Kolczyki tunele i fake plugi. Jak je nosić? Poradnik

Piercing
Fot. Hill Street Studios/ Getty Images
Marzysz o tunelach w uszach? Dowiedz się, czym są kolczyki tunele, a czym fejk tunele lub plugi. Jak rozciągnąć uszy, aby nosić kilkucentymetrowe tunele? Czego należy unikać, aby nie zniszczyć uszu? Jak wybrać kolczyki odpowiednie dla siebie? Jak ochronić uszy przed zbytnim rozciągnięciem? Gdzie kupić kolczyki tunele?

Kolczyki tunele to rodzaj kolczyków, które wymagają przekłucia, a następnie poszerzenia powstałego otworu w ciele. Najczęściej są one noszone w płatkach uszu.

  • Kolczyki tunele klasyczne
  • Jak nosić kolczyki tunele? Rozciąganie uszu
  • Jak przestać nosić tunele? To może nie być takie proste...
  • Kolczyki tunele - fake, czyli fałszywki
  • Jak dobrać fake plugi ?
  • Gdzie można kupić tunele? Gdzie je założyć?
  • Skąd się wzięły kolczyki tunele?

Kolczyki tunele klasyczne

Kolczyki tunele mogą być zabudowane („ plug ”, czyli z angielskiego zatyczka) lub być samymi obręczami (to „prawdziwe” tunele). Istnieją także plugi w kształcie spirali i rogów przebijających płatek ucha.Kiedy plugi w większych rozmiarach okazują się za ciężkie, wówczas należy wybrać niezabudowane tunele.

Tunele mogą być cieliste - z daleka taki piercing ucha wygląda jak poszerzony otwór w ciele - albo jak każda biżuteria, mieć różne kolory. Są także tunele zdobione kamieniami półszlachetnymi. Kolczyki tunele mogą być zrobione ze stali chirurgicznej, akrylu, silikonu, porcelany, drewna, kości, tytanu, rogu, bursztynu, bambusa, kamieni.

Rozmiary kolczyków tuneli wahają się od 1,2 mm do 5 cm. Oczywiście, zdarzają się także większe gabaryty. Jak większość kolczyków, kolczyki tunele, można nosić na różnych częściach ciała, np. w nosie. Jednak najczęściej umieszcza się je w uszach.

Zobacz też: Kolczyk w nosie - z boku, pośrodku.

Jak nosić kolczyki tunele? Rozciąganie uszu

Większe rozmiary kolczyków tuneli niejednokrotnie powodują konieczność rozpychania dziurki w uchu za pomocą specjalnych urządzeń, tzw. rozpychaczy bądź chirurgicznego usunięcia części ciała, np. płatka ucha. Inną metodą jest po prostu noszenie coraz większych kolczyków tuneli. Przed nałożeniem tunelu warto nawilżyć i natłuścić płatek ucha zwykłą wazeliną lub oliwką.

Rozpychanie uszu do tuneli to proces, który trwa tym dłużej, im większe mają być dziury w uszach. Rozpychacze co miesiąc zmienia się na o 1-2 mm większe. Można też wybrać rozpychacz w kształcie kła, gwoździa lub rogu, który z jednej strony się zwęża. Początkowo zakłada się go przy węższym końcu i stopniowo przesuwa. Nie zdejmuje się rozpychaczy na noc.

Nie można rozciągać uszu do tuneli zbyt szybko, bo można rozerwać skórę, a w najlepszym przypadku nabawić się rozstępów i blizn.

W przypadku chirurgicznego usunięcia części płatka ucha trzeba pamiętać, że nie będzie można zmienić decyzji co do wielkości dziury w uchu. Ponadto należy zwracać szczególną uwagę na higienę. Nie można wyjmować tunelu przez miesiąc od założenia, ale codziennie trzeba patyczkiem kosmetycznym czyścić ranę pod kołnierzem tunelu.

