5-latka udusiła się pasami bezpieczeństwa. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania

Dziecko w samochodzie
Dziecko udusiło się pasami
Źródło: Image Source / Getty Images

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sprawa dotyczyła tragicznego w skutkach zdarzenia, do którego doszło w zaparkowanym samochodzie. Bliscy dziewczynki domagali się wypłaty z polisy OC właścicieli pojazdu.

Dziecko udusiło się pasami

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, o którym donosi serwis www.rp.pl, jest zakończeniem sprawy z 2014 roku dotyczącej śmierci 5-letniej dziewczynki. Dziecko bawiło się na posesji dziadków, kiedy niepostrzeżone wsiadło do zaparkowanego w garażu samochodu i oplotło sobie pas bezpieczeństwa dookoła szyi. Na skutek niedotlenienia doszło do zgonu.

Zmiany prawne w 2022 r.

Zmiany prawne w 2022 r.

Eliza Kuna
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku

Rodzina dziewczynki żądała wypłaty ubezpieczenia z polisy OC właściciela pojazdu. Natomiast Towarzystwo ubezpieczeniowe uchylało się od odpowiedzialności, argumentując, że śmierć dziecka nie ma związku z ruchem pojazdu. Zdaniem ubezpieczyciela to uniemożliwiało zaspokojenie roszczeń bliskich dziewczynki.

Wypadek w czasie postoju

Sąd pierwszej instancji zgodził się ze stanowiskiem firmy. To jednak spotkało się ze sprzeciwem rodziny dziecka. Wniesiono apelację. Podczas procesu pełnomocniczka krewnych tragicznie zmarłej 5-latki usiłowała wykazać, że szkoda, do której doszło jest związana z postojem pojazdu a to z kolei związane jest z jego ruchem. Prawniczka Ilona Kwiecień podkreśliła, że w wyniku zmiany przepisów pojęcie "garażowania", które wykreślono z przepisów o odpowiedzialności za szkody związane z ruchem, jest w zakresie znaczeniowym "postoju" pozostającego w związku z ruchem pojazdu.

Sędzia przyznał jej rację, podkreślając, że choć pasy były używane w bezsprzecznie nieprawidłowy sposób, a do wypadku doszło w samochodzie wyłączonym z ruchu, to nie są to okoliczności pozwalające na uniknięcie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyrok uzasadniono ścisły związkiem pomiędzy niezabezpieczonym pojazdem a uruchomieniem przez dziecko mechanizmu zwijającego pas, co w efekcie doprowadziło do jej śmierci.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie