Farbowanie włosów bibułą jest najprostszym sposobem na zdobycie upragnionych kolorowych pasm. Zobacz, jakie to proste!
Informacje ogólne na temat farbowania włosów bibułą
Moda na kolorowe włosy nie przemija. Na ulicach można zobaczyć wiele dziewczyn i kobiet, które zdecydowały się na odważny odcień na głowie. Farbowanie włosów bibułą zyskało wiele zwolenniczek, ponieważ jest atrakcyjniejsze od tradycyjnego farbowania z kilku powodów:
- Dostępność kolorów – każdy, kto kiedykolwiek był w sklepie papierniczym, wie, jak wiele jest dostępnych bibuł. Wszystkie te kolory mogą znaleźć się na twojej głowie.
- Oszczędność – rolka bibuły kosztuje dosłownie grosze, a efekt jest rewelacyjny. Jeżeli chcesz utrzymać kolor przez pewien czas, a później go zmienić, nie ma sensu inwestować kilkuset złotych w farbę i fryzjera. Jeśli ufarbujesz włosy w domu, jedyny koszt, jaki poniesiesz, wiąże się z zakupem bibuły.
- Kolor szybko się zmywa – to zdecydowanie zaleta, jeżeli zależy ci na krótkotrwałym efekcie, np. na jedną imprezę. Farbowanie bibułą pozwala często zmieniać kolor fryzury. Wystarczą 2–3 mycia, aby przywrócić włosom ich naturalny odcień.
- Kolor jest intensywniejszy na jasnych włosach - na naturalnie ciemnych włosach farbowanie bibułą nie będzie możliwe. Takim prostym farbowaniem mogą cieszyć się jedynie osoby z jasnymi włosami.
Dalszą część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Fryzury i pielęgnacja włosów
Wybrałaś kolor bibuły, przygotowałaś się na zmianę i co teraz? Wystarczy, że weźmiesz ręcznik, krem i nożyczki. Nie musisz się martwić, czy farbowanie włosów bibułą jest szkodliwe. Z tego artykułu papierniczego korzystają dzieci, nie zawiera zatem toksycznych substancji. Jedyne, o co musisz zadbać, to ochrona ubrań i tekstyliów w łazience, ponieważ kolorowa woda kapiąca z włosów może je zabarwić.
Jak farbować włosy bibułą?
Oto najprostszy sposób na farbowanie włosów bibułą:
- Potnij bibułę na dwucentymetrowe paski. Będziesz nimi owijać pasma włosów.
- Posmaruj skórę głowy, uszy i twarz tłustym kremem. Zapobiegnie to zabarwieniu od tuszu z bibuły.
- Załóż ochronne rękawiczki.
- Nie mocz włosów! Pasek bibuły zamocz w wodzie i owiń nim wydzielone suche pasmo. Możesz również je pocierać, aby kolor efektywniej się nakładał.
- Jeżeli kolor jest mało intensywny, powtórz czynność. Pamiętaj, że efekt będzie dobrze widoczny dopiero po wysuszeniu włosów.
Trochę inaczej wygląda farbowanie bibułą całej głowy. Proces jest wtedy nieco prostszy:
- Do miski wlej ciepłą wodę.
- Zamocz w niej pół rolki bibuły. Trzymaj tak długo, aż woda „ściągnie” z papieru kolor.
- Włóż głowę do miski i porusz włosami, żeby wszystkie stały się mokre, a kolor miał szansę dotrzeć do każdego pasma.
- Delikatnie wytrzyj głowę ręcznikiem i wysusz włosy. Farbowanie włosów bibułą nie jest bezpieczne dla materiału, dlatego lepiej wykorzystaj stary, zużyty ręcznik.
Rady dotyczące farbowania włosów bibułą
Należy zaznaczyć, że taka zabawa z kolorami to propozycja dla dziewczyn o jasnych włosach. Farbowanie bibułą brązowych włosów jest bezcelowe, podobnie jak w przypadku prawdziwej farby do włosów. Wykorzystanie bibuły może skutkować jedynie pokolorowaną skórą i niezadowoleniem. Rozwiązaniem w takich przypadkach jest zdejmowanie koloru w profesjonalnych salonach fryzjerskich, co niestety niszczy czuprynę.
Warto pamiętać również o zasadach mieszania kolorów. Jeżeli naturalnie włosy mają żółty odcień, farbując je niebieską bibułą, otrzymasz kolor… zielony. Może to być niemałym rozczarowaniem. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, najlepiej najpierw sprawdzić efekt na pojedynczym paśmie, które jest mało widoczne.
Najszybciej kolor wchłoną nie tylko jasne, lecz także zniszczone włosy. Farbowanie włosów bibułą będzie wtedy o wiele prostsze, a kolor intensywniejszy.
Poza tym nie warto liczyć się na spektakularny efekt, wybierając jasne barwy. Jeżeli myślisz, że żółta bibuła nada fryzurze kolor kłosów zboża, możesz się rozczarować. Barwnik będzie mało widoczny, a włosy prawdopodobnie uzyskają niezbyt ciekawy odcień. Oczywiście najlepszy efekt da bibuła bordowa, niebieska, zielona lub fioletowa.
Często naturalny kolor włosów staje się jaśniejszy na końcówkach. To świetna okazja do farbowania końcówek włosów bibułą. Są one bardziej zniszczone niż przy głowie, zatem łatwiej przyjmą kolor. Nie bój się eksperymentować! Jeżeli efekt nie będzie satysfakcjonujący, po kilku myciach będziesz mogła o wszystkim zapomnieć i ewentualnie wypróbować inny sposób koloryzacji.
Zobacz także:
- Nie wiesz, jak zafarbować siwe włosy w domu? Oto porady eksperta. "Efekt piorunujący"
- Farbowanie włosów szamponetką. Jak właściwie przeprowadzić zabieg koloryzacji w domu?
- Farbowanie włosów. Prawdy i mity
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Pollyana Ventura/Getty Images