbową, którą regulują szczegółowo przepisy ordynacji podatkowej - tłumaczy szef KAS dla Rzeczpospolitej.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości