Newsy

Cmentarze ekologiczne i rozsypywanie prochów? Trwają prace nad projektem ustawy

Newsy

cmentarz

Pochówki ekologiczne, możliwość rozsypywania prochów oraz ochrona starych cmentarzy. Na tym m.in. koncentrują się autorzy proponowanych zmian w prawie. Konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy dobiegają końca - uwagi można zgłaszać do 31 marca.

Inicjatywa Społeczna konsultuje tezy ustawy o cmentarzach i pochówkach

Członkowie Inicjatywy Społecznej (Nie)zapomniane cmentarze chcą, by ustawa zapewniła ochronę starych cmentarzy, które obecnie są często dewastowane, sprzedawane lub wykorzystywane komercyjnie również pod zabudowę.

Kupując działkę rekreacyjną można stać się bez swojej wiedzy i woli właścicielem starego cmentarza. Można też kupić stary cmentarz pod zabudowę i spychaczem usunąć z niego nagrobki lub szczątki ludzi tam pochowanych. Planowana ustawa ma ten proceder uniemożliwić. Sprzedawać będzie można tylko tereny pocmentarne, to znaczy takie, z których zostały ekshumowane szczątki osób tam pochowanych.

Na społecznym portalu MamZdanie trwają konsultacje społeczne, by poznać punkty widzenia różnych grup interesów: samorządów, związków wyznaniowych, przedsiębiorców i zaangażowanych obywateli.

To ważne, by powstające prawo odpowiadało potrzebom szerokiej grupy, a jednocześnie zabezpieczało odpowiednio groby tych, którzy nie mogą się już wypowiedzieć. Bo przecież prędzej czy później dosięgnie to każdego

- czytamy na stronie konsultacji tez, które mogłyby stać się podstawą do projektu nowej ustawy o cmentarzach i pochówkach. Na uwagi autorzy inicjatywy czekają do 31 marca 2021 r.

Pochówki ekologiczne

Projektowana ustawa ma również wprowadzić do polskiego prawa możliwość pochówków skremowanych prochów ludzkich poza cmentarzami, w tym w formie ekologicznej. W jej ramach funkcje nagrobków pełnią np.: krzewy, drzewa czy naturalne kamienie.

Na takich grobach nie stawia się nagrobków, świec, krzyży, nie umieszcza się kwiatów i wieńców, aby nie zmieniać naturalnego wyglądu i ekologicznego charakteru miejsca pogrzebania szczątków ludzkich.

Rozsypywanie prochów

Innym pomysłem oddanym do konsultacji jest wprowadzenie do listy możliwych form pochówku praktyki rozsypania prochów na terenie prywatnym i publicznym (samorządowym, państwowym) - pod warunkiem uzyskania zgody właściciela i spełnienia określonych wymagań.

Pierwsza na świecie żywa trumna. Pochówek w styl eko. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rodzice 12 dzieci zmarli na COVID-19. Odeszli tydzień po tygodniu

Gwiazda TVN-u walczy o lepsze jutro. Zeszły rok był dla niej serią życiowych dramatów

Prognoza pogody na Wielkanoc 2021 - jaka będzie pogoda na Święta Wielkanocne?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości