Mont Saint-Michel – francuska wyspa, którą warto zwiedzić

Autor:
Adrian
Adamczyk

Mont Saint-Michel to wyspa chętnie odwiedzana przez podróżników. Gdzie znajduje się to magiczne miejsce i jakie kryje atrakcje?

Turyści z przyjemnością zwiedzają miejsca, które kuszą niezwykłą atmosferą. Do takich klimatycznych punktów na mapie Francji należy Mont Saint-Michel. To niezwykłe opactwo u brzegów Normandii mianowane jest "cudem Zachodu". Wyjątkowa wyspa przyciąga do siebie imponującą harmonią sztuki budowlanej z naturą. Położone nad samym oceanem Mont Saint-Michel prezentuje się doprawdy spektakularnie. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Wyspa Mont Saint-Michel – historia w pigułce

Francuska wyspa przeszła długą drogę, zanim stała się chętnie odwiedzanym punktem turystycznym. Na początku miejsce to zamieszkiwali starożytni Celtowie, którzy na wzgórzu czcili galijskiego boga słońca – Belena. Wówczas porośnięta lasami wyspa charakteryzowała się nieokiełznaną dzikością. Kiedy wiele lat później przybyli do niej Rzymianie, utworzyli rozwiniętą sieć dróg, która rozciągała się przy słynnym kanale La Manche. Nadal czczono bóstwo słońca, ale miejsce zaczęło nosić ślady budowli człowieka. Ciekawostką jest, że podobno na Mont Saint-Michel pochowano wówczas samego Juliusza Cezara.

Około IV w. n.e. na wyspę dotarło chrześcijaństwo i wówczas zaczęto stawiać budowle sakralne. Legenda głosi, że ówczesnemu biskupowi na Mont Saint-Michel objawił się Archanioł Michał i nakazał budowę kościoła na skale. Jednak duchowny z początku zignorował tę prośbę. Wówczas Archanioł Michał wypalił mu palcem dziurę w głowie, ale darował mu życie. Czaszka z otworem do dziś zachowana została w katedrze w Avranches. Skromna z początku budowla przyjęła z czasem monumentalny rozmiar, który turyści mogą podziwiać do dzisiaj.

Opactwo benedyktyńskie przez stulecia cieszyło się ogromną renomą. Jego bogactwo i potęga przyciągało licznych pielgrzymów. Podczas rewolucji francuskiej w XVIII w. mnichów usunięto z obiektu siłą, a miejsce zmieniło się w więzienie. Dopiero ponad sto lat później zamknięto je, a opactwo powróciło w ręce kościoła.

Mont Saint-Michel – turystyczna perła

Wyspa Mont Saint-Michel jest chętnie odwiedzana przez podróżników szukających intrygujących miejsc. U podnóża słynnej twierdzy powstało miasteczko. Ciekawostką jest fakt, że morze regularnie odcina Mont Saint-Michel od świata. Dwa razy na dobę powtarza się przypływ, którego zbliżające się fale ogłaszane są przez dzwony. Wzgórze Mont Saint-Michel można nazwać pełnoprawną wyspą tak naprawdę tylko przy bardzo dużych przypływach – wówczas miasteczko połączone jest z kontynentalną Francją wyłącznie wąską groblą. Turyści mogą znaleźć informacje o porach pływów w specjalnych ulotkach. Co warto tu zobaczyć?

Klasztor na Mont Saint-Michel – budowla na skale

Najciekawszą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie klasztor na Mont Saint-Michel. Po jego kilkuwiekowej, burzliwej historii wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nosi tytuł pomnika narodowego. Eklektyczny styl całego obiektu zachęca podróżników do dokładnego zwiedzania. Można tu zobaczyć kościół opactwa benedyktynów, opactwo w stylu romańskim i klasztor La Merveille – perłę architektury gotyku. Budynek otaczają solidne mury, które miały w przeszłości funkcję obronną.

Kiedy turysta rozpoczyna swoją podróż na olbrzymim tarasie przed kościołem, może podziwiać spektakularny widok na zatokę. Warto skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem, ponieważ istnieje wówczas możliwość dotarcia do miejsc niedostępnych dla ludzi zwiedzających klasztor indywidualnie.

Klimatyczna zabudowa miasteczka Mont Saint-Michel

Klasztor to niejedyna atrakcja dla turystów. Przechadzka główną ulicą Grand Rue, którą otaczają piętnastowieczne kamieniczki, może być ciekawym doświadczeniem. Obecnie oprócz dawnej zabudowy można zobaczyć tu również klimatyczne lokale gastronomiczne, hotele i sklepiki. Dodatkowo warto udać się do kilku muzeów w Mont Saint-Michel. Latem w miasteczku roi się od turystów i jest naprawdę tłoczno, ale po sezonie można wczuć się w niepowtarzalny klimat wysepki.

Magiczne widoki w Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel to niezwykła kompozycja monumentalnej zabudowy i spektakularnej przyrody. Każda pora dnia kusi innymi widokami. Różnorodny blask światła, piaszczyste połacie zalewane wodami morza i francuski akcent mieszkańców tworzą wyjątkową mieszankę. To hipnotyzujące miejsce, w które warto się udać.

Nie bez powodu obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przybywający tam ludzie chwalą Mont Saint-Michel za niepowtarzalny, średniowieczny urok i są pod wrażeniem wiekowej zabudowy, która idealnie współgra z nadmorską przyrodą. Będąc na wczasach we Francji, warto zapamiętać nazwę Mont Saint-Michel i udać się na tę wyspę cudów.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Captain Skyhigh/Getty Images

Pozostałe wiadomości