Miejsca przekłucia kolczyków tuneli goją się od 4 tygodni do roku. Przy nieodpowiedniej higienie lub obniżonej odporności kolczyki mogą się nie przyjąć i wywołać długo niegojące się rany lub narośla.

Zobacz też: Kolczyk w wardze dolnej czy w wardze górnej?

Jak przestać nosić tunele? To może nie być takie proste...

Rezygnacja z kolczyków tuneli może być udana (uszy wracają do poprzedniego rozmiaru) pod warunkiem, że nie były one zbyt duże. Jest to proces stopniowy - tempo jest podobne jak przy rozpychaniu - ok. 1-2 mm na tydzień. W tym czasie można stopniowo zakładać coraz mniejsze tunele. Nigdy nie ma jednak gwarancji na to, że uszy powrócą do normalnego wyglądu, szczególnie gdy dziury miały kilka centymetrów.

Zobacz też: Kolczyk w języku- zdobienie ciała czy perwersja?

Kolczyki tunele - fake, czyli fałszywki

W sklepach z biżuterią dostępne są kolczyki wyglądające jak tunele - fejki lub fake - czyli z angielskiego po prostu „fałszywe”. Są to tunele typu plug , czyli zabudowane koła.

Takie niby-tunele mają grubość pręcika (nazywango także sztangą) ok. 1-1,2 mm. Oznacza to, że nie różnią się wymaganiami dotyczącymi wielkości dziurki w uchu od klasycznych kolczyków. Po obu stronach fake są równej wielkości koła (ścianki lub talerze) imitujące plugi . Długość pręcika między kołami wynosi ok. 5 mm, tak aby zmieścił się tam płatek ucha.

Fake plug i pozwalają na uzyskanie podobnego efektu jak przy plugach , ale nie wymagają większej dziurki niż standardowa. Tak jak prawdziwe kolczyki, tunele mają różne rozmiary, jednak nie tak duże, ponieważ tak naprawdę nie rozciągają ucha czy innej przekłuwanej części ciała.

Istnieją także fake plugi w kształcie rogów czy spirali „przebijających” ucho i wystających po obu stronach.

Jak dobrać fake plugi ?

Fake plugi dobiera się odpowiednio do wielkości płatka ucha, w taki sposób, aby wystawał brzeg ucha. Wizualnie ma to dać efekt zbliżony do prawdziwych kolczyków tuneli. Zbyt duże fake plugi, ze względu na brak widoczności brzegów płatka ucha, będą tego pozbawione. Te same zasady dotyczą fejk plugów w kształcie rogów czy spirali.

Przed zakupem trzeba takie kolczyki przymierzyć lub wybrać sklep, który umożliwia bezproblemowy zwrot lub wymianę. Kształt i wielkość płatków uszu mogą się różnić u poszczególnych osób, więc coś, co dobrze wygląda u jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u kogoś innego.

Gdzie można kupić tunele? Gdzie je założyć?

Tunele są dostępne w sklepach specjalizujących się w piercingu. Najlepiej wybrać się do salonu piercingu i tam dobrać odpowiedni tunel. Jeśli od razu mają być powiększane dziurki w uszach, dobrze jest wybrać renomowany salon piercingu i zwrócić uwagę na to, by panujące tam warunki były sterylne.

Skąd się wzięły kolczyki tunele?

Przekłuwanie i rozpychanie przekłutych części ciała było znane już ok. 4 tys. lat temu. Wykorzystywały je plemiona południowoamerykańskie - Majowie, Inkowie i Aztekowie, a także australijskie, afrykańskie i z wysp Oceanii. W Egipcie w czasach Nowego Królestwa zarówno kobiety, jak i mężczyźni ozdabiali się kolczykami typu plug . Plugi z kości słoniowej nadal są noszone przez grupę etniczną Hmong z Azji Południowo-Wschodniej. Srebrne plugi nazywane „rombin ” noszą niekiedy kobiety z indyjskiego ludu Aka.

Zobacz też: Kolczyk w pępku w ciąży - ozdoba czy pewne kłopoty?

Zobacz film: Moda na piercing. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości