Dzień Ojca będzie miał nową datę? Petycja w tej sprawie jest już gotowa

Dzień Ojca

Dzień Ojca to okazja, żeby złożyć życzenia tacie czy obdarować go miłym prezentem. Jest też przyczynkiem do tego, by zastanowić się nad rolą ojcostwa we współczesnym świecie. W Polsce obchodzimy to święto 23 czerwca. Jednak niebawem może się to zmienić.

Dzień Ojca - kiedy obchodzimy

Dzień Ojca w różnych krajach ma różną datę. Niemcy obchodzą go w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, Litwini - w pierwszą niedzielę czerwca, a Austriacy - w drugą czerwcową niedzielę. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii ojcowie przyjmują życzenia 19 marca. W Polsce - z roku na rok coraz bardziej hucznie - świętujemy go 23 czerwca.
- Data ta nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego i historycznego - uważa Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Dzień Ojca na nowo

Dzień Ojca powinien być obchodzony 19 marca – tak uważają zwolennicy zmiany daty. Dlaczego akurat wtedy? W tym dniu w Kościele Katolickim przypada uroczystość św. Józefa.
- W krajach takich jak Włochy, Portugalia, Hiszpania czy bliska nam kulturowo Chorwacja, Dzień Ojca obchodzony jest 19 marca - zauważył prezes Ozdoba.
- W dobie poważnego kryzysu męskości nadajmy temu nowoczesnemu świętu nowy, głębszy kontekst - wskazują organizatorzy kampanii społecznej "Dzień Ojca na nowo". Zwrócili się w tej sprawie do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą, by podjęła działania w kierunku ustanowienia Dnia Ojca 19 marca.
Treść petycji można znaleźć na stronie DzienOjca.pl. Do tej pory apel podpisało ponad 5 tys. osób.
Czy płeć dziecka zależy od ojca? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP
Pozostałe wiadomości