Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po otwarciu żłobków i przedszkoli. Kto musi złożyć nowy wniosek?

Dziecko, nauka zdalna
Klaus Vedfelt/Getty Images
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie przysługiwał rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie zostanie wypłacone także opiekunom maluchów uczęszczających do przedszkola lub żłobka. W tym przypadku istnieje jednak warunek - placówka musiała została zamknięta lub jej działalność jest ograniczona z powodu COVID-19.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego przedłużone

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rządu sprzed tygodnia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 25 kwietnia. W międzyczasie rząd ogłosił, że od 19 kwietnia br. możliwe będzie otwarcie żłobków i przedszkoli.

MRiPS wyjaśnia, że w związku z tą sytuacją rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkola żłobka, którzy już wcześniej złożyli wniosek o dodatkowy zasiłek do 25 kwietnia, wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. bez konieczności składania nowych wniosków lub korygowania wniosków już złożonych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - kiedy złożyć nowy wniosek

W sytuacji, gdy mimo otwarcia placówek opiekuńczych (żłobków, przedszkoli) od 19 kwietnia 2021 r. nastąpi jednak nieprzewidziane zamknięcie placówki lub ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19, w celu wypłaty zasiłku za okres od 19 kwietnia rodzice będą zobowiązani do złożenia nowego wniosku – za okres, w jakim placówka jest zamknięta.

Te zasady dotyczą wyłącznie wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy złożonych przez rodziców, których dzieci uczęszczają do żłobków i przedszkoli. W pozostałych przypadkach, czyli w przypadku opieki nad dzieckiem do lat 8 lub dzieckiem niepełnosprawnym (uczęszczającym do szkoły) lub osobą dorosłą niepełnosprawną, ze względu na dalsze zamknięcie placówek (lub ich ograniczone funkcjonowanie) rodzice/opiekunowie nadal mogą korzystać z prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na podstawie wcześniej złożonych wniosków.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - ile wynosi

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Zobacz wideo: Uwaga! TVN: Żyją z dziećmi na 15 metrach użytkowych poddasza. "Żeby wziąć małe na ręce, mąż musiałby chodzić na czworaka"

>>> Zobacz także:

Dorota Naruszewicz wraca do zawodu. "To, co dzieje się w jej życiu to nie jest żaden podmuch, to jest wicher"

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? Jak to zrobić w usłudze Twój e-PIT? Radzi ekspertka finansów osobistych

Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" pokazali dzieciom swoją salę weselną. "Jakbym oglądała jakiś film"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości