Kolczyk w języku- zdobienie ciała czy perwersja? Powikłania, dolegliwości i pielęgnacja

Dziewczyna, która ma kolczyk na języku
Fot: forca / gettyimages.com
Kolczyk w języku nikogo dziś nie dziwi, jest to jednak wciąż kontrowersyjna ozdoba. Jama ustna to miejsce wyjątkowo wrażliwe, a język pełni ważne funkcje w procesie jedzenia i mówienia. Czy jest to więc dobre miejsce do noszenia biżuterii? Jak goi się język po przekłuciu? Jakie są zasady pielęgnacji miejsca z kolczykiem?

Jak długo będzie trwało przekłucie języka i czy będzie bolesne? Jak długo będzie się goił język i czy możliwe są jakieś powikłania? Na takie pytania poszukują odpowiedzi wszyscy, którzy w którymś momencie swojego życia myślą o posiadaniu kolczyka w języku. Kolczyk w języku ma tak samo wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników.

Kolczyk w języku - gojenie

Sam zabieg przekłuwania języka nie jest długi, może być za to bolesny. Jest to jednak kwestia indywidualna i nie da się z góry przewidzieć, jak duży dyskomfort będziemy odczuwać podczas zabiegu. I choć sam proces przekłuwania języka jest krótki, prawdziwy kłopot zaczyna się później. Kolczyk w języku wymaga bowiem szczególnej troski, zwłaszcza podczas całego procesu gojenia. Jak goi się język po przekłuciu i włożeniu biżuterii? Przez kilka pierwszych dni towarzyszy nam obrzęk języka, co jest zupełnie naturalnym stanem. Miejsce przekłucia może też delikatnie podkrwawiać, możliwe jest zasinienie okolicy kolczyka, a także nadwrażliwość. Jest to naturalny proces gojenia się rany i jeśli zadbamy w tym czasie odpowiednio o higienę jamy ustnej, po kilku dniach nieprzyjemne uczucie powinno minąć, a opuchlizna ustąpić. Ile goi się kolczyk w języku? Zewnętrzna rana zagoi się bardzo szybko, bo już w ciągu kilku dni po zabiegu, jednak wewnątrz tkanki będą regenerować się znacznie dłużej. Stąd przestroga, by nie rezygnować zbyt wcześnie z odpowiedniej higieny jamy ustnej. Czy kolczyk w języku boli? Zaraz po przekłuciu, a także przez następne dni możliwe jest odczuwanie pewnego dyskomfortu, dolegliwości bólowych. Początkowy okres noszenia ozdoby to także kłopoty z gryzieniem, a czasem mówieniem. Rana musi się dobrze zagoić, a my musimy nauczyć się żyć z nową ozdobą.

Kolczyk w języku - powikłania

Ozdoba, jaką jest kolczyk w języku, może nieść ze sobą różnego rodzaju powikłania . Im wcześniej zdecydujemy się na taką ozdobę, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się kłopoty z uzębieniem lub dziąsłami. Zęby mogą się kruszyć, a dziąsła nawet ulegać zanikowi. To oczywiście ten najbardziej pesymistyczny scenariusz, który warto jednak wziąć pod uwagę. Jakie jeszcze możliwe powikłania może nieść ze sobą piercing? Badania potwierdzają, że kolczyk w języku może powodować kłopoty z układem oddechowym, krwawiącymi dziąsłami i złamanymi zębami. Wiele osób skarży się także na obrzęki w jamie ustnej.

Kolczyk w języku - zagrożenia

Jeśli już decydujemy się na przekłucie języka, musimy zwrócić szczególną uwagę na miejsce, gdzie wykonamy piercing, sposób, w jaki przeprowadzany jest zabieg, a potem na odpowiednią higienę jamy ustnej. Zabieg powinien być przeprowadzony w sterylnych warunkach, jednorazową igłą i przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Starannie wybierajmy gabinet i osobę wykonującą zabieg, by kolczyk w języku nie był zagrożeniem dla naszego zdrowia. Najlepszym rodzajem kolczyka jest ten wykonany z tytanu, który nie powoduje alergii. Innego rodzaju kolczyki mogą prowadzić do tak poważnych komplikacji, jak uczulenia, ropnie i powstawanie narośli czy osuwanie się dziąseł.

Kolczyk w języku - pielęgnacja

Jak dbać o kolczyk w języku? Jak pielęgnować kolczyk w języku? Najważniejszy jest czas po przekłuciu. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na różnorodne powikłania. W trakcie gojenia się języka należy unikać całowania i seksu oralnego. Musimy rezygnować z gorących i pikantnych potraw i napojów, a także picia alkoholu i palenia papierosów. Po każdym posiłku należy przepłukiwać usta stosując łagodny płyn. Unikać należy wszystkich preparatów na bazie alkoholu. Zęby lepiej myć miękką szczoteczką i pastą przeznaczoną dla osób z nadwrażliwością. Jeśli musimy dotknąć kolczyka, pamiętajmy, by robić to tylko czystymi rękami. Usta możemy płukać też rumiankiem i szałwią lub roztworem soli fizjologicznej. Opuchliznę możemy zminimalizować schładzając jamę ustną roztworem soli fizjologicznej lub wody z kostkami lodu. Ile goi się kolczyk w języku zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo będziemy o niego dać i jakie są nasze indywidualne predyspozycje.

Kolczyk w języku - rodzaje

Choć laikom może się wydawać, że kolczyk w języku to tylko mała kuleczka umieszczona na środku, każdy miłośnik piercingu wie, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Możemy bowiem wybierać spośród kilku rodzajów kolczyka przeznaczonego do umieszczenia w języku:

  • Standard tongue - kolczyk w środku języka
  • Double tongue - kolczyk w języku podwójny (jeden nad drugim)
  • Venom - podwójny kolczyk obok siebie
  • Horizontal tongue - poziomy kolczyk
  • Tongue related - kolczyk pod językiem

Oczywiście kolczyki mają różne kształty i mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzywa. Inny będzie kolczyk w języku u chłopaka, a inny u dziewczyny.

Kolczyk w języku - najczęściej zadawane pytania

Kolczyk w języku jest na tyle kontrowersyjną sprawą, że krąży mnóstwo pytań o tę oryginalną ozdobę. Jedno z najczęściej zadawanych brzmi: czy kolczyk w języku boli ? A także, czy kolczyk w języku jest bezpieczny? Kwestia dolegliwości bólowych jest bardzo indywidualna, sam zabieg jest krótki i może być niekomfortowy. Ból pojawia się zazwyczaj po założeniu kolczyka, gdy miejsce przekłucia zaczyna się goić. Aby noszenie kolczyka w języku mogło być bezpieczne, należy naprawdę poważnie potraktować kwestie odpowiedniej higieny i pielęgnacji rany. Problematyczne jest też spożywanie posiłków bezpośrednio po zabiegu. Co jeść? Gdy język się goi, lepiej postawić na produkty chłodne, łagodne i nie wymagające intensywnego gryzienia. Inne pytanie, często padające z ust potencjalnych posiadaczy kolczyków, brzmi: jak samemu zrobić kolczyk w języku? Samodzielne przebijanie języka nie jest jednak zalecane. Jeśli poważnie myślimy o kolczyku w języku, warto udać się do profesjonalnego studia piercingu.

Zobacz film: Ozdoby na ciało. Źródło: Dzień Dobry TVN.
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!