"Caster Semenya jest mężczyzną". Mistrzyni Świata nie będzie mogła bronić tytułu

Caster Semenya
Fot. East News/Nikku
Profesor biochemii i członek IAAF Jose Maria Odriozola stwierdził, że "Caster Semenya pod względem biologicznym jest mężczyzną". Podwyższony poziom testosteronu powoduje, że Semenya ma "wielką przewagę" nad pozostałymi zawodniczkami. Odriozola skomentował w ten sposób decyzję szwajcarskiego sądu dotyczącą anomalii hormonalnych występujących u mistrzyni olimpijskiej i jej apelację dotyczącą tej decyzji.

Semenya nie wystartuje w Dausze

Zobacz też: Rodzaje sportów – wybierz idealną dla siebie dyscyplinę sportu! >>>

Caster Semenya z RPA nie wystartuje w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dausze, gdzie miała bronić tytułu w biegu na 800 m. Powodem jest decyzja szwajcarskiego sądu dotycząca anomalii hormonalnych występujących u dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej.

Apelacja w sprawie decyzji sądu

Semenya złożyła w tej sprawie apelację do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Mistrzostwa świata w Dausze odbędą się w dniach 27 września - 6 października.

Zobacz też: Ćwicz zdrowo i pamiętaj – rozgrzewka to podstawa udanego treningu! >>>

Caster Semenya:

Jestem bardzo rozczarowana tym, że nie będę mogła bronić z trudem wywalczonego tytułu, ale to mnie nie powstrzyma w walce o respektowanie praw wszystkich sportowców

Komentarz profesora biochemii i członka IAAF Jose Maria Odriozoli

Nie chcemy jej odmawiać kobiecości, ale pod względem biologicznym Caster jest mężczyzną. W pewnych aspektach odbiegającą od typowych mężczyzn pod względem autonomicznym. Ma wielką przewagę nad kobietami

- stwierdził Jose Maria Odriozola

Ma wyższy poziom testosteronu niż większość mężczyzn, co daje jej wielką przewagę.

- dodał członek IAAF

Zobacz też: Kim jest Miss Polonia Sportu 2019 - Aleksandra Kielan? >>>

Autor: Anna Kobyłka

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości