Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Porady dietetyków
Woda pitna za darmo
Jak czytamy na tvn24.pl, o dostępie do wody mówił w czwartek 25.07 w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Byłaby to niemała rewolucja, zwłaszcza, że dzisiaj niejednokrotnie w restauracjach za litr kranówki trzeba zapłacić nawet 20 zł.
- Zakładamy pakiet ochronny dla polskich rodzin. Zakładamy, to bardzo mocno wybrzmiewa w polityce europejskiej, ale również w moim klubie parlamentarnym, że woda, w szczególności dostęp do wody pitnej, powinien być bezpłatny albo za przysłowiową złotówkę - mówił, odpowiadając na pytania posłanki Elżbiety Witek (PiS).
- Nad takimi rozwiązaniami szczegółowymi pracujemy w Ministerstwie Infrastruktury, ponieważ chcemy zapewnić polskim rodzinom dostęp do zaspokajania podstawowych potrzeb - dodał wiceszef resortu infrastruktury.
Za darmo lub za niewielką opłatą miałoby być pierwsze 1 000 litrów wody miesięcznie. Chodzi oczywiście o wodę dostępną w naszych kranach, a nie w restauracjach, chociaż niewykluczone, że i wtedy w punktach gastronomicznych ceny by spadły.
Woda pitna bez opłat nie tylko dla ludzi
Politycy chcą nie tylko darmowej wody pitnej dla ludzi. Przemysław Koperski przekazał, że w ramach przygotowywanych rozwiązań będzie możliwość zapewnienia jej także zwierzętom. Jak dodał, będzie to woda "nie ta chlorowana z fontann, ale czysta (...), której każde zwierzę będzie mogło się napić" - podaje TVN24.
Czy woda będzie zupełnie za darmo?
Wiceminister chciałby, aby to samorząd miał możliwość ustawiania stawek w sposób elastyczny. Pierwsze tysiąc litrów miałoby gwarantować podstawowe potrzeby. Za ceny miałyby odpowiadać nie Wody Polskie, a właśnie samorządowcy.
- Woda w kranie nie tylko powinna być tania czy bezpłatna dla mieszkańców, ale przede wszystkim powinna być bezpieczna. Żeby była bezpieczna, samorządowcy, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne muszą zapewnić niezbędne remonty, niezbędne działania, które właśnie to bezpieczeństwo, tę czystość wody zapewniają - tłumaczył.
Stawka rodzinna za wodę. Nowe rozwiązanie dla samorządów
Możliwość wprowadzenia stawki rodzinnej wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Nowe przepisy mają być oparte na rozwiązaniach sprzed wejścia w życie ustawy z 2017 r. Taryfy za wodę i ścieki miałyby być ustalane przez radę gminy w drodze uchwały. Aby chronić interes odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen, Wody Polskie będą mogły ingerować w proces zatwierdzania, ale tylko jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Polka wymyśliła, jak pozyskać wodę pitną z oceanu. "Czysta woda to nowe złoto"
- Źródlana, mineralna czy z kranu - jaką wodę wybrać? "Możemy zaoszczędzić ponad 2 tys. zł"
- Dlaczego warto ograniczyć plastik? Katarzyna Bosacka wymienia zalety wody z kranu: "Jest dużo tańsza"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: yacobchuk/Getty Images