Znasz te gatunki? Z pewnością często widujesz je w lesie - są niezwykle toksyczne

Śmieci w lesie, grafika lasów państwowych
Dołącz do akcji #Zabierz5zlasu i zbieraj te okazy. Natura będzie ci wdzięczna
Źródło: Jose A. Bernat Bacete / Getty Images/ Lasy Państwowe
Lasy Państwowe zachęcają do zbierania nietypowych okazów w polskich lasach. Co można znaleźć? Na liście znalazła się puszynka leśna, butelczak wiecznisty, papierzak szkaradny czy elekstrus rdzawy. Znaleźć je można niemal na każdym kroku... ale czy to na pewno grzyby?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Śmieci w lasach zagrażają zwierzętom
Śmieci w lesie groźne dla zwierząt
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nietypowe okazy w lasach, które warto zbierać

Na profilach społecznościowych Lasów Państwowych pojawiły się posty, w których możemy dowiedzieć się więcej o nietypowych okazach. Znalazły się w nich: puszynka leśna, butelczak wiecznisty, papierzak szkaradny czy elekstrus rdzawy. Nie są to jednak grzyby... a śmieci. Akcja #Zabierz5zlasu ruszyła w okresie grzybobrania kolejny raz.

Polskie lasy toną w śmieciach

Polskie lasy niemal toną w śmieciach. Lasy Państwowe pokazały na nagraniu, ile udało się ich już zebrać w jednym z podwarszawskich leśnictw. Możemy zobaczyć na nim nie tylko kontener wypełniony po brzegi odpadkami, ale również ogromne torby śmieci leżące obok.

A w 2023 roku za wywóz śmieci z lasu przeznaczono ponad 30 milionów złotych. Odpadów było 80 tysięcy sześciennych.

- Jak byśmy to chcieli zobrazować, to jakby załadować te wszystkie śmieci na tiry i ustawić je w przestrzeni miejskiej, np. w Warszawie, to powstałby korek od Pałacu Kultury aż do Wilanowa - słyszymy na filmie promującym kampanię Lasów Państwowych.

Śmieci w lesie stanowią ogromne niebezpieczeństwo

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy nie tylko z tego, jak długo rozkładają się śmieci, ale również, że stanowią realne zagrożenie dla zwierząt. Większe mogą się pokaleczyć lub zaplątać, a mniejsze, jak myszy czy bardzo ważne w ekosystemie żuki - utknąć, np. w butelkach czy puszkach. 

- Śmieci w lesie nie biorą się z kosmosu i magicznie same nie znikają!  Niektóre z nich potrafią TRUĆ i SZPECIĆ lasy przez wiele, wiele lat. Możemy to jednak zmienić! Dyscyplina i wyobraźnia - zanim potraktujesz las jak wysypisko, sprawdź, gdzie w okolicy znajduje się najbliższy PSZOK lub czy nie jest organizowana lokalna zbiórka - to tylko kilka prostych kliknięć, wykonanych telefonów, dzięki którym las pozostanie lasem, a nie wysypiskiem - czytamy w poście Lasów Państwowych na platformie x (dawniej Twitter).

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości