Pielęgnacja twarzy i ciała

Jak korzystać z solarium, by opalanie było bezpieczne? Kto nie powinien opalać się w solarium?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta, która opala się w solarium

Wokół wizyt w solarium narosło wiele mitów. Czy jest bezpieczne i zdrowe dla skóry? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by sobie nie zaszkodzić. Ciąża a solarium, opalanie podczas okresu - czy to przeciwwskazania?

Wiele kobiet, a także coraz więcej mężczyzn, wybiera opalanie w solarium , by przez cały rok ich karnacja była pięknie muśnięta słońcem. Czy jednak częste korzystanie z niego jest zdrowe? Niestety okazuje się, że może być równie szkodliwe, co długie leżenie na słońcu.

Solarium stojące czy leżące - jakie wybrać?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zaczynają korzystać z solarium. Zarówno solarium stojące , jak też to bardziej powszechne - z łóżkiem - ma swoich zwolenników i przeciwników. Użytkownicy tzw. tuby stojącej podkreślają, że w takiej kabinie łatwiej opalić ręce pod pachami. W solarium z łóżkiem zazwyczaj trzymamy ręce blisko ciała. Nie oznacza to jednak, że o solarium stojącym słychać same pozytywne opinie. Wielu użytkowników zauważyło, że opalanie nie jest do końca równomierne - np. nogi są opalone mniej niż brzuch czy dekolt.

Wizyta w solarium w ciąży – są przeciwwskazania?

Z pewnością solarium w ciąży powinno się unikać. Także panie krótko po porodzie i w okresie karmienia piersią nie powinny korzystać z takiego opalania. Solarium nie jest też wskazane dla osób, które mają dużo pieprzyków (lub brodawek), a także obfity trądzik lub inne zmiany skórne.

Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na słońce, opryszczka, choroby serca i układu krążenia. Panie w czasie miesiączki powinny się wstrzymać od opalania w solarium. Nie jest to kategoryczny zakaz, jednak wizyta w solarium w czasie okresu może wpływać na bardziej obfite krwawienie lub gorsze samopoczucie.

Opalanie w solarium – czy to zdrowe?

Chętnie odwiedzamy solarium, szczególnie zimą. Brakuje nam wtedy słońca, skóra powoli traci letnią opaleniznę. Jeśli chcemy ją utrzymać, najprostszym sposobem jest wizyta w solarium. Nie tylko poprawi nasz wygląd, ale też samopoczucie. Na dodatek po solarium efekty widać szybko. Jak to możliwe? Nawet po krótkim opalaniu w naszym organizmie wydzielają się endorfiny, które wprawiają nas w dobry nastrój.

Do niedawna uważano, że promieniowanie UVA, które wydzielają lampy z solarium, nie powoduje nowotworów skóry. Okazało się jednak, że to mit. Według badań jest ono równie szkodliwe, co promieniowanie słoneczne UVB. Dlatego właśnie ważne jest, by przed opalaniem posmarować ciało kremem z filtrem UVA. Należy też pamiętać, by w czasie opalania zakładać na oczy okulary ochronne. Promieniowanie może bowiem uszkodzić wzrok, a samo zamknięcie oczu nie uchroni nas przed jego negatywnymi skutkami.

Wybierając solarium, warto też zwrócić uwagę na stan sprzętu. Jeśli łóżko w solarium jest stare, mamy większe prawdopodobieństwo, że będzie wydzielało więcej szkodliwego promieniowania.

Jak bezpiecznie korzystać z solarium?

  • przed opalaniem posmaruj się kremem z filtrem UVA;
  • zawsze korzystaj z okularów ochronnych;
  • sprawdź, czy sprzęt jest w dobrym stanie.

Jak często odwiedzać solarium?

Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących tego, jak często możemy korzystać z opalania w solarium , by było to dla nas bezpieczne. Z pewnością nie jest wskazane odwiedzanie go kilka razy w tygodniu bądź nawet w kilka razy w miesiącu.

Nie musimy jednak zupełnie rezygnować z tego typu opalania. Ważne, by zachować umiar. Sporadyczne odwiedzenie solarium, kilka razy w roku, nie powinno nikomu zaszkodzić. Pamiętajmy jednak o tym, by odpowiednio dobrać czas opalania (zbyt długi może spowodować poparzenia).

Pierwszy raz w solarium – co trzeba wiedzieć?

Panie, które wybierają się pierwszy raz do solarium , mogą mieć wiele pytań dotyczących tego, jak się tam zachować. Czy rozebrać się do naga? Czy zakryć sutki? Czy po opalaniu można się kąpać? Jak długo powinno trwać opalanie? To naturalne, dlatego podpowiadamy, jak przygotować się do pierwszej wizyty.

Jak przygotować się na pierwszą wizytę w solarium?

  • Zaopatrz się w plasterki bądź płatki kosmetyczne do zakrycia sutków. Promieniowanie jest dla nich niebezpieczne i lepiej je zakrywać;
  • Zmyj dokładnie makijaż, żeby twarz opaliła się równomiernie. Solarium powinno być zaopatrzone w mleczko i płatki kosmetyczne;
  • Upewnij się, czy łóżko zostało zdezynfekowane (powinno znajdować się na nim odpowiednie oznaczenie;
  • Jeśli nie czujesz się komfortowo, możesz zostać w majtkach, dzięki czemu ochronisz delikatną skórę okolic intymnych, a dodatkowo zminimalizujesz ryzyko zarażenia się chorobami skórnymi;
  • Użyj kremu z filtrem UVA;
  • Przy pierwszej wizycie nie opalaj się długo, najlepiej 2-3 minuty. Sprawdź, jak skóra reaguje na opalanie;
  • Po opalaniu natłuść skórę.

Efekty opalania w solarium, czyli kiedy pojawi się opalenizna

O wizycie w solarium powinniśmy pomyśleć co najmniej 2 tygodnie przed wyjściem, na które chcemy mieć piękną opaleniznę. Aby efekt wyglądał naturalnie, nie wystarczy jedna wizyta. Wszystko zależy oczywiście od karnacji. Osoby z jaśniejszą skórą będą potrzebowały 2-3 wizyt. Pamiętaj, że między kolejnymi wizytami w solarium powinno się zachować co najmniej kilkudniowy odstęp. Pierwsze opalanie powinno być w miarę krótkie, by przyzwyczaić skórę. Jego efekty powinno być widać po kilku godzinach bądź następnego dnia.

Aby przyspieszyć opalanie na solarium , możesz użyć specjalnych balsamów. Kolejne wizyty powinny uwydatnić brązowy odcień skóry.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Bezpieczne opalanie

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: nd3000/Getty Images

Pozostałe wiadomości