W hiszpańskich kinach amerykański musical wyświetlany był po prostu pod tytułem „Brylantyna”. Choć powstał u schyłku lat 70., to akcja rozgrywa się w latach 50., kiedy męskie fryzury aż błyszczały od stosowanej brylantyny. W pierwszej połowie XX wieku był to bardzo popularny trend w modzie. Co działo się później z brylantyną do włosów?
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Uroda
Brylantyna do włosów – skąd ta moda?
Najpierw, na początku XX wieku, brylantyna do włosów służyła jako doskonały środek do ich pielęgnacji. Wszystko dlatego, że do mycia włosów używało się wówczas mydła, które strasznie je wysuszało. Stąd brylantyna jawiła się jako idealne rozwiązanie, by kosmyki natłuszczać i odpowiednio nabłyszczać. Wraz z jej upowszechnieniem i odkryciem możliwości stylizowania fryzury, brylantyna weszła do kanonu kosmetyków.
Używana zamiennie z pomadą brylantyna do włosów dla mężczyzn dawała wyrazisty efekt mokrych czy wręcz natłuszczonych włosów. Efekt wet look sprawiał, że włosy wyglądały na grube i zdrowe, a ich połysk miał nie lada znaczenie podczas budowania relacji damsko-męskich. O tym, jaki wpływ brylantyna do włosów miała na męskie powodzenie wśród kobiet, traktuje m.in. film „Grease”. Moda ma to do siebie, że szybko potrafi się zmieniać, dlatego brylantyna do włosów również z biegiem lat odeszła do lamusa. Dziś znów jest obecna na głowach w wyniku fascynacji modą retro, choć nie tylko.
Do czego służy brylantyna do włosów?
Opanowanie niesfornych kosmyków, ich wygładzenie czy po prostu stylizacja na XX-wiecznego dandysa – dziś brylantyna jest wykorzystywana do różnych fryzur. Nadaje się do tego wyśmienicie, ponieważ pozwala ujarzmić nawet najbardziej oporne włosy. Do czego służy brylantyna do włosów?
Dzięki niej możemy idealnie rozdzielać dosłownie każde pasemko włosów, tworzyć fale i loki czy podkreślać konkretne elementy fryzury. Najchętniej sięgają po nią osoby, których włosy nadmiernie się puszą i zmieniają strukturę pod wpływem wilgoci. Brylantyna do włosów pozwala uniknąć tego rodzaju niespodzianek. Również z łatwością pomoże w uzyskaniu na głowie efektu „mokrej włoszki”. Kto na pewno nie powinien jej używać? Osoby z włosami przerzedzonymi lub bardzo słabymi. Niestety, wówczas brylantyna wyeksponuje te niedostatki, zamiast skutecznie je zamaskować.
W sklepach znajdziemy brylantynę do włosów dla mężczyzn i nie tylko, dostępną przede wszystkim w postaci sprayu lub żelu (produkowana jest również brylantyna w wosku). Niektóre rodzaje współcześnie używanej brylantyny mogą zawierać filtry, które zabezpieczają głowę przed działaniem promieniowania UV. W ich składzie znajdziemy witaminy mające wpływ na sprężystość i zdrowie włosów. Niegdyś pomadę (czy też brylantynę) uzyskiwało się z pochodnych ropy naftowej. Dziś do wykorzystywania tego specyfiku wykorzystuje się olej kokosowy, lanolinę, utrwalacze i substancje zapachowe.
Jak używać brylantyny do włosów?
W jaki sposób używać brylantyny do włosów, żeby uzyskać jak najlepszy efekt na głowie? Może być nakładana zarówno na włosy wilgotne, jak i suche. Brylantynę w żelu najpierw rozcieramy w dłoniach, następnie wcieramy we włosy, przeczesując je. Szybko powinniśmy nauczyć się stosować odpowiednią ilość brylantyny, ponieważ zbyt obfita aplikacja spowoduje przyklapnięcie włosów, a efekt połysku ustąpi efektowi przetłuszczenia. Jak się przed tym ustrzec? Włosy można rozczesać szczotką, która ściągnie nadmiar brylantyny.
Niestety nie istnieje jedna dobra rada, która odpowiada na pytanie, ile brylantyny użyć na włosy. Jedni potrzebują jej więcej, inni mniej. Zacznijmy więc modelowanie włosów od niewielkich ilości, by dodawać brylantynę w takich proporcjach, aż efekt będzie idealny. Włosy mają być sprężyste, nabłyszczone i wyglądać świeżo. I uwaga: wcale nie mówimy tu o fryzurach z przedziałkiem i równo ułożonych pasemkach.
Brylantyna pomoże zarówno w uzyskaniu efektu „wczesnego Roberta Smitha” z The Cure, jak i brytyjskiego dżentelmena. Odpowiednio użyty kosmetyk utrzyma włosy zdyscyplinowane przez cały dzień. Gdzie możemy kupić brylantynę do włosów? Można dostać ją w popularnych sieciowych drogeriach, a także w sklepach ze specjalistycznymi kosmetykami fryzjerskimi.
Zobacz także:
- Jak dbać o włosy, by były mocne i lśniące? Ekspertka radzi, gdzie i jak szukać odpowiednich kosmetyków
- Włosy w kolorze blond - jak je pielęgnować? Najlepsze kosmetyki znajdziemy w kuchni
- Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Volodymyr Kalyniuk/Getty Images