Newsy

Zamiast 500+ nawet 1500+. Kto może skorzystać na zmianach?

Newsy

1500+, pieniądze, zasiłek na dziecko

Wnioski o 500+ na kolejny okres zasiłkowy można będzie składać od poniedziałku 1 lutego. Posłowie proponują tymczasem, by świadczenie zostało podniesione i to trzykrotnie. Jednak podwyżka nie obejmie wszystkich rodzin. Sprawdź, kogo miałaby dotyczyć.

1500+ - dla kogo?

500 zł miesięcznie przysługuje obecnie na każde dziecko do 18. roku życia - niezależnie od tego, jakie dochody osiągają rodzice. Świadczenie wychowawcze jest więc powszechne.

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. Planowania Rodziny postulują, by świadczenie podnieść do 1500 zł miesięcznie na dziecko. W ten sposób państwo miałoby pomóc rodzinom z niepełnosprawnym dzieckiem - pisze "Fakt", który dotarł do oficjalnego pisma w tej sprawie.

Ma to być odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uniemożliwia aborcję także w sytuacji znacznych wad płodu.

1500 zł miesięcznie lub 2000 zł zasiłku

- W kontekście wyroku Trybunału należy zwiększyć zaangażowanie państwa w zakresie wsparcia rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci. Proponujemy rozważenie podwyższenia wysokości świadczenia "Rodzina 500+" na rzecz dzieci niepełnosprawnych do kwoty 1500 zł lub alternatywnie zwiększyć wysokość zasiłku pielęgnacyjnego do wysokości 2000 zł – czytamy w stanowisku zespołu.

20 tys. zł po urodzeniu dziecka

Posłowie postulują także, by rodzice, którzy zrezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, mieli ten czas zaliczony do emerytury. Teraz tak nie jest i rodzice, którzy swoje życie poświęcili na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, na starość skazane są na pomoc państwa.

Kolejny pomysł to podwyższenie świadczenia w ramach programu "Za Życiem" z 4 tys. do 20 tys. zł. Takie wsparcie wypłacane jest jednorazowo po narodzinach niepełnosprawnego dziecka.

To na razie propozycje. Aby weszły w życie, muszą zostać opracowane w formie projektu ustawy i zyskać akceptację rządu, Sejmu i Senatu.

Czy będą zmiany w 500 plus? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Rząd znosi obostrzenia. Od poniedziałku trzy ważne zmiany

Polska dostanie 16 mln szczepionek AstraZeneca. Kiedy zostaną dostarczone?

W styczniu składamy najwięcej pozwów rozwodowych. Prawnik: "Są trzy powody, dla których się na to decydujemy"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: fakt.pl

Pozostałe wiadomości