Boisz się wsiąść do taksówki z mężczyzną? Ta aplikacja umożliwia zamówienie przejazdu z kierowczynią

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Spider's Web
Kierowca w saomchodzie

Aplikacja do zamawiania przejazdów umożliwiła swoim użytkowniczkom korzystanie z usługi „Dla niej”. Dzięki temu będzie możliwość zamówienia taksówki z kierowczynią. Ma to na celu nie tylko promowanie kobiet w „zawodach postrzeganych jako męskie”, ale również podniesienie komfortu i poczucia bezpieczeństwa użytkowniczek. 

Aplikacja, w której można zamówić przejazd taksówką z kobietą-kierowcą

Aplikacja Free Now umożliwiła swoim użytkownikom skorzystanie z przejazdu, w którym kierowcą będzie kobieta. Obecnie opcja ta działa dla wszystkich użytkowników w Trójmieście oraz kierowczyń taxi. Prowadząca auto może także odrzucić pojawiające się zgłoszenie w trakcie jego przyjmowania w aplikacji, kiedy pasażer jest mężczyzną. Kobiety współpracujące z Free Now mają dostęp do wszystkich innych zleceń, które udostępniane są na platformie, a ich przyjmowanie jest dobrowolne.

Ku pokrzepieniu serc

Ku pokrzepieniu serc
Ku pokrzepieniu sercArchiwum prywatne
wideo 2/12

- Jesteśmy dumni, że jako pierwsi na polskim rynku taxi wprowadzamy usługę przeznaczoną wyłącznie dla kobiet. Tym samym pragniemy zwrócić uwagę na nadal występujące w XXI wieku przekonanie jakoby branża taxi lub prowadzenie auta miało być domeną mężczyzn. Istnienie tego stereotypu zauważa aż 65% badanych przez nas kierowczyń taxi. Mamy nadzieję, że usługa „Dla niej” będzie impulsem dla wielu kobiet do podejmowania zajęć, które wciąż uznawane są za typowo męskie. Jednocześnie, obok wielu innych opcji zamówienia przejazdu dostępnych w naszej aplikacji, dajemy dodatkową alternatywę dla pasażerek, które z różnych powodów – w tym związanych z bezpieczeństwem – mogą preferować przejazd z kobietą – mówi dyrektorka marketingu Free Now Polska, Izabela Skonieczna.

Usługa "Dla niej" w aplikacji taksówkarskiej

Korzystając z aplikacji, warto pamiętać, że pasażerki, które korzystają z usługi „Dla niej” mogą czekać nieco dłużej niż zwykle na swój przejazd. Powodem jest mniejsza ilość kobiet-kierowców, z tego powodu może być nieco trudniej zrealizować przejazd. Program jest obecnie pilotażowy i ma miejsce w Trójmieście, ponieważ tam jest największy odsetek „kobiet za kółkiem”, które świadczą swoje usługi jako taksówkarki. Free Now zapowiada, że jest możliwość wprowadzenia funkcji w kolejnych miastach – w Warszawie i Krakowie, gdzie również jest wysoki odsetek kierowczyń. 

Bezpieczeństwo w taksówkach

Dyrektor zarządzający Free Now w Polsce spodziewa się, że w obliczu obecnej sytuacji, praca w zawodzie taxi będzie szansą również dla uchodźczyń z Ukrainy, aby mogły zacząć zarabiać w komfortowych warunkach. Jak podaje Free Now: „Aż 95 proc. badanych kierowczyń współpracujących z platformą Free Now przyznaje, że pasażerki czują się bardziej komfortowo jadąc z kobietą”.

Do poczucia braku bezpieczeństwa w taksówkach przyczyniają się również informacje z mediów. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o kobietach, które doświadczyły molestowania w różnych sieciach zajmujących się przewozami pasażerów. Mimo reakcji ze strony firm i zapewnieniu, że będzie stosowana zasada „zero tolerancji” do kierowców i kierowczyń, którzy dopuścili się nieodpowiednich czynów, wiele kobiet wciąż czuje się zagrożonych.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Spider's Web

Źródło zdjęcia głównego: hxyume/Getty Images

Pozostałe wiadomości