Najnowsze

Nietypowe objawy omikronu u dzieci. Jak go rozpoznać?

Najnowsze

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Gazeta Wyborcza, eDziecko

Choć wariant omikron okazał się łagodniejszy, to jednak dzieci z COVID-19 wciąż trafiają do szpitali. Lekarze zaobserwowali wśród nich nowe objawy zakażenia, które do tej pory nie kojarzyły się z tą odmianą wirusa.

Dzieci z zakażeniem COVID-19

Czwarta fala COVID-19 powoli traci na sile. Jednak nie powinno to usypiać naszej czujności. Cały czas ważne są czynności zapobiegające zarażeniu takie jak dystans, maseczki ochronne i dezynfekcja. Niestety zdarza się, że wraz ze zmniejszeniem liczby nowych zakażeń czy znoszeniem obostrzeń, jesteśmy mniej ostrożni np. w odniesieniu do naszych dzieci. Okazuje się, że to właśnie one trafiają do szpitala z ciężkimi objawami lub powikłaniami spowodowanymi COVID-19.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dr hab. Ewelina Gowin (pediatra, specjalistka chorób zakaźnych, wiceszefowa oddziału obserwacyjno-zakaźnego przy ul. Nowowiejskiego w Poznaniu) tłumaczy, że obecnie w szpitalu znajduje się dużo niemowląt i noworodków zmagających się z wirusem, ale są wśród nich również starsze dzieci - Leczymy obecnie bardzo dużo zakażonych niemowląt i noworodków, ale nie tylko. Karetka wiezie właśnie do nas nastolatka z dusznościami. Chłopiec nie został zaszczepiony i ciężko przechodzi zakażenie - podkreśla specjalistka.

Nowe objawy COVID-19 u dzieci

Okazuje się, że w tych przypadkach lekarze zaobserwowali również nowe objawy zakażenia COVID-19. Jak czytamy na portalu "eDziecko" Dr Gowin zwraca uwagę na kilka symptomów.

- Nowym objawem, którego wcześniej nie obserwowaliśmy, jest zapalenie krtani. Kilkumiesięczne dzieci mają problem z karmieniem i gorączkują. Często jednocześnie zakażają się SARS-CoV-2 i rotawirusami. Cierpią dodatkowo na biegunki, wymioty i gorączki. Są odwodnione i osłabione. - tłumaczy na portalu eDziecko. pl.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Gazeta Wyborcza, eDziecko

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości