Buty dostępne w sklepach obuwniczych najczęściej wyposażone są w tradycyjne czarne lub białe sznurówki. Z łatwością można je wymienić nie tylko na sznurówki lepszej jakości, ale też na te w innych kolorach, a także z mechanizmami ułatwiającymi sznurowanie. Dokonując wyboru sznurówek należy wybrać odpowiedni rodzaj do konkretnego obuwia – inne są sznurówki trekkingowe , sznurówki do rolek, a inne do eleganckich butów. Sznurówki do butów sportowych najlepiej kupić w sklepie z wyposażeniem sportowym – można mieć wtedy pewność, że są wytrzymałe na tarcie w czasie długich biegów. Fantazyjne sznurowadła można znaleźć w sklepach obuwniczych, w sklepach z akcesoriami i ozdobami, a także w sklepach internetowych. Dzieciom, które jeszcze nie potrafią samodzielnie zawiązać butów, najlepiej kupić sznurówki, które automatycznie się zaciskają po włożeniu stopy w but.
Zobacz także:
Jakie buty do biegania wybrać? Czym się kierować podczas zakupów?
Jak domowym sposobem naprawić podeszwę buta?
Jakie sznurówki będą najlepsze dla dzieci?
Wybór sznurówek jest obecnie bardzo szeroki i to właśnie dzieci najchętniej korzystają z tych oryginalnych wersji. Dla młodzieży i dzieci idealne będą świecące sznurówki, czyli tak zwane sznurówki LED zawierające drobne światełka. Można je dostać w różnych kolorach. Z kolei silikonowe sznurówki są dobrym pomysłem dla dzieci, które jeszcze nie potrafią samodzielnie zawiązać sznurowadeł. Te z silikonu można dostać w szerokiej gamie kolorystycznej, są elastyczne i wystarczy dłońmi rozszerzyć but, żeby włożyć w niego stopę – nie ma konieczności wykonania kokardy na końcach. Sznurówki bez wiązania można dostać również w formie sprężyn, które samoistnie się zaciskają po założeniu butów. W sklepach można kupić też kolorowe sznurówki, w tym fluorescencyjne. Sklepy internetowe oferują również ozdobne sznurówki dla dzieci z nawleczonymi koralikami lub drobnymi wzorami.
Jakie sznurówki wybrać do eleganckich butów?
Eleganckie skórzane półbuty to must have zarówno pań, jak i panów pracujących w biurze. Warto zwrócić uwagę na sznurówki, jakie dołączone są do nich. Najbardziej eleganckie i klasyczne będą sznurówki woskowane, czyli cienkie okrągłe sznurowadła pokryte woskową substancją. Są trochę błyszczące, jednak nie rzucają się w oczy. Można również wybrać kolorowe woskowane sznurówki okrągłe. Do eleganckich butów doskonale pasują również srebrne lub złote sznurówki.
Jak wiązać sznurówki?
Poza tym najbardziej znanym sposobem wiązania sznurówek na kokardę, istnieją również inne metody. Jedną z nich jest sznurowanie na tzw. paski, które tworzy się z dwóch równoległych pasów. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie sznurówek w dwóch różnych kolorach.
Inną techniką sznurowania jest ta na krzyż, gdzie po każdym przełożeniu sznurówki przez dziurkę, jak w tradycyjnym sposobie sznurowania, przekłada się ją następnie od spodu przez dziurkę tuż pod nią.
Kolejną metodą sznurowania butów jest sznurowanie ich na skos. Najpierw należy przewlec sznurówkę znajdującą się po obu stronach buta najniżej z wierzchu przez parę dziurek, następnie jeden z końców przewlec prostopadle od spodu do dziurki tuż nad tą, w której się obecnie znajduje. Drugi koniec sznurówki należy przewlec do trzeciej dziurki od dołu po drugiej stronie, czyli po skosie. Następnie powtarzać to dla obu stron, aż wykorzystamy wszystkie dziurki.
Popularną, zwłaszcza wśród młodzieży, metodą wiązania sznurówek jest ta, dzięki której nie trzeba ich wiązać. Tworzą one wtedy równoległe poziome linie. Najpierw należy przewlec sznurówkę przez najniższe dziurki, następnie oba końce sznurówki przełożyć od spodu prostopadle do dziurek znajdujących się nad nimi – jeden koniec do dziurki tuż nad nią, drugi koniec do dziurki trzeciej w rzędzie. Potem należy każdy z końców przewlec równolegle do dziurki po przeciwnej stronie i powtarzać schemat do zajęcia wszystkich dziurek. Przy przedostatniej parze dziurek należy przewlec koniec sznurówki, który znajduje się na niższym poziomie równolegle przez najwyższą parę dziurek, zawiązać supełki na obu końcach po wewnętrznej stronie butów i odciąć pozostałe końcówki.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN