Jacek Cygan

  Jacek Cygan

  Jacek Cygan - autor tekstów piosenek, poeta i scenarzysta - został uhonorowany medalem św. Brata Alberta. To nagroda za działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wspieranie Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Laureat wraz z założycielką fundacji opowiedzieli nam o tym pięknym wyróżnieniu oraz swojej wieloletniej przyjaźni.

  Początek wakacji to czas, kiedy w Polsce wprost roi się od różnych festiwali filmowych. W tym roku tak nie jest. Ze względu na pandemię koronawirusa większość z nich została odwołana lub zmieniła formułę. Inaczej wygląda także Festiwal Filmowy w Sandomierzu, na który zapraszają Katarzyna Kubacka-Seweryn i Andrzej Seweryn.

  W Krakowie trwa impreza mająca na celu uczczenie pamięci i twórczości Zbigniewa Wodeckiego - Wodecki Twist Festival. Podczas piątkowego koncertu na scenie wystąpiło wiele gwiazd, w tym m.in. Edyta Górniak. Jaki utwór zaśpiewała? Jak wspomina swoje spotkania ze Zbyszkiem Wodeckim? Kto jest autorem tekstu do singla Chwytaj dzień, pochodzącego z ostatniej płyty z utworami Wodeckiego “Dobrze, że jesteś”? W Krakowie była dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.

  Anna Czartoryska-Niemczycka, Antek Królikowski, Julia Wieniawa, Małgorzata Kożuchowska, Maciej Orłoś, Kajetan Kajetanowicz, Edyta Jungowska, Małgorzata Zawadzka, Jacek Cygan... To tylko kilka gwiazd, które pojawiły się w miniony weekend na balu fundacji Fundację "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", która istnieje już 17 lat. Pojawiła się tam również dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Co gwiazdy czytają swoim dzieciom i wnukom? Jak znajdują na to czas?

  Spośród mało znanych faktów z biografii najbardziej lirycznego „tekściarza" w naszym kraju Jacka Cygana "uderza" ten, że w XVII w. był wędrownym aktorem z Prowansji. To tłumaczy zamiłowanie naszego gościa do podróży, które bardzo go inspirują do tworzenia. W Dzień Dobry TVN Jacek Cygan powiedział, gdzie jeszcze szuka natchnienia, dla kogo napisał piosenkę przez telefon i dlaczego nie współpracuje z młodymi muzykami.

  W latach 80. był prawdziwą gwiazdą. Wzdychały do niego wszystkie nastolatki w PRL-u. Jego "Zakazany owoc" był hitem lat 80. Potem znikł ze sceny. Od dwóch lat współtworzy projekt Simplefields. Krzysztof Antkowiak w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział co robił, kiedy go nie było.

  Ten związek przypomina stare dobre małżeństwo. Matką chrzestną jest Stanisław Sojka. To Jacek Cygan wymyślił Ryszarda Rynkowskiego - takiego jakim jest teraz. Jak się poznali i co ma w z tym wspólnego Miles Davis? Jak wygląda proces twórczy dwóch zdolnych artystów? Jaka jest historia ich wspólnego i chyba największego przeboju "Wypijmy za błędy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ryszarda Rynkowskiego i Jacka Cygana.