Szampon nawilżający to ratunek na sytuacje ekstremalne. Pomaga walczyć z nadmierną suchością, swędzeniem. Ułatwia rozczesywanie i łagodzi uczucie ciągnięcia. Warto jednak sięgać po niego regularnie, bowiem wielu tym dolegliwościom można zapobiec dzięki pielęgnacji prowadzonej dzień po dniu.
Szampon nawilżający skórę głowy – jak to działa?
Szampon nawilżający włosy to najczęstsza formuła, którą można spotkać. Natomiast spora część z nich, szczególnie pochodzących z bardziej profesjonalnych linii kosmetycznych, powinna nosić nazwę szampon nawilżający skórę głowy . Nawilżający szampon do włosów nie tylko oczyszcza włosy, wygładza je i poprawia ich kondycję. Mycie to również zabieg pielęgnacyjny samej skóry głowy. Oczyszcza się ją w ten sposób i pielęgnuje. To jej stan warunkuje w bardzo dużej mierze to, z jakimi włosami będziemy mieć do czynienia. Skóra głowy jest jak gleba dla włosów. Jeśli jest sucha, to i włosy będą suche, łamliwe, pozbawione blasku. Jednym z głównych zadań odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy jest zapewnienie jej odpowiedniej dawki nawilżenia.
Dobry szampon nawilżający – co ma w składzie?
Szampon nawilżający do włosów suchych :
· zawiera nawilżające kwasy tłuszczowe – pokrywają one włosy, natłuszczają je, a przez to zapobiegają utracie wilgoci;
· szampon nawilżający bez SLS – produkt nie powinien zawierać żadnych silnych detergentów myjących (SLS, SLES),
· cennym dodatkiem jest olejek arganowy,
· powinien leczyć, a nie podrażniać,
· dobrze, aby szampon nawilżający do suchej skóry głowy był bezzapachowy i przeznaczony do wrażliwej skóry głowy,
· jeśli borykasz się z piekącą i wrażliwą skórą głowy, unikaj szamponów przeciwłupieżowych.
W przypadku bardzo dużych podrażnień skalpu, dobrze sprawdzi się szampon nawilżający dla dziec i (np. Oillan Baby). Dzięki delikatnym i bezpiecznym składnikom, działa on także przy atopowym zapaleniu skóry. Szampon nawilżający do włosów przetłuszczających się powinien łączyć w sobie cechy dobrego oczyszczania i łagodzenia podrażnień, dlatego w takim przypadku warto postawić na profesjonalne kosmetyki fryzjerskie. Dobry nawilżający szampon do włosów nie ma w składzie ani silnych detergentów, ani alkoholu, ani innych substancji silnie myjących. Włosy przetłuszczające się wymagają natomiast dogłębnego oczyszczenia. Takie mogą dać z kolei różne kompozycje wyciągów roślinnych. Być może warto wypróbować naturalny szampon nawilżający.
Jak stosować szampon nawilżający do włosów?
Nawilżający szampon to produkt bardzo delikatny, ale i tak – w przypadku włosów suchych – nie powinniśmy go stosować częściej niż 2-3 dni. Każde mycie osłabia włosy, jeśli więc jest taka konieczność, należy zwykły szampon zastąpić suchym jego odpowiednikiem. Wybierając szampon intensywnie nawilżający , warto sięgać po produkty o odpowiednim pH. Niewłaściwy wybór może skutkować utratą nawilżenia.
Szampon głęboko nawilżający – z czym walczy?
Mocno nawilżający szampon do włosów łagodzi zły stan skóry, na który ma wpływ nie tylko ogólny stan organizmu, ale również stosowana pielęgnacja. Przesuszenie mogą powodować między innymi odżywki i maski z parafiną nakładane na skalp. Podobne problemy wywoływać mogą również silikony, które zatykają pory skóry. Profesjonalny szampon nawilżający walczy także z podrażnieniami wywołanymi przez kosmetyki zawierające w swoim składzie alkohol.
Dobry nawilżający szampon do włosów przywraca skórze głowy utraconą równowagę, odpowiedni poziom nawilżenia, a jednocześnie skutecznie oczyszcza włosy i skórę. Dzięki temu cebulki włosów bez problemu mogą przyjąć zawarte w kosmetykach substancje odżywcze. Efekt? Włosy szybciej rosną, są zdecydowanie mocniejsze, lśniące i nie wypadają.
Szampon mocno nawilżający to nie wszystko – kuracja pielęgnacyjna
Szampon silnie nawilżający w przypadku włosów mocno przesuszonych, słabych i łamliwych, to zdecydowanie za mało. Do szamponu nawilżającego należy dołączyć zabiegi z wykorzystaniem intensywnych masek do włosów, wcierek i olejków. Sucha skóra głowy potrzebuje intensywnej regeneracji, odżywienia i nawilżenia.
Szampon do włosów, nawilżający olejek, wciera i maska to też jeszcze nie wszystko. Potrzebna jest także odpowiednia dieta. Przesuszone włosy pośrednio wynikają również ze zbyt małej obecności w organizmie zdrowych tłuszczów. Warto więc wzbogacić swoją dietę o ryby, oleje roślinne, pestki, awokado. Do tego oczywiście potrzebne jest odpowiednie nawodnienie – powinniśmy pić 1,5-2 litrów wody dziennie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN