- Buty do biegania – rozmiar, budowa stopy
- Buty do biegania a rodzaj nawierzchni
- Buty do biegania zimą
- Buty do biegania – rodzaje i trendy
Zobacz: Chcesz spalić więcej kalorii? Ćwicz wieczorem!
Buty do biegania – rozmiar, budowa stopy
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, jaki powinno się wziąć pod uwagę, jest komfort. To on przekłada się finalnie na to, czy nasza przygoda z joggingiem będzie kojarzyć się z przyjemnością, czy raczej z bólem. Dobre buty do biegania mają być o rozmiar większe. Dlaczego? Stopa podczas treningu może puchnąć, a do tego zdecydowanie mocnej się porusza, więc pewien „zapas” będzie tu jak najbardziej wskazany. Dobra rada: wybierzmy się na zakupy po obuwie sportowe pod koniec dnia, kiedy stopa ma największy rozmiar. Wtedy pomiar będzie najbardziej wiarygodny.
Nie bez znaczenia jest także fakt, jakie mamy podbicie. Do określenia tego służy test mokrej stopy. Stawiamy ją na brązowym papierze wykonując odcisk. Pozwala to określić, czy mamy wysokie, niskie, czy normalne podbicie, choć taki domowy test nie jest zbyt dokładny. Zdecydowanie lepiej sprawdzić to w profesjonalnym sklepie sportowym. W wielu z nich są specjalne bieżnie, na których można sprawdzić ułożenie stopy określając, czy mamy do czynienia ze stopą supinująca (przechylanie się kostki na zewnątrz podczas chodzenia czy biegu), czy pronującą (przechylanie się kostki do wewnątrz).
Więcej: Polskim dzieciom brakuje ruchu!
Buty do biegania a rodzaj nawierzchni
Buty do biegania po asfalcie będą różnić się od tych przeznaczonych na miękkie nawierzchnie. Obuwie do biegania w mieście musi dobrze amortyzować. Nieumiejętnie wybrane modele mogą bowiem sprawić, że wcześniej czy później przygodę z treningiem na świeżym powietrzu przepłacimy problemami z kręgosłupem i stawami. Dobre buty do biegania w mieście mogą więc mieć podeszwę np. z pianki kauczukowej i system oddawania energii, aby maksymalnie rozproszyć uderzenie stopy o twarde podłoże. Warto też, aby były to lekkie buty do biegania.
Jogging na nierównym podłożu? Buty do biegania po terenie to zupełnie inna „para kaloszy”. Tutaj łagodzenie wstrząsów nie jest aż tak ważne, bo miękkie podłoże to naturalna amortyzacja. Buty do biegania terenowego mają stabilizować stopę. Nie bez znaczenia jest rodzaj powierzchni – czy mają to być buty do biegania po górach, trawie, lesie czy piasku. Profesjonalne buty do biegania mają więc często antypoślizgową podeszwę (z bieżnikiem, wypustkami i kołkami), wstawki żelowe na pięcie i z przodu, a także wysoką wytrzymałość (zaawansowane modele zaopatrzone są często we wkładkę z włókna węglowego). Dla komfortu zwłaszcza w ciepłe dni niezwykle istotna jest także bezszwowa cholewka z oddychającej siateczki, która zapobiega otarciom i odciskom.
Buty do biegania zimą
W przypadku butów do biegania zimą liczy się nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. Nikt z nas nie chce przecież przepłacić joggingu urazem, kiedy się przewrócimy. Ochronę przed poślizgiem zapewni anypoślizgowa podeszwa wyposażona w haczyki, wypustki czy kolce. Bieżnik w butach ma być nieco głębszy, by gwarantował dobrą przyczepność. Istotne jest także, aby tego rodzaju obuwie było wyposażone w wyższą cholewkę i miało wodoodporną membranę. Amortyzacja w butach do biegania na zimę jest mniejsza. Większy nacisk położono w tych modelach na płytkę stabilizującą podeszwę, która skutecznie zmniejsza poczucie nierówności terenu.
Sprawdź: Ile możemy przytyć w święta?
Buty do biegania – rodzaje i trendy
Najlepsze buty do biegania są wygodne, dobrze łagodzą uderzenia i są dobrane do rodzaju podłoża. Buty do biegania z amortyzacją muszą być dostosowane do kilogramów, jakie mają unieść. Zasada jest więc prosta - im więcej ktoś waży – tym większa powinna być amortyzacja. Ważne jest także ich przeznaczenie. Jeśli mają nam służyć na krótkie dystanse, np. na bieżni lekkoatletycznej, warto zainwestować w buty do biegania z kolcami. Świetnie sprawdzą się także na nierównym terenie i oblodzonej powierzchni. Buty na długie dystanse, np. maratony czy półmaratony powinny być przede wszystkim lekkie, bo każdy dodatkowy gram spowalnia nasz ruch. Najlepiej więc wybrać buty do biegania treningowe przeznaczone do niezbyt szybkich, jednostajnych biegów. Mają one zazwyczaj konstrukcję stabilizującą stopę. Jeśli jogging planujemy uprawiać w górach – wybierzmy buty trekkingowe do biegania. Te zazwyczaj wyposażone są w nieco wyższą cholewkę. Buty sportowe do biegania oprócz tego, że praktyczne mogą też być modne. Przeglądając sklepy internetowe oferujące tego rodzaju obuwie, zauważymy, że buty do biegania damskie cechuje większa subtelność designu. W trendach są odcienie pastelowe i te z elementami przypominającymi koronkę. Męskie buty do biegania są zaś zazwyczaj ciemne, z kontrastowymi elementami w żywych kolorach. W obu przypadkach zawsze świetnym i zwiększającym bezpieczeństwo elementem są odblaski. Buty do biegania dla dzieci zaś powinny dobrze amortyzować (by chronić młode kości i stawy), zapewniać dobrą stabilizację i być dostosowane do rodzaju aktywności (długie lub krótkie dystanse). Często też zamiast sznurówek, buty do biegania dla dzieci mają rzepy dla łatwiejszego zakładania. Dzieci się bardziej niż dorośli podatne na kontuzje, więc należy zadbać o ich bezpieczeństwo podwójnie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF