BNP Paribas Warsaw SerialCon - festiwal inny niż wszystkie
Ostatnie dwie dekady to czas rosnącej dominacji seriali na rynku audiowizualnym, ale również wzrostu ich znaczenia dla rozwoju branży filmowej. Wieloodcinkowe serie są tworzone na tak wysokim poziomie, że niczym nie odstają od produkcji wyświetlanych na wielkich ekranach w kinach. Na całym świecie organizowane są festiwale poświęcone filmom, a w Polsce powstał pierwszy międzynarodowy festiwal seriali - BNP Paribas Warsaw SerialCon.
- Jako organizacja BNP Paribas od ponad 100 lat wspieramy kino, film i dlatego, kiedy pojawiła się taka okazja, żeby współtworzyć coś zupełnie nowego, innowacyjnego, pionierskiego w Polsce, zdecydowaliśmy się na to. Cieszymy się, że możemy tworzyć to wyjątkowe święto seriali - powiedziała Izabela Tworzydło w rozmowie z Kingą Burzyńską.
Wychodząc naprzeciw potrzebom branży, BNP Paribas Warsaw SerialCon wprowadza na rynek nowe, prestiżowe nagrody. W trakcie gali zamknięcia festiwalu zostaną przyznane statuetki w kategoriach:
- Najlepszy Serial Roku 2024,
- Najlepsza rola męska,
- Najlepsza rola żeńska,
- Najlepsza reżyseria,
- Najlepsze zdjęcia,
- Najlepsza reżyseria obsady,
- Najlepszy scenariusz,
- Nagroda BNP Paribas Tomorrow’s Icon.
O tym, kto otrzyma wymienione nagrody, zadecyduje międzynarodowe i niezależne jury. Dodatkowo w wyniku głosowania widzek oraz widzów zostanie przyznana Nagroda Publiczności.
- Nagroda Tomorrow's Icon jest dla osób, które są odważne, które działają nieszablonowo i oprócz rozrywki promują wartości, promują emocje, promują różnorodność i przełamują stereotypy - podkreśliła dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej BNP Paribas.
Co się działo na festiwalu seriali?
Podczas festiwalu uczestnicy mogli przedpremierowo zobaczyć wiele produkcji, uczestniczyć w pokazach specjalnych z udziałem twórców oraz w panelach dyskusyjnych.
- Wydaje mi się, że to jest najciekawsza część tego festiwalu, ponieważ rzadko mamy okazję, żeby porozmawiać z twórcami, z ludźmi, którzy stoją w tle tej produkcji, których nie widać na ekranie. By zapytać o ich pracę i wejść trochę bardziej w społeczne aspekty - powiedział Jacek Cygan. - Wczoraj na przykład odbył się panel dotyczący serialu "Lady Love". Po obejrzeniu tych dwóch odcinków miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi, która pokazała, że ludzie bardzo potrzebują rozmowy o tematach tabu - dodał ekspert.
Jakie atrakcje wydarzą się jeszcze ostatniego dnia BNP Paribas Warsaw SerialCon?
- Max ma naprawdę fajną reprezentację ekranową, bo mamy dzisiaj i "The Last of Us", i "Pingwina". To są te seriale, które i budżetowo, i produkcyjnie, i realizacyjnie niczym nie odstają od tego, co oglądamy w kinach przez ostatnie 5-10 lat. Dzisiaj ostatni dzień, ale jeszcze się tyle dzieje, że każdy może przyjść i coś dla siebie złapać - podsumował Cygan.
Już dziś, 8 grudnia dowiemy się, kto zdobędzie nagrody w festiwalowym konkursie. Na wyróżnienie mają szansę m.in.:
- "Szadź" i "Odwilż" w kategorii - Najlepszy polski serial roku 2024,
- Aleksandra Popławska w kategorii - Najlepsza rola żeńska (za 4. sezon "Szadzi"),
- Bartłomiej Kotschedoff w kategorii - Najlepsza rola męska (za 2. sezon "Odwilży").
- Viola Borcuch w kategorii - Najlepsza reżyseria obsady (za 2. sezon "Odwilży")
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Lady Love" udowadnia, że światem rządzi seks! Kiedy premiera?
- Ralph Kaminski zagra w nowym serialu: "To moja pierwsza tak duża przygoda z aktorstwem"
- "Szpital św. Anny". Gwiazdorska obsada nowego serialu TVN
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN