Darmowa woda dla ludzi i zwierząt? "Dostęp do zaspokajania podstawowych potrzeb"

Kobieta nalewająca wodę z kranu do szklanki
Darmowa woda dla wszystkich
Źródło: yacobchuk/Getty Images
Woda, podstawa naszego funkcjonowania, kosztuje. Nie tylko w restauracjach czy innych punktach gastronomicznych, ale również ta w kranie. Padł pomysł, aby obniżyć te stawki do złotówki lub nawet, żeby dostęp do niej był bezpłatny. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami w tej sprawie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Woda pitna za darmo

Jak czytamy na tvn24.pl, o dostępie do wody mówił w czwartek 25.07 w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Byłaby to niemała rewolucja, zwłaszcza, że dzisiaj niejednokrotnie w restauracjach za litr kranówki trzeba zapłacić nawet 20 zł.

- Zakładamy pakiet ochronny dla polskich rodzin. Zakładamy, to bardzo mocno wybrzmiewa w polityce europejskiej, ale również w moim klubie parlamentarnym, że woda, w szczególności dostęp do wody pitnej, powinien być bezpłatny albo za przysłowiową złotówkę - mówił, odpowiadając na pytania posłanki Elżbiety Witek (PiS).

- Nad takimi rozwiązaniami szczegółowymi pracujemy w Ministerstwie Infrastruktury, ponieważ chcemy zapewnić polskim rodzinom dostęp do zaspokajania podstawowych potrzeb - dodał wiceszef resortu infrastruktury.

Za darmo lub za niewielką opłatą miałoby być pierwsze 1 000 litrów wody miesięcznie. Chodzi oczywiście o wodę dostępną w naszych kranach, a nie w restauracjach, chociaż niewykluczone, że i wtedy w punktach gastronomicznych ceny by spadły.

Woda pitna bez opłat nie tylko dla ludzi

Politycy chcą nie tylko darmowej wody pitnej dla ludzi. Przemysław Koperski przekazał, że w ramach przygotowywanych rozwiązań będzie możliwość zapewnienia jej także zwierzętom. Jak dodał, będzie to woda "nie ta chlorowana z fontann, ale czysta (...), której każde zwierzę będzie mogło się napić" - podaje TVN24.

Czy woda będzie zupełnie za darmo?

Wiceminister chciałby, aby to samorząd miał możliwość ustawiania stawek w sposób elastyczny. Pierwsze tysiąc litrów miałoby gwarantować podstawowe potrzeby. Za ceny miałyby odpowiadać nie Wody Polskie, a właśnie samorządowcy.

- Woda w kranie nie tylko powinna być tania czy bezpłatna dla mieszkańców, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna. Żeby była bezpieczna, samorządowcy, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne muszą zapewnić niezbędne remonty, niezbędne działania, które właśnie to bezpieczeństwo, tę czystość wody zapewniają - tłumaczył.

Stawka rodzinna za wodę. Nowe rozwiązanie dla samorządów

Możliwość wprowadzenia stawki rodzinnej wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Nowe przepisy mają być oparte na rozwiązaniach sprzed wejścia w życie ustawy z 2017 r. Taryfy za wodę i ścieki miałyby być ustalane przez radę gminy w drodze uchwały. Aby chronić interes odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen, Wody Polskie będą mogły ingerować w proces zatwierdzania, ale tylko jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: yacobchuk/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości