Olej makadamia - jak działa i do czego warto go stosować?

Cała prawda o orzechach
Źródło: Dzień Dobry TVN
Olejek z orzechów makadamia - jakie ma właściwości? Skóra, włosy, rozstępy - to główne obszary jego stosowania. Z okazji Dnia Orzechów Makadamia obchodzonego 4 września wyjaśniamy, dlaczego warto sięgnąć po ten olej i jak robić to prawidłowo.

Jak powstaje olej makadamia?

Olejek z orzechów makadamia powstaje z owoców drzewa makadamii w wyniku tłoczenia na zimno. Drzewa te rosną w Australii i na Hawajach. Naturalny olej makadamia ma jasnożółtą barwę, orzechowy smak i piękny zapach. Jego stosowanie nie jest polecane osobom mającym uczulenie na orzechy.

Olej makadamia – właściwości

Olej makadamia na twarz i włosy ma szerokie zastosowanie ze względu na jego różnorodny skład. Najważniejsze składniki to:

Witamina A - pomaga w złuszczeniu naskórka, co wygładza skórę i reguluje wodno-lipidową gospodarkę skórną. Ponadto wspomaga produkcję kolagenu oraz ma działanie przeciwzmarszczkowe. Dodatkowo wzmacnia włosy i przeciwdziała ich łamaniu i wypadaniu.

Witamina E - spowalnia procesy starzenia skóry, pomaga w redukcji przebarwień, nawilża i wygładza.

Witaminy z grupy B - łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie się ran oraz redukują powstawanie zmarszczek. Chronią włosy przed siwieniem i rozdwajaniem się końcówek.

Kwas oleopalmitynowy - nienasycony kwas tłuszczowy, przeciwutleniacz. Łagodzi działanie wolnych rodników odpowiadających za starzenie się skóry. Dodatkowo regeneruje naskórek i chroni przed negatywnym działaniem promieni UV. Kwas ten znajduje się w organizmie, jednak zanika wraz z wiekiem i z tego względu powinien być dostarczany skórze z zewnątrz.

Kwas oleinowy - nawilża i wygładza skórę, bierze udział w regeneracji jej płaszcza lipidowego. Odżywia włosy oraz zmniejsza ich wypadanie.

Skwalen - węglowodór nasycony, przeciwutleniacz chroniący skórę przed wolnymi rodnikami.

Olej makadamia - jak działa na włosy

Olej makadamia na włosy wzmacnia je, dodaje blasku i chroni przed działaniem promieni słonecznych, a także wysoką temperaturą (suszenie czy podkręcanie włosów).

Jak stosować olejek makadamia do włosów? Wystarczy go rozprowadzić na suche albo wilgotne włosy i pozostawić na co najmniej pół godziny. Jednak najbardziej skuteczne działanie ma olejek nałożony na włosy na całą noc. Innym dobrym i efektywnym rozwiązaniem jest nałożenie na głowę czepka po zaaplikowaniu olejku, co jeszcze dogłębniej wzmacnia i nawilża włosy. Następny krok to umycie włosów delikatnym szamponem. Olej z orzechów makadamia chroni przed negatywnym działaniem farb koloryzujących, dlatego warto kilka jego kropli dodać do produktu koloryzującego przed nałożeniem na włosy.

Olej makadamia na twarz

Olejek makadamia do twarzy ma za zadanie jej nawilżenie i odżywienie. Ponadto wyrównuje koloryt skóry i zapobiega pojawianiu się zmarszczek. Stosowany na skórę nie wywołuje podrażnień. Nadaje się także do stosowania do cery z trądzikiem, ponieważ nie zatyka porów. Jak stosować? Olejek należy nałożyć na oczyszczoną skórę i pozostawić na całą noc. Rano koniecznie trzeba umyć dokładnie twarz, aby usunąć resztki olejku. Stanowi on także doskonały produkt do demakijażu. Nasączony olejkiem wacik usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Olejek makadamia można także zmieszać z olejkiem rycynowym (powinien zajmować nie więcej niż 30% tej mieszanki), nałożyć na twarz, wmasować, a następnie usunąć wraz z zanieczyszczeniami za pomocą mokrego, zanurzonego w ciepłej wodzie wacika.

Olej makadamia na cellulit

Olejek makadamia poprawia nie tylko krążenie krwi, ale także limfy, co przyczynia się do ujędrnienia skóry i pomaga w walce z cellulitem. Ponadto ma działanie rozgrzewające - pomaga rozbić komórki tłuszczowe. Jak stosować? Można go dodać do peelingu lub wykorzystywać do masaży. Olejek makadamia na rozstępy to także dobry pomysł, ponieważ napina, odżywia i regeneruje zwiotczałą skórę.

Olej makadamia w ciąży

Olej z orzechów makadamia to doskonały kosmetyk dla kobiet w ciąży. Do jakich celów mogą stosować go panie w stanie błogosławionym? Służy przede wszystkim jako produkt zapobiegający rozstępom i zmniejszający cellulit. Może być również zamiennikiem kremu stosowanego na noc. Doskonale wygładzi i nawilży twarz. Ponadto stanowi dobre rozwiązanie na zmniejszenie dyskomfortu związanego z opuchniętymi łydkami i stopami. Skórę należy nawilżyć wodą z roztartymi liśćmi mięty, nałożyć olejek i pozostawić na nogach. Nie trzeba go spłukiwać.

Olej makadamia to doskonały, a przede wszystkim bezpieczny kosmetyk, w który warto zainwestować.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Anna-Ok / Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości