Na co chorują Polacy? ZUS podał dane za 2022 rok. "Ponad połowę zaświadczeń wystawiono kobietom"

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rynek Zdrowia
Chora kobieta

W zeszłym roku ZUS zarejestrował 27 milionów zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Łącznie liczba dni absencji wyniosła ponad 280 milionów. Na co najczęściej chorowali Polacy?

Na co najczęściej chorowali Polacy w 2022 r.?

Dzięki elektronicznym zwolnieniom lekarskim (e-ZLA) Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość monitorowania na bieżąco, na co chorują Polacy. W efekcie możliwe jest badanie struktury absencji, przyczyny chorób, a także wydatki na świadczenia. Nie są to jedyne instytucje, które korzystają z tych informacji.

Przeziębienie

Postaw bańkę i odstaw przeziębienie
Postaw bańkę i odstaw przeziębienieDzień Dobry TVN
wideo 2/12

- Z danych gromadzonych w ZUS korzystają inne instytucje. W ten sposób e-ZLA pomaga budować przyszłe polityki zdrowotne, w tym profilaktykę zdrowotną - powiedziała dla PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Z raportu ZUS za 2022 rok wynika, że najczęstszą przyczyną nieobecności w pracy były choroby układu mięśniowego, kostno-stawowego oraz tkanki łącznej - wyniosły one 16,4%. Dalej były ciąża, poród i połóg (15,7%), choroby układy oddechowego (14,2%), urazy, zatrucia i inne skutki działania czynników zewnętrznych (13,3%), a także zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania (10%).

ZUS kontroluje absencje i zwolnienia lekarskie

Ponad połowę zaświadczeń z powodu choroby własnej wystawiono kobietom (55,5%). Biorąc pod uwagę wszystkich, najwyższy odsetek absencji chorobowej był w grupie wiekowej między 30. a 39. rokiem życia i wyniósł 27,5%. W tym przedziale wiekowym kobiety stanowiły 31,4%.

Z powodu koronawirusa (jednostki chorobowej "stan po COVID-19, nieokreślony " - U09) wystawiono 173,5 tysiąca zaświadczeń, a z powodu pozostałych jednostek chorobowych powiązanych z tą chorobą wystawiono 18,5 tysiąca zaświadczeń (dotyczy to jednostek U08, U10 i U12).

- W całym 2022 r. liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z tytułu choroby własnej osobom ubezpieczonym w ZUS wyniosła 21,8 mln, a liczba dni absencji chorobowej z tych zaświadczeń 239,0 mln. Przeciętna długość zaświadczenia to 10,95 dnia - zaznaczyła szefowa ZUS, Gertruda Uścińska.

W porównaniu do roku 2021 liczba dni absencji chorobowej z powodu własnej choroby spadła o 0,4%, jednak liczba zaświadczeń lekarskich wzrosła o 6,7%.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rynek Zdrowia

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images