Okrągły stół jest symbolem czasu przemian demokratycznych. Służył stronie rządowej i Solidarności nie tylko do podejmowania decyzji i ustaleń dotyczących losów naszego kraju, ale również po prostu do jedzenia. W dwumiesięcznych spotkaniach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki przy stołach ustawionych w foyer Pałacu Namiestnikowskiego (dziś Pałacu Prezydenckiego) serwowane przez najlepszych wówczas kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. Podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli przystawkę - galaretkę drobiową, pierwsze danie - zupę pomidorową z ryżem, główne danie - eskalop wieprzowy, a na deser pączek.
>>> Zobacz także:
Dziennikarka Katarzyna Bosacka zainspirowana tym właśnie wydarzeniem, wymyśliła ogólnopolską akcję "Menu Wolności", która ma na celu rozpropagowanie wśród wszystkich Polaków idei wspólnego i radosnego świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, które przyniosły Polsce wolność.
Ambasadorami akcji Menu Wolności są m.in: Andrzej Pągowski, Agnieszka Kręglicka, Dorota Wellman, Adam Chrząstowski, Robert Makłowicz, Grzegorz Łapanowski, Piotr Kucharski, Andrzej Polan.
Żeby wziąć udział w naszej akcji, trzeba spełnić bardzo proste warunki:
- w tych dniach gotujemy i jemy wyłącznie po polsku;
- Menu Wolności serwujemy w tygodniu obchodów rocznicy 4 czerwca;
- jemy przy wspólnym stole – z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami.
Menu Wolności może być uroczyste, czyli składać się z kilku dań – przystawki lub zupy, dania głównego i deseru. Może też mieć luźny charakter spotkania w ogrodzie, pikniku, czy wspólnego gotowania w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych i sąsiadów.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN