Dynia jest warzywem bardzo popularnym w ostatnich latach, w szczególności w okresie jesiennym. Wykorzystujemy ją często w zupach krem, pierogach, a nawet deserach. Poniżej znajdziesz przepis na pyszne ciasto dyniowe z czerwoną pomarańczą.
Dynia – właściwości zdrowotne
Niskokaloryczna, bogata w witaminy i minerały. Jest idealnym warzywem prawie dla każdego. Cukrzycy muszą jednak ostrożnie spożywać dynię, ponieważ jej indeks glikemiczny wynosi aż 75.
Jedna szklanka dyni to podwójna zalecana dzienna dawka beta-karotenu. Beta-karoten pomaga naszemu organizmowi w gojeniu ran i zapobieganiu uszkodzeniu zdrowych komórek. Jest dobrym źródłem błonnika oraz witamin A, C i E.
Pestki dyni to również samo zdrowie – są bogate w wiele minerałów, w tym cynk. Zalecane są więc szczególnie mężczyznom. Co więcej, pomagają zapobiegać kamieniom nerkowym. Świeże nasiona dyni skutecznie zwalczają różne pasożyty, w tym tasiemca.
Dynia piżmowa – właściwości
Dynia piżmowa jest znacznie mniejsza i łatwiejsza w obróbce od większości odmian dyni, ponieważ można ją obrać zwykłą obieraczką. Jest również bardziej kremowa i słodsza, tak więc nadaje się na wszelkiego rodzaju zupy-krem, puree i desery. Jej kształt powoduje, że miąższu jest bardzo dużo, ponieważ nasiona dyni znajdują się tylko w jej dolnej części. Taka dynia jest również bardzo zdrowa – dostarcza wielu witamin, jest niskokaloryczna i lekkostrawna.
Pomysł na dynię – przepis na ciasto dyniowe z czerwoną pomarańczą
Czas przygotowania: 30-60 minut Czas gotowania: 1-2 godziny To pyszne ciasto łączy w sobie słodki smak dyni piżmowej i bezy z kwaskowato-gorzką pomarańczą. W sam raz na okres jesienno-zimowy, kiedy dynia króluje w naszej kuchni. Aby wykonać ten przepis, będziesz potrzebować tortownicy o średnicy 20 cm, palnika i termometru cukierniczego oraz miksera kuchennego.
Składniki na ciasto:
- 15 g orzechów pekan,
- 170 g mąki uniwersalnej,
- 1 szczypta soli,
- 75 g schłodzonego masła pokrojonego na kostki.
Składniki na wypełnienie:
- 3 duże jajka,
- 300 g dyni piżmowej,
- 85 g cukru trzcinowego,
- 1½ łyżeczka cynamonu,
- 1½ czerwonej pomarańczy (skórka z obu, sok z jednej),
- 125 g skondensowanego mleka.
Składniki na bezę:
- 2 białka,
- 115 g cukru pudru,
- 25 g orzechów pekan.
Składniki na syrop:
- 50 ml soku z czerwonej pomarańczy, 100 g białego cukru.
Przygotowanie: 1. Do miski miksera włóż wszystkie orzechy pekan na ciasto i bezę i rozdrobnij. 15 g rozdrobnionych orzechów zarezerwuj na ciasto, a resztę odstaw. W dużym garnku, w lekko osolonej wodzie, gotuj dynię przez 30 minut. Ugotowaną dynię zmiksuj za pomocą blendera, aż uzyskasz puree.
2. Do miski włóż mąkę, sól i masło. Dodaj orzechy i miksuj, aż składniki będą przypominać okruszki chleba. Dodaj łyżkę zimnej wody i miksuj dalej, dodawaj wodę po jednej łyżce, aż całość będzie miała konsystencję ciasta.
3. Na blat wysyp trochę mąki, następnie połóż ciasto i lekko ugniataj, aż będzie gładkie. Owiń w folię i włóż do lodówki na 10-15 minut.
4. Nastaw piekarnik na 180℃ na termoobieg. Tortownicę o średnicy 20 cm wysmaruj odrobiną oleju.
5. Aby przygotować wypełnienie ciasta, w dużej misce lekko ubij jajka, następnie dodaj dynię, cukier, cynamon, skórkę pomarańczy i sok. Miksuj, aż wymieszasz całość. Wlej mleko, następnie wymieszaj wszystko blenderem.
6. Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj z odrobiną mąki, aż osiągnie 5 mm grubości. Włóż do tortownicy i równomiernie ugnieć, aby sięgało krawędzi. Lekko ponakłuwaj widelcem ciasto w kilku miejscach i połóż na tacy do pieczenia.
7. Zakryj ciasto papierem do pieczenia i ceramicznymi kulkami do pieczenia lub surowym ryżem. Piecz przez 10 minut lub do momentu, kiedy ciasto będzie suche. Wyjmij z piekarnika i odkrój nadmiar ciasta, jeśli wystaje poza tortownicę.
8. Wlej wypełnienie, aby ciasto wystawało tylko 5 mm.
9. Zwiększ temperaturę piekarnika do 200℃. Piecz ciasto przez 15 minut. Zmniejsz temperaturę do 160℃ i piecz przez następne 30 minut.
10. Aby upiec bezę, wlej białka do miski z mikserem. Cukier wsyp do małego garnka, zalej 100 ml wody i gotuj na małym ogniu. Używając termometru, sprawdź temperaturę syropu i kiedy sięgnie 100℃, zacznij ubijać jajka.
11. Kiedy temperatura sięgnie 116℃, zdejmij z ognia. Powoli wlej syrop do miski z białkami, wolno miksując. Miksuj, aż całość będzie ubita na twardo.
12. Resztę orzechów pekan wmieszaj w bezę za pomocą dużej metalowej łyżki.
13. Po upieczeniu zostaw ciasto w tortownicy jeszcze 5 minut, aby ostygło. Następnie pokryj je bezą i wygładź ją za pomocą szpachelki.
14. Aby przygotować karmel, w rondelku wymieszaj sok pomarańczowy z cukrem i zagotuj. Kiedy temperatura sięgnie 114℃, zdejmij z ognia. Aby ładnie udekorować ciasto, zanurz widelec w karmelu i podaj je ciepłe.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fenomenalne naleśniki z kozim serem, dynią i szałwią - ten smak Cię zaskoczy
- Pikantny krem dyniowy, dyniowe naleśniki, a może gulasz z boczniakami i dynią? Oto propozycje Sebastiana Olmy
- Dyniowa kuchnia Szymona Czerwińskiego: ciasto, kopytka, grzanki z dodatkami i pasta z pieczonej dyni
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: istetiana/GettyImages