Tradycyjny Hammam w krajach Północnej Afryki przeprowadzany jest w specjalnie przystosowanych do tego łaźniach. Rytuał praktykuje się od tysięcy lat, łączy on w sobie staranną pielęgnację ciała i równie ważny dla dobrego samopoczucia element relaksacyjny. Zabieg z powodzeniem wykonać można również w domu, wystarczy odrobina wolnego czasu i kilka niezbędnych akcesoriów.
Rytuał Hammam cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Europejek, bo choć jego tradycja wywodzi się głównie z Maroka i Turcji, to korzyści z przeprowadzania zabiegu mogą być bardzo kuszące dla każdej kobiety. Celem orientalnego cyklu pielęgnacyjnego jest dogłębne oczyszczenie i nawilżenie skóry całego ciała, zapewnia on także niepowtarzalne poczucie odprężenia.
Rytuał Hammam - na czym polega?
Pielęgnacyjny rytuał Hammam składa się z czterech etapów, które powinny następować po sobie w określonej kolejności. Pierwszym z nich jest nawilżanie ciała, mające na celu oczyszczenie skóry z toksyn. W tradycji marokańskiej czy tureckiej zwykle odbywa się on w łaźni parowej, dlatego pozwala też skutecznie udrożnić drogi oddechowe. Kolejny krok to oczyszczanie wstępne, przeprowadzane przy pomocy czarnego mydła Savon Noir i specjalnej rękawicy Kessa. Masaż wykonywany peelingującym akcesorium pozostawia ciało gładkie i miękkie w dotyku, a cenne właściwości naturalnego kosmetyku już na tym etapie pozwalają dogłębnie odżywić skórę i przygotować ją do kolejnego zabiegu, którym jest oczyszczanie marokańską glinką wulkaniczną Ghassoul. Nałożona na skórę mikstura delikatnie myje, odtłuszcza i nawilża powierzchnię ciała. Co ciekawe, w tradycyjnym rytuale Hammam wykorzystywana jest także do oczyszczania włosów. Ostatni krok to namaszczenie, przeprowadzane z użyciem oleju arganowego. Naturalny preparat, zwany też "płynnym złotem Maroka" bądź eliksirem młodości, wykazuje silne działanie ujędrniające i regenerujące skórę, jest także cennym źródłem antyoksydantów, dzięki czemu wpływa na spowolnienie procesów jej starzenia.
Domowy rytuał Hammam krok po kroku
Orientalna metoda pielęgnacji skóry, zapewniająca błogie poczucie odprężenia, to świetna propozycja dla miłośniczek domowych zabiegów SPA. Hammam warto wykonywać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze ciało potrzebuje regeneracji po upalnych, wakacyjnych miesiącach. Rytuał doskonale sprawdza się także jako naturalne remedium na cellulit, zwłaszcza ze względu na usprawniający krążenie masaż, wykonywany złuszczającą rękawicą. Wykorzystywane do jego przeprowadzenia kosmetyki pełne są witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych, w dodatku bez żadnego problemu można je kupić w Polsce. Preparaty dostępne są między innymi w aptekach i sklepach ekologicznych. Rękawicę Kessa znaleźć można w drogeriach stacjonarnych i internetowych.
- Nawilżanie ciała zgodnie z tradycją marokańską powinno odbywać się w specjalnie do tego przystosowanej łaźni parowej, jednak w warunkach domowych przeprowadza się je pod prysznicem lub w wannie wypełnionej gorącą wodą. Ciepła para unosząca się w łazience równie skutecznie oczyści ciało z toksyn i przygotuje je do następnych etapów pielęgnacji.
- Wstępne oczyszczanie rozpoczyna się od dokładnego rozprowadzenia czarnego mydła na całej powierzchni ciała. Po upływie kilku minut należy przejść do masażu rękawicą Kessa, który wykonuje się okrężnymi ruchami, zaczynając od stóp i kierując się w stronę serca. W miejscach narażonych na występowanie cellulitu warto przyspieszyć ruch dłoni i minimalnie zwiększyć siłę jej nacisku.
- Oczyszczanie glinką Ghassoul wymaga przygotowania preparatu, który powstaje po połączeniu sproszkowanej glinki z wodą z kranu lub wybranym hydrolatem. Maskę nakłada się na osuszone ciało i spłukuje wodą po upływie kilkunastu minut. Marokańską glinkę można zastąpić jej odpowiednikami, na przykład glinką czerwoną lub białą.
- Namaszczenie olejkiem arganowym powinno się połączyć z relaksacyjnym masażem. Tak wykonany zabieg pozwala się odprężyć, a przy okazji skutecznie nawilża i odżywia skórę. Rozgrzany w dłoniach preparat warto aplikować na ciało niespiesznie, delektując się ostatnim etapem rytuału. Marokański eliksir młodości może być stosowany także na twarz i włosy.
Zobacz także:
- Kwas bursztynowy - składnik, którego warto szukać w kosmetykach. Na czym polega jego fenomen?
- Mrożony ogórek zamiast rollera do twarzy? Ten trik z TikToka bije rekordy popularności w sieci
- Domowy peeling z cytrusów - naturalna recepta na gładką i rozświetloną skórę. Jak go przygotować?
Zobacz wideo: Gadżety do domowego spa
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło zdjęcia głównego: RossHelen/Getty Images