Kurze łapki pod oczami, czyli jak zredukować pierwsze oznaki starzenia

Płatki pod oczami na zmarszczki
Fot. blackday/ Getty Images

Kurze łapki to problem, z którym zmierzy się każda kobieta niestety już przed 30. rokiem życia. Ich pojawienie się jest nieuniknione, ale można przeciwdziałać ich widoczności i postępowaniu.

Na wygląd skóry pod oczami ma wpływ wiele czynników, a to co się za tym kryje, to wielość sposobów ich minimalizowania. Istnieje wiele naturalnych metod pielęgnacji, które mogą być wspomagane przez profesjonalne zabiegi w salonach urody estetycznej. Warto je znać i wiedzieć, z czym się wiążą, by móc po nie sięgnąć, gdy będziemy ich potrzebować.

Kurze łapki pod oczami - czym są?

Kurze łapki pod oczami to zmarszczki mimiczne, które promieniście rozchodzą się od zewnętrznego kącika oczu. Oznacza to, że są one związane z uśmiechaniem się i prędzej czy później dopadną każdego. Z kurzymi łapkami nie warto walczyć poprzez brak uśmiechu - wręcz przeciwnie, z uśmiechem i dobrym nastawieniem na pewno będziemy sobie lepiej radzić w ich przeciwdziałaniu. Kurze łapki są jednymi z najwcześniejszych oznak starzenia się twarzy, ponieważ skóra pod oczami jest bardzo delikatna i cienka, nie zawiera tkanki tłuszczowej i dlatego jest wrażliwa na marszczenie się. Kiedy się starzejemy, gruczoły łojowe znajdujące się pod skórą, zaczynają inaczej pracować i nie dostarczają odpowiedniej wilgoci oraz tłuszczu. Proces ten prowadzi do utraty przez skórę elastyczności i jędrności. W efekcie naskórek się wysusza, traci kolagen, a tkanki wiotczeją.

>>> Zobacz też: Cienie pod oczami - jak się ich pozbyć? 

Jak przeciwdziałać kurzym łapkom pod oczami?

Na stan naszej skóry pod oczami wpływa bardzo wiele czynników. Dbanie o nią powinniśmy zacząć od wewnątrz. Podstawa to odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zaczynać dzień szklanką wody z cytryną. To nawyk, który pomoże dostarczyć skórze z rana wilgotności, wpłynie też pozytywnie na trawienie. Znaczenie ma również dieta i jedzenie produktów bogatych w antyoksydanty, które niwelują wolne rodniki, odpowiedzialne za szybsze starzenie się skóry. Dodatkowo ważny jest odpowiedni makijaż oraz demakijaż. Pocieranie czy wcieranie nie jest dobre dla skóry oczu. Ważna jest delikatna aplikacja kosmetyków oraz ich zmywanie. Podczas demakijażu zamiast rozmazywać make-up wacikiem, lepiej przyłożyć nasączony preparatem do demakijażu płatek do oka i odczekać chwilę, aż kosmetyk sam się rozpuści.

>>> Zobacz też: Jak stosować glinkę zieloną 

Spanie w makijażu jest zdecydowanie jednym z największych grzechów wobec skóry twarzy, dlatego pamiętanie o demakijażu jest niezbędne. Każda kobieta po 25. roku życiu powinna zacząć używać kremu pod oczy. Krem na kurze łapki warto dostosować do wieku i potrzeb skóry, które zmieniają się wraz z upływem lat. Składniki, które wspierają dobry wygląd skóry pod oczami, to:

  • kwas hialuronowy
  • retinol, czyli witamina A
  • kolagen
  • koenzym Q10
  • witaminy E i C

Dodatkowo kremy często wspierane są przez naturalne składniki, które pielęgnują cerę pod oczami, np. oleje pobudzające komórki do regeneracji lub ekstrakty z roślin, takich jak aloes, bławatek i arnika, które wykazują działanie przeciwstarzeniowe. Krem pod oczy najlepiej aplikować, wklepując go opuszkami palców, bez wcierania! Warto znaleźć krem pod oczy, który będzie nam służył i nie narazi skóry na żadne reakcje alergiczne.

>>> Zobacz też: Zabieg fotoodmładzania skóry – efekty, przeciwwskazania i skutki uboczne

Profesjonalne zabiegi na kurze łapki

Salony kosmetyczne i medycyny estetycznej oferują wiele profesjonalnych zabiegów na kurze łapki, które będą pomocne w walce ze zmarszczkami. Oto kilka najpopularniejszych:

  • zabieg wypełniający kwasem hialuronowym - w skórę wstrzykiwany jest preparat na bazie kwasu hialuronowego, który poprzez właściwości wiążące wodę, naturalnie wypełnia zmarszczki, nawilża skórę i pobudza ją do produkcji kolagenu.
  • botoks - toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w skórę, by osłabić mięśnie, które wywołują zmarszczki. Wbrew powszechnym doniesieniom, prawidłowo wstrzyknięty botoks, nie wywołuje na twarzy efektu maski.
  • usuwanie zmarszczek laserem - laser „ściera” zmarszczki, poprzez odparowanie naskórka, a ponadto pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry. Pod wpływem ciepła skóra stymulowana jest do wytwarzania nowego kolagenu.
  • „wampirzy lifting” - do skóry w miejsca pokryte zmarszczkami wstrzykiwany jest odpowiedni preparat, który uruchamia całą lawinę procesów naprawczych. Pierwsze efekty widoczne są już po dwóch tygodniach, ale by je utrzymać, polecane jest wykonanie przynajmniej trzech zabiegów.

>>> Zobacz też: Jaką funkcję pełnią ceramidy w kosmetykach?

Domowe sposoby na kurze łapki

Zabiegi profesjonalne mogą być uzupełniane naturalnymi, domowymi sposobami na kurze łapki, które podtrzymują pożądany efekt pielęgnacji.

  • maseczka z awokado - badania wykazują, że spożycie zdrowych tłuszczów zwiększa elastyczność skóry, co pomaga zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Stosowanie awokado na skórę przynosi podobne korzyści;
  • maseczka z papai - zawiera enzymy, które niwelują martwe komórki skóry. Enzymy te wraz z witaminą C stymulują produkcję kolagenu;
  • ekstrakt z aloesu pod oczy - roślina ta nawilża skórę i łagodzi zmarszczki wokół oczu;
  • okłady z zielonej herbaty - ekstrakt zawarty w zielonej herbacie znacząco poprawia elastyczność skóry.

Naturalnych metod wspomagających pozbycie się kurzych łapek jest wiele, szczególnie ważna jest odpowiednia dieta. Te domowe sposoby pielęgnacji można wzbogacić o działanie profesjonalnych zabiegów, wszystko razem będzie naszą bronią w walce z kurzymi łapkami.

>>> Zobacz też:

Zobacz film: Joga twarzy sposobem na młodość? Źródło: Dzień Dobry TVN 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie