Newsy

Zagłodzili pięcioletnią, niepełnosprawną córkę. Sąd zaostrzył wyrok

Newsy

Autor:
Patrycja
Sibilska
Źródło:
gazeta.pl
Sędzia

Sąd Apelacyjny w Katowicach zaostrzył wyrok w sprawie rodziców, którzy znęcali się się nad niepełnosprawną córeczką. Pięcioletnia Eliza została zagłodzona. Początkowo rodzice zostali skazani na 15 lat pozbawienia wolności. Teraz sąd zdecydował o podwyższeniu kary.

Bielsko-Biała. Rodzice zagłodzili niepełnosprawną córkę

Pięcioletnia Eliza cierpiała na schorzenia układu nerwowego i porażenie czterokończynowe. Dziewczynka nie chodziła, nie siadała, nie mogła samodzielnie jeść, wymagała karmienia pozaustrojowego i stałej opieki lekarskiej. Jej rodzice dopuścili się skrajnego zaniedbania, głodzenia i znęcania się nad swoim chorym dzieckiem, doprowadzając je do śmierci w październiku 2017 roku.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zgon dziewczynki stwierdził przybyły do mieszkania lekarz, który widząc stan dziecka wezwał policję. 5-latka była odwodniona, miała zanik tkanki podskórnej i mięśniowej. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci było nieleczone zapalenie płuc. Lekarze orzekli jednak, że doszło do niego na skutek wyniszczenie organizmu spowodowanego skrajnym niedożywieniem.

Katowice. 25 lat więzienia za zagłodzenie dziecka

Początkowo sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Prokuratura domagała się dla rodziców Elizy dożywocia, oskarżając ich o celowe zabójstwo spowodowane zagłodzeniem i znęcaniem się nad chorym dzieckiem. Orzekający w I instancji Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej podjął inną decyzję, skazując na 15 lat pozbawienia wolności Karolinę G. i Damiana Cz.

Wyrok został zaskarżony przez prokuraturę i obronę, która kwestionowała, że oskarżonym można przypisać zabójstwo. Sąd Apelacyjny w Katowicach nie uwzględnił jednak wniosku obrony i zadecydował o podwyższeniu kary do 25 lat więzienia dla obojga rodziców. Nowy wyrok uzasadnił szczególnym okrucieństwem i bestialstwem czynu, jakiego oskarżeni dopuścili się na własnym dziecku.

Ich czyn na szkodę małoletniej i niepełnosprawnej, a więc całkowicie od nich zależnej Elizy, odznaczał się wyjątkową brutalnością, był bestialski, wręcz barbarzyński

Ogłoszony 18 marca 2022 roku wyrok jest prawomocny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości