Delikatne masło shea, pozyskiwane z naturalnych terenów Afryki, to produkt, który warto stosować do pielęgnacji całego ciała. Masło shea na włosy i na twarz działa jak kojący balsam, dostarczając im cennych witamin i minerałów. Jest ono tak delikatne, że nadaje się również do wrażliwej skóry niemowląt.
Bardzo różnorodne właściwości masła shea sprawiają, że ma ono zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale też w leczeniu czy gastronomii, jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnego masła. Naturalne masło shea jest doskonałą bazą do tworzenia kosmetyków o odżywczym działaniu.
Co to jest masło shea?
Masło shea (masło karité ) to naturalny kosmetyk pozyskiwany z cennych nasion drzewa Masłosz Parka (drzewa masłowego), które rośnie dziko na terenach wschodniej Afryki. Roślina owocuje raz do roku i może rosnąć wiele lat pomimo trudnych warunków. Cenne właściwości nasion znane są okolicznym mieszkańcom już od wieków. Masło shea ma postać podobną do klasycznego masła – jasny, beżowy kolor i gęstą konsystencję, która zmienia się pod wpływem ciepła w płynny olej.
Masło shea – właściwości
Właściwości masła shea są najczęściej wykorzystywane przy produkcji nawilżających kosmetyków. Zawarte w nim składniki świetnie odżywiają skórę. Masło shea zawiera kompleks witamin:
- A - nawilża, ujędrnia, niweluje zmarszczki,
- E - przeciwutleniacz, wspomaga produkcję kolagenu, chroni przed promieniowaniem UV,
- F - budowa warstwy ochronnej naskórka.
Naturalne masło shea wykazuje również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (łagodzi podrażnienia, przyśpiesza gojenie ran), dzięki obecności fitosteroli. Stosowanie kosmetyku, dzięki zawartym w maśle shea katechinom, zapobiega rozwojowi infekcji. Ochronę przed działaniem promieni słonecznych wzmacniają pochodne kwasu cynamonowego. Masło shea zabezpiecza skórę także przed mrozem i wiatrem. Jak działa kosmetyk na konkretne strefy ciała?
- Masło shea na włosy – działa doskonale na włosy suche i zniszczone dogłębnie je nawilżając i odbudowując. Dzięki stosowaniu maseczki z masła shea, pasma są bardziej miękkie, błyszczące i lepiej zabezpieczone przed gorącym powietrzem suszarki czy prostownicy.
- Masło shea na twarz – sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery (tłustej, suchej, wrażliwej, mieszanej), działa regenerująco na podrażnienia , pełni funkcję naturalnego (lecz dość słabego) filtra UV. Masło shea do twarzy pozostawia delikatną warstwę zabezpieczającą naskórek. Jako naturalny kosmetyk nie zawiera szkodliwych substancji, dlatego nie wywołuje podrażnień. Masło shea pod oczy delikatnie zmiękcza, napina i niweluje obrzęki.
Masło shea – zastosowanie
Naturalny skład sprawia, że masło shea w ciąży jest bezpieczne. Stanowi odpowiedni produkt również dla młodych mam karmiących piersią. Cenne właściwości nawilżające i regenerujące sprawiają, że masło shea staje się coraz bardziej doceniane w kosmetyce. Pod względem najbardziej popularnych zastosowań, można wymienić:
- Masło shea na trądzik – punktowo działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, nie zamyka porów i nie tworzy zaskórników, przyspiesza gojenie podrażnień zmian trądzikowych.
- Masło shea na rozstępy – poprawia elastyczność i nawilżenie, regeneruje skórę.
- Masło shea dla niemowląt – pielęgnuje i nawilża delikatną skórę dziecka; najlepiej wybierać wersje oczyszczoną – rafinowaną.
- Masło shea do ciała – idealny do odżywienia praktycznie każdej części ciała – skóry głowy, dłoni czy stóp.
- Masło shea do ust – stosowany jako balsam nawilża, a w połączeniu z substancją ziarnistą (np. cukrem) stanie się oczyszczającym peelingiem.
- Masło shea na paznokcie – regeneruje płytkę, nadaje jej zdrowy koloryt, przeciwdziała rozdwajaniu i przyspiesza wzrost paznokcia.
- Masło shea na cellulit – wygładza skórę, ujędrnia, regeneruje zniszczone komórki.
- Masło shea na zmarszczki – dzięki pobudzeniu produkcji kolagenu, zmarszczki są wygładzone i mniej widoczne, spowalniany jest także sam proces starzenia skóry.
- Masło shea na atopowe zapalenie skóry – delikatnie koi i zabezpiecza wrażliwą skórę.
Masło shea rafinowane czy nierafinowane?
Decydując się na zakup masła shea mamy do wyboru jego dwa rodzaje. Pierwszym typem jest masło nierafinowane, czyli pozyskiwane w tradycyjny sposób, nieoczyszczone, zachowujące wiele cennych właściwości. Ma dość intensywną barwę i zapach, ale może też posiadać ostre elementy łupinek. Zdecydowanie lepiej działa, ale jednocześnie ma krótszy termin przydatności. Masło shea rafinowane jest poddawane procesowi oczyszczania (rafinacji), który pozbawia go niektórych wartościowych składników, np. przeciwutleniaczy. Ten rodzaj kosmetyku dłużej zachowuje świeżość i jest nieco tańszy.
Masło shea – jak stosować?
Naturalne masło shea można stosować w codziennej pielęgnacji każdego typu skóry. Używane jako balsam, krem czy olejek do kąpieli będzie stale dbać o odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry, włosów czy paznokci.
Zobacz też:
Maseczka z białka na twarz – na co pomaga? Jak ją stosować?
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa
Domowe maseczki na twarz – z awokado, węglowa i inne hity
Zobacz video: Zioła i naturalne kosmetyki dla skóry
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto