Włosy

Marzysz o pięknych lokach, a nie wiesz, jak wydobyć skręt? Zdradzamy niezawodny trik

Włosy

Autor:
Sylwia
Wołoch
Niepewna kobieta siedzi na trawie

Niesforne, wiecznie potargane włosy, które ujarzmić może jedynie lakier lub żel to wbrew pozorom bardzo dobry znak. Jeżeli odkryłaś już, że z twoimi włosami jest "coś nie tak", sprawdź, jak możesz wydobyć z nich skręt.

Po czym możesz poznać, że włosy chcą się kręcić?

Jeżeli twoje włosy nie są ani proste, ani kręcone, prawdopodobnie możesz wydobyć z nich piękny skręt lub fale, używając odpowiednich kosmetyków. Na pytanie, jak to zrobić oraz po czym poznać, że jest to możliwe odpowiada Agnieszka Niedziałek, autorka bloga i kanału na YouTube WWWLOSY.PL, gdzie od lat uczy, jak świadomie dbać o włosy.

– Twoje włosy rozczesane na sucho niesamowicie się puszą? "Podkręcają" się od spodu? Grzywka tworzy tak zwane wicherki? A może w domu są gładkie, a zaraz po wyjściu masz znowu puch? To pierwsze sygnały, że włosy "chcą" się kręcić. O ukrywającym się w nich skręcie może również świadczyć wywijanie się podczas mycia. Anielskie loczki jako wspomnienie dzieciństwa? Kolejny punkt odhaczony. Bardzo często osoby, którym włosy kręciły się w latach dziecięcych, później zaczynają je prostować i wygładzać, czym maskują naturalne układanie się fryzury – odpowiada Agnieszka Niedziałek.

Czego użyć, żeby wydobyć skręt?

– Aby uzyskać skręt, niezbędne będą oczywiście włosy z tendencją do kręcenia się, woda, odżywka bez spłukiwania oraz żel. Niestety, ta metoda nie będzie odpowiednia dla włosów prostych. Woda to promotor skrętu: umożliwia tymczasowe rozluźnienie struktury włosa, a następnie połączenie na nowo w eleganckie rulony, sprężynki bądź fale.

Produkty, czyli tak zwany "bs" odżywka bez spłukiwania oraz żel, służą do "domknięcia" tej nowo powstałej struktury włosów. Razem z wodą sprawiają, że pojedyncze włosy przytulają się do siebie, tworząc zdefiniowane, oddzielone loki. Odżywka bez spłukiwania dodatkowo dostarcza odżywienia włosom, redukuje puch. Żel natomiast domyka to wszystko razem i utrwala – wyjaśnia specjalistka świadomej pielęgnacji włosów.

Jak wydobyć skręt krok po kroku?

Na początek najlepiej umyć skórę głowy odpowiednim dla niej szamponem, a na włosy nałożyć odżywkę i spłukać. Następnie nanieść odżywkę bez spłukiwania i delikatnie wgnieść żel.

– Po nałożeniu tych produktów wysusz włosy suszarką z dyfuzorem. Ważne, by całkowicie wyschły, a może to chwilę potrwać, bo oprócz wody pokrywają je stylizatory. Po wyschnięciu na tak zwane sucharki, rozgnieć sztywne pasma z kropelką serum silikonowego. I gotowe – tłumaczy ekspertka.

Czy można zadziałać odwrotnie i wygładzić kręcone włosy?

Wydobywanie skrętu wcale nie jest koniecznością. Jeżeli widzisz, że woje włosy się falują, wcale nie jesteś zmuszona do noszenia loków każdego dnia. Możesz robić to wtedy, kiedy akurat masz ochotę i czas, żeby je ułożyć, lub nawet zostać na stałe przy prostej wersji. Ważne, byś czuła się ze sobą dobrze i odkryła, jaki rodzaj pielęgnacji służy twoim włosom bo, jak wiadomo, każda z nas jest inna.

– Wiele osób z falowanymi włosami na co dzień je wygładza, ponieważ zajmuje to mniej czasu, niż wydobycie skrętu na takich włosach. Osoby ze “sprężynkami” mogą się niestety rozczarować z wygładzaniem tak mocnego skrętu, dlatego mierzmy siły na zamiary. Jak wygładzić falowane lub lekko kręcone włosy? Mój sekret to warstwowanie, czyli nakładanie kilku różnych produktów dociążających i wygładzających włosy. Zacznij od treściwej maski, bogatej w oleje, może być z dodatkiem silikonów czy nawet parafiny lub wosku. Następnie spłucz, a na mokre jeszcze włosy nanieś odżywkę bez spłukiwania. Wczesz, nie spłukuj.

Dalej czas na serum silikonowe kładzione na mokro. Ponownie wczesz, następnie wysusz włosy jednocześnie je czesząc. To trochę takie suszenie na szczotkę, ale nie okrągłą, która może uszkodzić włosy. Wystarczy zwykła, tak zwana wiosłowa. Na sam koniec wygładź suche włosy porcją serum silikonowego – mówi Agnieszka Niedziałek. Czy to oznacza, że do błyszczących, prostych włosów wcale nie potrzeba prostownicy?

Jak zmienić kolor włosów, używając naturalnych składników? Wszystko znajdziesz w domu! Zobacz video:

Autor:Sylwia Wołoch

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: MoMo Productions/Getty Images

Pozostałe wiadomości