Nie żyje Alicja Wahl. "Była wspaniałą artystką i wielkim człowiekiem"

Isabel Pavia/ Getty Images
Isabel Pavia/ Getty Images
Alicja Wahl nie żyje. O śmierci malarki poinformowała jej rodzina. Artystka zmarła 19 października 2020 r. - Jej osobna, niezwykła twórczość, mówiąca wiele o kobiecej egzystencji we wszystkich przejawach, stanowi ważny, ale zbyt mało znany rozdział polskiej sztuki powojennej - napisała Fundacja Artom.

W wieku 88 lat zmarła Alicja Wahl, malarka, rysowniczka, ilustratorka, scenografka, animatorka życia artystycznego Warszawy. Była założycielką jednej z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce.

Alicja Wahl nie żyje

O śmierci malarki poinformowała także Fundacja Artom. We wpisie opublikowanym na Facebooku napisano:

Dziś z bardzo smutną wiadomością... w poniedziałek odeszła Alicja Wahl (1932-2020), malarka, rysowniczka, ilustratorka, scenografka, animatorka życia artystycznego Warszawy i założycielka jednej z pierwszych prywatnych galerii sztuki w Polsce. Jej osobna, niezwykła twórczość, mówiąca wiele o kobiecej egzystencji we wszystkich przejawach, stanowi ważny, ale zbyt mało znany rozdział polskiej sztuki powojennej. Rodzinie Artystki składamy wyrazy współczucia ?

Pod postem udostępnionym przez profil Alicji Wahl pojawiły się kondolencje i wpisy wspominające artystkę.

Kochana Pani Alicja, poznałyśmy się w latach 90-tych, bardzo Panią polubiłam, była Pani wspaniałą Artystką i Wielkim Człowiekiem. Pozostanie Pani w mojej pamięci na zawsze. Mazurska ziemia z wielkim żalem żegna Panią. Żegnam ja. Rodzinie składam szczere kondolencje

- podpisano Madzia z Mazur.

Alicja i Bożena Wahl - twórczość

Alicja Wahl studiowała w latach 1952-1957 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa. Studia w ASP odbywała razem z siostrą bliźniaczką Bożeną Wahl .

Alicja i Bożena Wahl na zdjęciu z czasów studiów:

W latach 60. siostry wspólnie wystawiały swoje prace rysunkowe i graficzne m.in. w Galerii Krzywe Koło w Warszawie (1961), Galerii Sztuki Nowoczesnej (1965, 1966), Galerie Le Ranelagh w Paryżu (1968). W latach 70. współpracowały z tygodnikiem "Kultura" i z wydawnictwami jako rysowniczki i ilustratorki. Zajmowały się także projektowaniem scenografii do spektakli Teatru TV.

W 1979 roku w willi na warszawskim Żoliborzu siostry Wahl otworzyły Galerię Sztuki Alicji i Bożeny Wahl w Warszawie. Była to jedna z pierwszych prywatnych polskich galerii.

Galeria specjalizowała się w prezentowaniu artystów hołdujących szeroko pojmowanej stylistyce i poetyce surrealizmu oraz ekspresyjnej i metaforycznej figuracji - co odzwierciedlało również zainteresowania artystyczne założycielek galerii. Prezentowano tam: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, tkaninę, biżuterię. Galeria została zlikwidowana w 2002 roku.

Zobacz też:

Radosław Majdan przebywa w szpitalu. Co się stało?

Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski "zrywają z tradycją" i pokazują zdjęcia z podróży... przedślubnej

Pozytywna rodzina "Dzieciaków Cudaków". Jak wygląda codzienność osób z zespołem Downa?

Zobacz wideo: Wystawa prac Banksy’ego w Londynie

Źródło: x-news

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!