Patchwork - co to jest?
Patchwork to materiał powstały przez zszycie małych kawałków innych tkanin, często o różnych kolorach i wzorach. Ta technika była znana już w średniowieczu, jednak jeszcze w XVIII wieku uważano ją za symbol ubóstwa. Wówczas nie mogło się nic zmarnować, dlatego też każdy ścinek był wykorzystywany do cerowania ubrań i pościeli. Na dziury oraz rozdarcia naszywano łaty o najróżniejszych kształtach.
Modę na patchwork przywrócili na ulice w latach 70. hipisi. Ubiór wyrażał ich przekonania, czyli pokojowe nastawienie, a także zainteresowanie innymi kulturami oraz eksperymentowaniem. Byli przeciwko modzie - najważniejsza była indywidualność. Często kupowali ubrania z drugiej ręki i ozdabiali je patchworkami, haftami bądź rozmaitymi aplikacjami.
Takie podejście idealnie wpisuje się w pojęcie zrównoważonej mody, czyli ekologicznego podejścia do branży fashion. Warto bowiem rozsądnie myśleć o nowych zakupach, a proces powstawania ubrań patchworkowych jest niezwykle korzystny dla środowiska naturalnego.
- Patchwork to świetne rozwiązanie, bo można przede wszystkim wykorzystać materiały z drugiej ręki i nadać im drugie życie. Technika patchworku daje nam również nieskończoną możliwość połączeń - jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia . Ja osobiście uważam, co widać również w moich projektach, że można łączyć ze sobą każdy rodzaj materiału i print - tłumaczył projektant Jackob Buczyński , który już wiele lat temu zdecydował się na tworzenie rzeczy z materiałów z odzysku.
Trend na patchworkowe ubrania
Po raz kolejny trend na patchwork zaczął się rozwijać w ubiegłym roku. Pandemia i czas na rzemiosło domowe sprzyjał tworzeniu nowych rzeczy, co zainspirowało również projektantów. Na wybiegu Celine pojawiła się wówczas patchworkowa spódnica, dom mody Gucci zaproponował marynarkę z licznymi ścinkami, natomiast Victoria Beckham promowała rozkloszowane dwukolorowe jeansy.
Trend szybko podchwyciły nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. W patchworkowej kurtce pokazał się Zayn Malik, natomiast w wyszywanym kardiganie Harry Styles. Drugi z nich swoją stylizacją wywołał prawdziwą burzę, a zainspirowane jego stylem internautki zaczęły samodzielnie robić na drutach własne wersje swetrów. Hasztag #HarryStylesCardigan w szybkim tempie zyskał na Tik Toku ponad 40 milionów wyświetleń.
Po tym zdarzeniu coraz więcej wielkich domów mody zwróciło się ku technice patchworku. Kolekcja Alexandra McQueena na sezon jesień/zima 2020 inspirowana była kunsztem walijskiego pikowania koców, natomiast Miu Miu postawiło na patchworkowe sukienki i spódnice. W tym sezonie z kolei ten trend lansuje chociażby Christian Dior czy Marni, a według globalnej platformy zakupowej Lyst, wyszukiwania patchworków wzrosły w samym marcu aż o 25 proc. Największym zainteresowaniem cieszą się sukienki, dżinsy i kurtki .
Jak nosić patchwork?
Choć jest to trend lansowany teraz przez wiele domów mody, istnieje nadzieja, że nie minie za kilka sezonów. Ludzie w dobie pandemii nie tylko zaczęli inaczej podchodzić do wytwarzania ubrań, ale też świadomie podjęli decyzję o likwidacji marnotrawstwa tekstyliów. Wiele osób nabrało szacunku do tego, co można wykonać ze zwykłych skrawków materiału i zaczęło własnoręcznie konstruować.
- Warto spróbować samodzielnego tworzenia patchworku i od tego zacząć swoją przygodę z szyciem. To najprostsza opcja na to, żeby pouczyć się i doszkalać swoje krawieckie umiejętności i popełniać na niej błędy. Owszem - patchwork może być bardzo dokładny, ale również może stanowić totalny miszmasz i pokazywać, że to, co nieperfekcyjne, jest fajne i ciekawe wizualnie - tłumaczył Jackob Buczyński.
Na co trzeba zwrócić uwagę w stylizacji z patchworkowym elementem garderoby? Otóż do tak barwnych i skomplikowanych (jeśli chodzi wzór) strojów, najlepiej dobierać proste i jednolite kolorystycznie ubrania. Należy także uważać, by nie przesadzić z dodatkami, jak torebka, buty czy biżuteria. Im mniej, tym lepiej! Warto, aby patchworkowe odzienie stanowiło najważniejszą część looku. A dla kogo to idealny trend?
- Myślę, że patchworkowe ubrania są dla tych, którzy po prostu mają na to ochotę. Uważam, że w Polsce prawdziwy boom na patchwork będzie dopiero za dwa lata. Dopiero wzrasta świadomość ludzi i wiedza o tym, że te materiałowe połączenia naprawdę można nosić i czuć się w nich wyjątkowo. Patchwork to moim zdaniem wizja lepszego ekologicznie świata. Przy tworzeniu tego typu sztuki korzystamy z surowców wtórnych, co ma nieocenioną korzyść dla naszej planety. Zakochajmy się w tej formie i pozwólmy sobie na trochę szaleństwa i brak perfekcji. Patchwork to technika znana od tysięcy lat - właśnie taką techniką pierwotni ludzi tworzyli pierwsze okrycia wierzchnie. Może warto wrócić do korzeni? - dodał projektant Jackob Buczyński.
Sandra Kubicka pokazała swoje 3 garderoby i zdradziła sekrety stylu. "Nie jestem fanką zakładania sukienki i szpilek na pierwszą randkę". Zobacz wideo:
Zobacz też:
- Szokujące stylizacje Lady Gagi. Dlaczego wokalistka pokochała teatralne kreacje?
- Alexander McQueen obchodziłby dziś urodziny. Jak "chuligan mody" zrobił krótką, lecz spektakularną karierę?
- Izabela Janachowska o swoim stylu i ulubionych ubraniach. "Mam takie rzeczy, do których jestem bardzo przywiązana"
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: Martyna Mierzejewska @martyna_mierzejewska