Zaczyna się sezon na truskawki. Sprawdź, ile kosztują

Truskawki w dłoniach kobiety
Ile kosztują truskawki? Aktualna cena
Źródło: Kwangmoozaa/ Getty Images
Sezon na polskie truskawki właśnie się rozpoczyna. Pyszne, pachnące, czerwone owoce, które pojawiają się w sklepach i na straganach, są nieodłącznym symbolem zbliżającego się lata. Na targach i rynkach można już kupować polskie owoce, jednak importowanych jest wciąż najwięcej. Sprawdź aktualną cenę truskawek. 

Owoce

Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Jabłko, gruszka czy śliwka? Smakołyki prosto z sadu
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Sok jabłkowy, nie tylko do picia
Truskawkowe menu
Truskawkowe menu

Cena truskawek w 2023

Na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się już pierwsze polskie truskawki. Z dnia na dzień jest ich coraz więcej, a cena spada. Ile zapłacimy za kilogram tych owoców? Polskie truskawki pojawiły się w tym roku już 7 kwietnia w sieci Makro, a także w sieci sklepów Biedronka. Te sprzedawane były w opakowaniach po 500 g i kosztowały około 40 zł za kilogram. Obecnie nieco potaniały.

Jakich cen można spodziewać się w tym roku? Z pewnością będzie drożej - koszty wszystkiego wzrosły, a to bezpośrednio przekłada się na ceny warzyw i owoców. Większość konsumentów odczuła już te podwyżki choćby przy zakupach papryki czy pomidorów. Najtańszych truskawek będzie można spodziewać się w sezonie, czyli na przełomie maja i czerwca. Owoce z gruntu pojawią się najpewniej w pierwszym tygodniu czerwca. Wtedy też można spodziewać się znacznie niższych cen.

Jak ocenił ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Tomasz Smoleński "średnie ceny owoców deserowych prawdopodobnie będą trochę wyższe niż przed rokiem". Zwrócił także uwagę, że rynek tych owoców zmienia się. Coraz więcej produkowanych jest owoców deserowych, niż używanych do przetwórstwa. Spowodowane jest to wyższymi dochodami ze sprzedaży świeżych truskawek. Wszystko wskazuje na to, że zbiory będą większe niż przed rokiem, jednak ostatecznie zależeć to będzie od pogody. Mimo to, ekspert ocenia, że będzie drożej niż w 2022 r.

Ile kosztują truskawki dziś? Aktualne ceny

Aktualna cena truskawek (na dzień 28 czerwca 2023 roku) to od 8 zł do 20 zł za kg (na giełdzie w Broniszach).

- W porównaniu z ubiegłym tygodniem odnotowaliśmy spadek. W środę, 10 maja wyceniane były jeszcze na 24-28 zł/kg. Cena jest zależna od odmiany i jakości owoców. Również ilość owoców na placu ma duże znaczenie w handlu - im więcej truskawek na placu, tym ceny niższe. W niedzielny poranek (21 maja) truskawki sprzedawane były za 23-25 zł/kg - podaje portal sadyogrody.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Luiza Bebłot/Teofila Siewko

Źródło: sadyogrody.pl/bronisze.com.pl/money.pl/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kwangmoozaa/ Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości