Newsy

AppOstazja, czyli aplikacja pomagająca odejść z Kościoła Katolickiego. Jak działa?

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
dobreprogramy.pl
smartfon w ręku

Apostazja, czyli oficjalne, udokumentowane wystąpienie z Kościoła Katolickiego zyskuje w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularność. Dostępna w Google Play aplikacja AppOstazja ma pomóc w przejściu tego procesu.

O tym, czym dokładnie jest apostazja, jak przebiega jej proces i jakie są konsekwencje, pisaliśmy w oddzielnym artykule. Faktem jest, że każdego roku decyduje się na nią coraz więcej Polaków. Przykładowo, w samej tylko archidiecezji krakowskiej do 2019 r. średnio rocznie taki akt składało 50-60 osób. W 2019 r. było ich 123, a w 2020 już 445.

Rozwody

Rozwody 50+
Rozwody 50+Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Aplikacja AppOstazja. Inspiracją był rysunek Andrzeja Milewskiego

Andrzej Milewski to rysownik podpisujący swoje charakterystyczne dzieła adresem andrzejrysuje.pl. W prześmiewczy sposób punktuje największe absurdy polskiej polityki i życia w naszym kraju. Niedawno opublikował na swoim Facebooku satyryczną grafikę, poruszającą temat masowego odchodzenia młodych Polaków od Kościoła. Rysunek szybko stał się popularnym memem. Mówi on o tym, że najlepszym, co mógłby teraz zrobić dla młodych ludzi w Polsce Kościół, jest aplikacja na smartfony, ułatwiająca apostazję, czyli odchodzenie od niego.

AppOstazja - jak działa aplikacja?

Satyryczny pomysł szybko został podchwycony przez internautów, ponieważ w Google Play pojawiła się aplikacja AppOstazja, która pomaga w przejściu procesu apostazji krok po kroku. W opisie apki pojawia się postać uśmiechniętego diabła, który wyjaśnia: "Cześć! Jestem Postatek i pomogę ci przejść proces apostazji. Poza podpowiedziami co zrobić w każdym kroku dodatkowo pomogę ci wygenerować deklarację woli potrzebną dla proboszcza”.

Aplikację stworzyła agencja interaktywna VR One. AppOstazja, stworzona być może w ramach żartu i odpowiedzi na popularny rysunek-mem, rzeczywiście jednak pomaga wypełnić wszelkie formalności i zebrać dokumenty niezbędne do oficjalnego odejścia od Kościoła Katolickiego.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: dobreprogramy.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales/Getty Images

Pozostałe wiadomości