Jak domowym sposobem naprawić podeszwę buta?

Czarne buty na śniegu
Fot. Ansgar Schwarz / EyeEm / Getty Images
Rozklejona podeszwa buta to jedna z najczęstszych obuwniczych usterek. W takiej sytuacji wiele osób po prostu wyrzuca buty i kupuje nowe. Jednak niektóre z nich można naprawić samodzielnie, wystarczy poznać kilka domowych sposobów.
  • Czy naprawianie podeszwy buta jest opłacalne?
  • Jak naprawić podeszwę buta?
  • Jak naprawić przednią część podeszwy buta?
  • Jak naprawić podeszwę buta do wspinaczki?

Zobacz też:

Jakie buty do biegania wybrać? Czym się kierować podczas zakupów?

Aby naprawić podeszwę buta, trzeba mieć np. klej. Sprawdź, który z nich sprawdza się najlepiej.

Czy naprawianie podeszwy buta jest opłacalne?

Opinie na ten temat są podzielone. W obecnych czasach trudno jednak kupić buty, które będą służyć na lata. Część z nich niszczy się już po jednym sezonie. Złamane obcasy, przetarcia czy odklejające się podeszwy butów są codziennością. Niektórzy decydują się oddać obuwie do reklamacji , lecz nie zawsze jest to proste zadanie. Sprzedawcy często bronią się przed uznaniem jej, więc zniechęceni klienci przeważnie wyrzucają buty do śmietnika i kupują nowe.

Mimo wszystko naprawa butów wciąż jest opłacalna. Aby zrobić to samodzielnie, wystarczy zaopatrzyć się w proste narzędzia, takie jak: duże i małe nożyczki, nóż i klej szewski . Najmniej kłopotliwe w naprawie jest obuwie letnie – podeszwę takiego buta stosunkowo łatwo zreperować , gdyż ma lekką i nieskomplikowaną konstrukcję. Nieco więcej kłopotów sprawiają buty zimowe, choć je również można próbować ratować własnym sumptem.

Jak naprawić podeszwę buta?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań podeszwę należy najpierw odpowiednio przygotować. W tym celu trzeba ją oczyścić. Oczyszczenie jednak nie powinno być wyłącznie przetarciem powierzchni mokrą szmatką. Na podeszwie buta często gromadzą się różne zanieczyszczenia, które należy zeskrobać np. papierem ściernym o właściwej gradacji lub rozpuścić przy użyciu rozpuszczalnika albo benzyny ekstrakcyjnej . Powierzchnie przeznaczone do sklejenia nie mogą być też tłuste. Jeżeli w podeszwie buta dziura jest niewielka, to do oczyszczenia jej można użyć patyczka do uszu namoczonego w rozpuszczalniku.

Czynności, jakie należy wykonać podczas naprawy buta, zależą od rodzaju obuwia. W przypadku np. sandała lub buta sportowego do dalszej naprawy potrzebny będzie bezbarwny klej do butów i ścisk stolarski, który umożliwi ściśnięcie sklejanych części podeszwy i równomierne rozłożenie kleju. Wspomnianym klejem należy pokryć pęknięcie i spiąć but na kilkanaście godzin szczypcami ścisku stolarskiego.

Jak naprawić przednią część podeszwy buta?

Wygląd przedniej części podeszwy buta jest niezwykle ważny, gdyż to na nim często koncentruje się wzrok. Poza tym wspomniana część szybko się zużywa, więc warto o nią regularnie dbać. Jej naprawa jest tym łatwiejsza, im w lepszym stanie jest but. Jeżeli palce niemalże już wychodzą na wierzch, wtedy but nadaje się już do wyrzucenia. Aby do tego nie doprowadzić, warto co jakiś czas sprawdzać stan przedniej części podeszwy buta .

Naprawa gumowej podeszwy buta w tym wypadku polega na wymianie uszkodzonej gumy. Na jej miejsce należy nakleić nową, dowolnie wybraną gumę. Możliwości jest sporo, a najtrwalsze są przeważnie produkty renomowanych producentów. Nie warto jednak przesadzać z zakupem najdroższej gumy, szczególnie gdy są to buty używane sporadycznie i do lekkich czynności.

To zadanie można spróbować wykonać samodzielnie, lecz wymaga ono umiejętnego dopasowania gumy i wklejenia jej.

Jak naprawić podeszwę buta do wspinaczki?

Buty wspinaczkowe są przeznaczone do użytkowania w najbardziej wymagających warunkach, lecz rozklejona podeszwa nie powinna być powodem, aby wyrzucać je do kosza. Paradoksalnie uszkodzona podeszwa w tej dziedzinie sportu jest czymś normalnym, choć usterka ta najczęściej przytrafia się początkującym, którzy nie potrafią jeszcze poprawnie stawiać buta na stopień. Jednak rozklejenie, nawet grubej podeszwy buta , może być też kwestią przypadku.

Niewielkie rozdarcie można skleić nawet w kilkanaście minut i nie warto go ignorować, gdyż może to przyspieszyć zużywanie się obuwia. Zanim pęknięcie zostanie pokryte klejem, trzeba je przetrzeć papierem ściernym. Tu warto pamiętać, aby gumy nie myć wodą ani rozpuszczalnikiem. W przypadku grubszej podeszwy buta można użyć nawet cienkiej warstwy kleju, a po wszystkim pozostawić ją na kilkanaście minut, aby klej wysechł i zaczął działać. Tak samo należy postąpić po posmarowaniu nim przedniej części podeszwy buta. Po wszystkim sklejone powierzchnie trzeba docisnąć i pozostawić na kilka godzin, a na końcu złączone elementy obstukać młotkiem.

Naprawa podeszwy butów do wspinaczki jest podobna do naprawy butów letnich, jednak z tą różnicą, że buty wspinaczkowe należy sklejać wyłącznie przy użyciu specjalistycznego kleju, np. poliuretanowego.

Zobacz film: Skarpetki do garnituru, źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości