Miasto Sopot odzyskało budynek, w którym jeszcze kilka lat temu funkcjonował lokal Zatoka Sztuki. Plany zakładają bowiem, że w obiekcie ma teraz powstać centrum międzypokoleniowe. Wcześniej niezbędne będą generalne remonty. Obecnie nieruchomość jest w fatalnym stanie.
Dawna Zatka Sztuki w rękach miasta
Po 4 latach walki o Zatokę Sztuki sąd wydał decyzję, że lokal trafia w ręce miasta. Wyrok jest już prawomocny.
- 24 stycznia tego roku Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał wyrok nakazujący spółce Art Invest wydanie na rzecz gminy Sopot, opróżnienie i opuszczenie nieruchomości przy al. Mamuszki 14. Dodatkowo 13 lutego sąd wydał klauzulę wykonalności tego wyroku – podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przekazała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
Kobieta dodała również, że budynek jest w katastrofalnym stanie technicznym i wymaga remontu, w przeciwnym wypadku zagraża bezpieczeństwu przebywających tam osób. Co więcej, przestrzeń od kilku miesięcy nie była ogrzewana, a ślady zniszczeń widoczne są gołym okiem.
Plany miasta są już jasne. W przestrzeni tej ma powstać ośrodek kultury ze sceną. Według zapowiedzi w lokalu miałyby się odbywać zajęcia organizowane przez Sopocki Dom Młodzieżowy, Uniwersytet III Wieku czy też spektakle Teatru na Plaży. Zlikwidowana zostanie natomiast funkcja hotelowa. Aktualnie trwa ekspertyza techniczna.
- To, co chcemy tam wprowadzić, to międzypokoleniowe centrum kultury z naciskiem na funkcję muzyczną, z pracowniami, z dużą salą koncertową, której nam brakuje – powiedziała wiceprezydent.
- Przed nami przede wszystkim inwentaryzacja i prace projektowe. Zespół, który ma dokładnie opisać funkcjonalność przyszłego domu kultury, już pracuje. Mam nadzieję, że za kilkanaście miesięcy będziemy mogli państwa zaprosić do nowego, wspaniałego miejsca, które będzie tętnić życiem i służyć mieszkańcom Sopotu – powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Zatoka Sztuki – miejsce wielu pytań
Sopocki klub Zatoka Sztuki jeszcze kilka lat temu należał do najmodniejszych w Polsce i szczycił się wizytami setek znanych osób. Pierwsze problemy zaczęły pojawiać się w 2015 roku. Wtedy to urzędnicy zarzucili zarządcy m.in. nieprzestrzeganie ciszy nocnej, organizowanie nielegalnych wydarzeń artystycznych czy prowadzenie działalności niezgodnej z treścią umowy.
Jeszcze głośniej zrobiło się o miejscu za sprawą publikacji medialnych oraz śledztwa prowadzonego w sprawie Krystiana W. ("Krystka"), który został oskarżony o przestępstwa seksualne. Wkrótce zarzuty usłyszał także Marcin T., dawny współwłaściciel lokalu. Pod koniec grudnia 2022 r. śledczy z krakowskiej Prokuratury Krajowej przeczesywali obiekt i teren wokół budynku w związku z zaginięciem Iwony Wieczorek.
Więcej informacji przeczytasz na stronie tvn24.pl
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Szokujące ustalenia dziennikarzy "Superwizjera". "Nie zdążyłam synowi powiedzieć, że stracił brata"
- Nie żyje Patryk Kalski. Przedsiębiorca miał 43 lata
- Przełom w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek? Policja zatrzymała dwie osoby, jedna z nich usłyszała zarzuty
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: SOPA Images / Contributor